První září věnovala radní prvňáčkům

5.9.

První září věnovala radní prvňáčkům

První září věnovala radní prvňáčkům

Přivítala prvňáčky, promluvila k rodičům a vyslechla názory starostů a ředitelů základních škol. Takový byl program krajské radní Jany Pernicové, zopovědné za školství, kulturu a památkovou péči, prvního září tohoto roku. “Během července a srpna jsme se s mými spolupracovníky z odboru školství, kultury a tělovýchovy plně věnovali dohledu nad stavebními úpravami spojenými se slučováním středních škol. První den nového školního roku jsem se proto rozhodla věnovat problematice základních škol. Přestože Pardubický kraj není zřizovatelem těchto škol, snažíme se ředitelům i místním samosprávám dle svých možností a vymezených kompetencí pomáhat,“ vysvětluje Jana Pernicová.      Také v Chornicích na Svitavsku musí obec doplácet na přímé náklady spojené s fungováním základní školy. Starosta obce Jiří Smékal i ředitel základní školy Jaroslav Vyhlídalse shodují v názoru, že školu je třeba udržet. Venkovské školy podle nich nabízejí stejně kvalitní výuku jako městské, navíc tu žáci a jejich učitelé nacházejí téměř rodinnou atmosféru, v níž je možné individuálně působit na žáky. „Víme, že zvláště menším obcím v kraji se hrubě nedostává finančních prostředků. Nedostatek financí na přímé výdaje základních škol s nízkým počtem žáků ale nemůže vyřešit kraj. Ze zákona to ani nejde,“ upozorňuje krajská radní. Kraj vidí řešení ve spojování ročníků prvního stupně základních škol a v dohodě obcí na tom, že vzdělávání na druhém stupni ZŠ zajistí vybraná středisková škola, do které by žáky svážely jednotlivé obce školními autobusy. „Vážím si práce všech zaměstnanců venkovských škol, kteří pro svoji školu dýchají a žákům obětují mnoho času nad rámec svých pracovních povinností. V tomto ohledu je však třeba apelovat na českou vládu, aby obcím v zachování další existence těchto základních škol pomohla. Vesnice, kterým chybí základní škola, nejsou pro mladé lidi atraktivní a obvykle velmi rychle stárnou. Pro další rozvoj venkova je třeba udělat maximum,“ uzavírá Jana Pernicová.      Pracovní cesta ji zavedla také do Vysokého Mýta, kde pohovořila s novináři o blížící se mezinárodní soutěži učňovské mládeže v oborech Zedník a Zednické práce a v doprovodu starosty města Miloslava Souška a místostarosty Františka Jiraského navštívila obě základní školy v Javornického a Jiráskově ulici. Ocenila práci vedení města, které během uplynulých měsíců investovalo nemalé prostředky do zateplení či modernizace těchto škol a setkala se i s pedagogy, kterým popřála úspěchy v jejich pedagogickém působení na žáky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.2.

Zdolají senioři kanál La Manche i potřetí?

„Přeplavme svůj La Manche“ – tak zní název celorepublikové soutěže, kterou vyhlašuje projekt SenSen, platforma pro více než stovku seniorských klubů a organizací z celé České republiky. Letos se jedná již o 4. ročník štafetového plavání, který potrvá od 1. 2. do 28. 2. 2018. Jeho patronkou je Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru a podporovatelka plaveckých aktivit Senzačních Seniorů.

Společnost celý článek
26.11.

Rytířský sál Zámku Pardubice opět po roce patřil profesionálním hasičům

Ocenění příslušníci převzali z rukou ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje plk. Ing. Miroslava Kvasničky a náměstka hejtmana Pardubického kraje Ing. Jaromíra Duška.

Společnost celý článek
11.10.

Velký dostihový víkend přinese omezení v dopravě

Právě kvůli Městským slavnostem budou od čtvrtka 11. října do nedělních 10:00 pro veškerou dopravu uzavřeny ulice Pernštýnská a Sv. Anežky České od křižovatky s ulicí Na Třísle a Pernštýnské náměstí, na němž se podstatná část slavností bude odehrávat.

Společnost celý článek
10.10.

Architekti plánují komplexní proměnu Palackého třídy

Palackého třída je jedna z nejvýznamnějších ulic v Pardubicích. Jak ji ale vnímáte vy?

Společnost celý článek
20.1.

Východočeské muzeum navštívilo loni 110 tisíc lidí

Muzeum zároveň propagaci zaměřilo na to, aby se lidé v celé republice dozvěděli o jedinečné národní kulturní památce Zámek Pardubice, což přispělo ke zvýšení renomé objektu jako turistické destinace. „A k tomu jsme pochopitelně přizpůsobili dramaturgii kulturního programu,“ upozorňuje ředitel.

Společnost celý článek
6.10.

Univerzita Pardubice zve do kampusu na letošní NOC VĚDCŮ. Bude ve znamení „pohybu“

Demonstrační vědecká stanoviště Noci vědců vyrostou nejen v univerzitním kampusu ve Studentské ulici, ale také ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera v Technologickém areálu univerzity v Doubravicích. Obě lokality navíc propojí speciální autobus.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting