První září věnovala radní prvňáčkům

5.9.

První září věnovala radní prvňáčkům

První září věnovala radní prvňáčkům

Přivítala prvňáčky, promluvila k rodičům a vyslechla názory starostů a ředitelů základních škol. Takový byl program krajské radní Jany Pernicové, zopovědné za školství, kulturu a památkovou péči, prvního září tohoto roku. “Během července a srpna jsme se s mými spolupracovníky z odboru školství, kultury a tělovýchovy plně věnovali dohledu nad stavebními úpravami spojenými se slučováním středních škol. První den nového školního roku jsem se proto rozhodla věnovat problematice základních škol. Přestože Pardubický kraj není zřizovatelem těchto škol, snažíme se ředitelům i místním samosprávám dle svých možností a vymezených kompetencí pomáhat,“ vysvětluje Jana Pernicová.      Také v Chornicích na Svitavsku musí obec doplácet na přímé náklady spojené s fungováním základní školy. Starosta obce Jiří Smékal i ředitel základní školy Jaroslav Vyhlídalse shodují v názoru, že školu je třeba udržet. Venkovské školy podle nich nabízejí stejně kvalitní výuku jako městské, navíc tu žáci a jejich učitelé nacházejí téměř rodinnou atmosféru, v níž je možné individuálně působit na žáky. „Víme, že zvláště menším obcím v kraji se hrubě nedostává finančních prostředků. Nedostatek financí na přímé výdaje základních škol s nízkým počtem žáků ale nemůže vyřešit kraj. Ze zákona to ani nejde,“ upozorňuje krajská radní. Kraj vidí řešení ve spojování ročníků prvního stupně základních škol a v dohodě obcí na tom, že vzdělávání na druhém stupni ZŠ zajistí vybraná středisková škola, do které by žáky svážely jednotlivé obce školními autobusy. „Vážím si práce všech zaměstnanců venkovských škol, kteří pro svoji školu dýchají a žákům obětují mnoho času nad rámec svých pracovních povinností. V tomto ohledu je však třeba apelovat na českou vládu, aby obcím v zachování další existence těchto základních škol pomohla. Vesnice, kterým chybí základní škola, nejsou pro mladé lidi atraktivní a obvykle velmi rychle stárnou. Pro další rozvoj venkova je třeba udělat maximum,“ uzavírá Jana Pernicová.      Pracovní cesta ji zavedla také do Vysokého Mýta, kde pohovořila s novináři o blížící se mezinárodní soutěži učňovské mládeže v oborech Zedník a Zednické práce a v doprovodu starosty města Miloslava Souška a místostarosty Františka Jiraského navštívila obě základní školy v Javornického a Jiráskově ulici. Ocenila práci vedení města, které během uplynulých měsíců investovalo nemalé prostředky do zateplení či modernizace těchto škol a setkala se i s pedagogy, kterým popřála úspěchy v jejich pedagogickém působení na žáky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.5.

Charita chce „darovat“ zahradu ohroženým dětem

Oblastní charita Pardubice pomáhá i rodinám s dětmi v nouzi tak, aby podporovala funkčnost rodiny a předcházela odejmutí dětí do ústavní a náhradní péče. Zákazníci společnosti Globus budou moci hlasovat prostřednictvím webových stránek společnosti www.globus.cz/lepsisvet (od 25. dubna do 31. května) a formou hlasovacích lístků, které naleznou v akčním letáku s platností od 18. května.

Společnost celý článek
18.8.

Byla vyhodnocena druhá etapa projektu IQ Auto

Projekt IQ Auto byl rozvíjen od roku 2004 a nyní, po více než čtyřech letech, končí svou druhou etapu.

Společnost celý článek
16.12.

Závodiště se připravuje na lyžaře

Sníh však podle předpovědi počasí v polabské nížina dlouho nevydrží.

Společnost celý článek
25.5.

Kolo ze soutěže Hlavní město cyklistů bude pomáhat zdravotně postiženým k rozvozu svačinek do škol

Abilympiáda k Pardubicím již neodmyslitelně patří. Mám takový vnitřní pocit, že se ony pomyslné bariéry stále snižují a učíme se vzájemně si naslouchat. Vždy najdeme společné téma, na kterém s handicapovanými spolupracujeme,“ uvedla při zahájení abilympiády primátorka. „Dobrým příkladem je prodejna Pardubanda v Machoňově pasáži a projekt Svačinky do škol. Díky tomu našlo sedm handicapovaných lidí zaměstnání. Doufám, že jim toto kolo usnadní jejich práci,“ řekla primátorka.

Společnost celý článek
20.11.

Působivá vánoční výzdoba rozzáří Pardubice již za několik dní

Po městě se rozzáří téměř devadesát vánočních motivů, z nichž více než čtyřicet nových dekorací osvítí třídu Míru.

Společnost celý článek
29.3.

Důvěřivost jí přišla draho

I přesto se však pachatelům daří další a další důvěřivé osoby oklamat a připravit je mnohdy i o celoživotní úspory.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting