Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

31.1.

Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

Seminář o reformě psychiatrické péče zahájil v úterý na Krajském úřadu Pardubického kraje 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek. Se zástupci psychiatrických oddělení v kraji na něm hovořil jeden ze spolutvůrců nedávno představené strategie, ředitel bohnické psychiatrické léčebny Martin Hollý.


      Kraj má tři lůžková zařízení v oboru psychiatrie v oblasti akutní a následné péče, a to v Pardubické krajské nemocnici, ve Svitavské nemocnici a v Albertinu Žamberk. „Celková kapacita lůžek v kraji je nyní nižší, než navrhují nové standardy počtu lůžek vzhledem k počtu obyvatel, a reforma by měla být cestou, jak i toto změnit,“ uvedl Línek. Jednou z klíčových otázek bude dostatek kvalifikovaného personálu, lékařů, psychologů a specializovaného středního personálu. Na jejich vzdělávání jsou v koncepci vyčleněny finanční prostředky.


     „Pardubický kraj bude usilovat o zařazení do pilotních projektů. Jednalo by se například o vznik center duševního zdraví, humanizaci prostředí léčeben a další projekty,“ pokračoval Línek. Reforma, která by především měla přiblížit psychiatrickou péči pacientům je ovšem závislá na evropských dotacích. „Na to musíme být připraveni. Letos proto musí vzniknout krajská koncepce, která bude navazovat na celostátní,“ dodal Línek. Úlohou kraje bude také koordinovat zdravotní a sociální péči o psychiatrické pacienty ve formě terénní služby, ve specializovaných sociálních ústavech, chráněném bydlení a podobně.


     Na péči o duševní zdraví vynakládají vyspělé státy Evropy průměrně 7,6 % HDP, v České republice to je 2,91 %. Oproti těmto státům ale péči Česká republika dosud soustřeďovala ve velkých ústavech s mnohalůžkovými pokoji. Cílem reformy je vybudovat vyváženou péči jak v nemocnicích, které se budou humanizovat, tak prostřednictvím komunitních služeb ve stacionárních nebo mobilních zařízeních. Pacienti by je měli najít v dojezdnosti půl hodiny od jejich domova. „Moderní způsob péče by byl výhodný i finančně, protože pacient na lůžku stojí pojišťovny kolem půl milionu korun ročně, ale ambulantní jen 5 tisíc korun ročně,“ uvedl ředitel Hollý. Projekt chce na reformu získat z Evropské unie přibližně 6 miliard korun.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.10.

Do rodiny evropských koňských měst přibude Wroclav

„Evropský den koní se bude slavit současně ve všech členských městech a to vždy druhou neděli v září. Sdružení si tuto akci nechalo zaregistrovat u Evropské komise, stejně jako každoroční soutěž měst o titul Evropské město koní,“ řekla vedoucí úseku vnějších vztahů pardubického magistrátu Hana Svobodová.

Společnost celý článek
23.9.

Dřevěná lávka pod nemocnicí se dočká opravy

Všichni, kteří most využívají na cestě z Višňovky do Pardubiček, se tak budou muset dostat přes řeku až po sousedním mostě.

Společnost celý článek
17.6.

20. červen - Světový den uprchlíků

Jejich přáním je najít klid a bezpečí, moci si zajistit živobytí.

Společnost celý článek
11.10.

Charitativní Běh naděje pod taktovkou Univerzity Pardubice

Loňského ročníku se zúčastnilo celkem 366 účastníků. Na konto boje proti rakovině účastníci běhu věnovali, formou dobrovolných startovních příspěvků, částku 12 150,- korun.

Společnost celý článek
31.5.

Zachatujte si dnes s primátorem Pardubic

Stejně jako v minulosti odpoví primátor na všechny dotazy, které nepřekročí meze slušnosti.

Společnost celý článek
19.12.

Pardubické nádraží má novou restauraci

České dráhy v pondělí 17. prosince 2007 otevřely pobočku sítě La Rocket.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting