Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

31.1.

Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

Seminář o reformě psychiatrické péče zahájil v úterý na Krajském úřadu Pardubického kraje 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek. Se zástupci psychiatrických oddělení v kraji na něm hovořil jeden ze spolutvůrců nedávno představené strategie, ředitel bohnické psychiatrické léčebny Martin Hollý.


      Kraj má tři lůžková zařízení v oboru psychiatrie v oblasti akutní a následné péče, a to v Pardubické krajské nemocnici, ve Svitavské nemocnici a v Albertinu Žamberk. „Celková kapacita lůžek v kraji je nyní nižší, než navrhují nové standardy počtu lůžek vzhledem k počtu obyvatel, a reforma by měla být cestou, jak i toto změnit,“ uvedl Línek. Jednou z klíčových otázek bude dostatek kvalifikovaného personálu, lékařů, psychologů a specializovaného středního personálu. Na jejich vzdělávání jsou v koncepci vyčleněny finanční prostředky.


     „Pardubický kraj bude usilovat o zařazení do pilotních projektů. Jednalo by se například o vznik center duševního zdraví, humanizaci prostředí léčeben a další projekty,“ pokračoval Línek. Reforma, která by především měla přiblížit psychiatrickou péči pacientům je ovšem závislá na evropských dotacích. „Na to musíme být připraveni. Letos proto musí vzniknout krajská koncepce, která bude navazovat na celostátní,“ dodal Línek. Úlohou kraje bude také koordinovat zdravotní a sociální péči o psychiatrické pacienty ve formě terénní služby, ve specializovaných sociálních ústavech, chráněném bydlení a podobně.


     Na péči o duševní zdraví vynakládají vyspělé státy Evropy průměrně 7,6 % HDP, v České republice to je 2,91 %. Oproti těmto státům ale péči Česká republika dosud soustřeďovala ve velkých ústavech s mnohalůžkovými pokoji. Cílem reformy je vybudovat vyváženou péči jak v nemocnicích, které se budou humanizovat, tak prostřednictvím komunitních služeb ve stacionárních nebo mobilních zařízeních. Pacienti by je měli najít v dojezdnosti půl hodiny od jejich domova. „Moderní způsob péče by byl výhodný i finančně, protože pacient na lůžku stojí pojišťovny kolem půl milionu korun ročně, ale ambulantní jen 5 tisíc korun ročně,“ uvedl ředitel Hollý. Projekt chce na reformu získat z Evropské unie přibližně 6 miliard korun.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.10.

Případ Bělá nad Svitavou uzavřen

Obviněný cizinec je duševně nemocný, tudíž je vymáhání škody za likvidaci bezpředmětné.

Společnost celý článek
30.5.

Pardubice jsou ve finále soutěže Stavby z vlnité lepenky

Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti a všestranné použití vlnité lepenky jako obalového materiálu. Vlnitá lepenka se vyrábí z obnovitelných zdrojů a je 100% recyklovatelná.

Společnost celý článek
14.6.

Pardubický skatepark už má provozovatele

Areál město pronajme společnosti P. Ministr, která v Pardubicích provozuje koupaliště.

Společnost celý článek
9.6.

Noční koupání s SKP-CENTREM a Zdeňkem Izerem

Výtěžek akce bude využit na podporu činnosti Domu na půli cesty a Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.

Společnost celý článek
30.5.

Blíží se první červnová sobota a jako každý rok i letos je to čas pro poličskou muzejní noc

Ve vestibulu napište svůj příspěvek do knihy Polička – aneb 555 věcí, které na ní máme rádi. Nezapomněli jsme ani na milovníky výšek – otevřena bude opět i Rodná světnička B. Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde vás po vystoupání 194 schodů čeká výhled na noční, zářící a zábavou a smíchem pulsující město.

Společnost celý článek
11.11.

Pondělní odpoledne patřilo ve Společenském sále radnice tradičnímu předávání ocenění nejúspěšnějším žákům a studentům z pardubických škol.

Mezi oceněnými byl - stejně jako v předchozích několika letech - žák 7.B Gymnázia Dašická Jiří Etrych, tentokrát za vynikající umístění v celostátních kolech chemické i fyzikální olympiády i soutěži RoboRAVE a Středoškoské odborné činnosti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting