Realizace úspor energie - projekty, během nichž bylo rekonstruováno a zatepleno devět budov Pardubické nemocnice

11.8.

Realizace úspor energie - projekty, během nichž bylo rekonstruováno a zatepleno devět budov Pardubické nemocnice


Devět budov Pardubické nemocnice září novotou. V uplynulých devíti měsících prošly rekonstrukcí v rámci  projektů „Realizace úspor energie“, jejichž investorem je Pardubický kraj. Starší pavilony získaly zateplené fasády ve slušivém barevném provedení, nová plastová okna a bezbariérové automatické vstupní dveře. Celkové náklady jsou bezmála 43,5 milionu korun. Projekty jsou z více než dvou třetin spolufinancovány Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životního prostředí.


„Když jsem byl v roce 2009 poprvé v Pardubické nemocnici, tak jedinou opravenou budovou bylo ředitelství, což pacienti ani veřejnost neocení. Dnes vidíme, že stav budov je skutečně velmi dobrý a otevíráme další dva projekty rekonstrukcí. Investovali jsme však také do technologií. Jen pro Pardubickou nemocnici přes 100 milionů za poslední dva roky, například do digitálního rentgenu, který je v dnešní době samozřejmostí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Nyní nás čeká období, kdy začneme přemýšlet o vizi a rozvoji. Do roku 2020 bychom rádi zřídili centrální příjem, který je jednou z podmínek zlepšení komfortu pro pacienty a zkvalitnění poskytovaných služeb. Tím, že nepředpokládáme ztrátové hospodaření nemocnice, bude možné finanční prostředky, kterými jsme dorovnávali ztráty, investovat,“ dodal hejtman Netolický.


Nemocnice v Pardubicích je sama o sobě malým městečkem a s novými úpravami se začíná naplňovat i představa 1. náměstka hejtmana zodpovědného za zdravotnictví Romana Línka: „Každé město by mělo mít krásné náměstí nebo náměstíčko, které bude příjemné na pohled, a k tomu jednotlivé ulice s parkovými úpravami. To se se touto viditelnou revolucí ve vzhledu jednotlivých pavilonů stává skutečností a po zbourání stavebně dožilého pavilonu dětské chirurgie bude Pardubická nemocnice působit na pacienty i zaměstnance určitě mnohem přívětivějším dojmem.“


 Projekt zateplování v Pardubické nemocnici (tehdy Pardubické krajské nemocnici) byl zahájen v roce 2011. Nejprve prošla rekonstrukcí budova interního oddělení, kde sídlí i geriatrické centrum a rehabilitace. Zateplen byl rovněž vstupní objekt s hlavní bránou, v němž je mimo jiné lékárna pro veřejnost a prodejna zdravotnických potřeb.


Další projekt „Realizace úspor energie“ v Pardubické nemocnici byl spuštěn v říjnu loňského roku. V jeho rámci došlo k rekonstrukci budovy č. 14, kde se nachází radiodiagnostické oddělení. Opraven byl tzv. trojpavilon (budovy č. 5, 6, 7) postavený již v roce 1942, v němž mají svá pracoviště oční oddělení, oddělení klinické hematologie, ušní, nosní, krční oddělení, psychiatrie a dětské oddělení. Zateplováním prošly i budovy č. 18 a 19 (neurologická klinika a kožní oddělení) a pavilon č. 9 (patologie, soudní lékařství a provozně-technický úsek). Třetí etapu tvořilo zateplení laboratoří klinické mikrobiologie a klinické biochemie a diagnostiky (budovy č. 26 a 26a).


Všechny budovy dostaly nové energeticky úsporné opláštění, novou fasádu a nová okna. Zatepleny byly i střechy, kde byla položena nová střešní krytina. Součástí zateplení pláště byla rovněž výměna vstupních dveří. Nyní jsou již většinou automatické. U obou laboratorních pracovišť došlo i ke statickému zabezpečení a podchycení základů budovy.


 „Realizace projektů zateplení přinese podstatné snížení energetické náročnosti budov z hlediska vytápění a tím pádem snižování provozních nákladů, což se ukázalo již po dokončení prvního projektu v roce 2011. Dojde i ke zvýšení tepelně uživatelského komfortu. To zajisté ocení pacienti i personál,“ řekl Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Kromě „silnějších“ kabátů v podobě energeticky úsporných opláštění dostaly pavilony rovněž barevné fasádní omítky. Na zrekonstruované budovy a u jejich vstupů byly umístěny zbrusu nové tabule s označením oddělení a pracovišť.


„Kromě důležitých provozních úspor projekt zateplení zlepší i estetický dojem z celého areálu naší nemocnice. Dosud jsme kolem sebe měli budovy s vesměs šedivými zdmi a leckde i s opadanou omítkou. Nyní jsou zrekonstruované a září barvami, což bude jistě působit velmi pozitivně. Věřím, že nemocní i jejich blízcí ocení rovněž nový a velmi přehledný orientační systém na budovách,“ řekla Ivana Urešová, ředitelka Pardubické nemocnice. „Stavební práce probíhaly za nepřerušeného chodu jednotlivých oddělení, pouze s dílčími omezeními. Proto pacientům, návštěvníkům, ale i personálu patří naše poděkování za vstřícnost a trpělivost,“ dodal generální ředitel Gottvald.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.5.

Město hledá firmu na odbahnění Maťáku

Podle geodetického zaměření se během více než sta let existence jezera usadilo na jeho dně na 14.000 metrů krychlových sedimentů. Pokud by nánosy bahna nebyly odstraněny, hrozí jezeru podle starosty MO I Jaroslava Menšíka zánik. V průběhu dvou let by měla být část letitých zemních nánosů odstraněna (zhruba 40 procent), obnoveny biologické vlastnosti jezera a stabilizovány erozí poškozené břehy.

Společnost celý článek
4.1.

Televizní magazín Zkraje týdne skončil

Kromě zpráv přinášel magazín také závažná krajská témata, nevšední příběhy lidí, aktivních obcí a různých společenství.

Společnost celý článek
16.4.

Tajní „kontroloři“ testovali krajské úředníky

Nebojte se vyrazit na Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Společnost celý článek
12.1.

Kraj převede starou českotřebovskou halu do majetku města

Již v době výstavby nové haly jsme s panem starostou Zedníkem debatovali o dalším využití stávající tělocvičny, která až do dnešních dní sloužila nejen škole, ale i dalším sportovním oddílům ve městě.

Společnost celý článek
24.3.

Připomenutí Velké války

Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti k tomu dodává: „Zajímavostí letošního vystoupení bezesporu je také skutečnost, že tři z vystupujících letadel jsou poháněny hvězdicovými motory a i z tohoto pohledu zapadají do koncepce letošního ročníku, který nese podtitul Hvězdy na nebi. Proto jsme se ještě více než obvykle snažili do programu zařadit letadla poháněná hvězdicovými motory.“

Společnost celý článek
2.11.

Medailonky krajských vítězů kategorie Česká spořitelna Živnostník roku 2016

Hlasování probíhá od 1. 11. 2016 do 15. 11. 2016. Hlasy se posílají na číslo 900 11 09 ve tvaru: ZIV mezera a číslo favorita.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting