Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie a grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice k vidění od středy v Domě U Jonáše v Pardubicích

8.9.

Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie a grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice k vidění od středy v Domě U Jonáše v Pardubicích


Ve středu 9. září v 17 hodin bude v Domě U Jonáše v Pardubicích zahájena výstava grafické tvorby a restaurovaných děl na papíře ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích. Jedná se o společný projekt Fakulty restaurování UPa a Východočeské galerie v Pardubicích a prezentaci prací akademiků a studentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí a má své ateliéry v Litomyšli.


„Na výstavě v Domě U Jonáše bude prezentován výběr z dvaceti čtyř restaurovaných prací různých technik na papírových podložkách, převážně maleb a pastelů. Zároveň představíme grafickou tvorbu specializovaného pracoviště Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování v Litomyšli, kterou vede akademik MgA. Lukáš Tůma,“ uvádí k vernisáži a výstavě vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíře a souvisejících materiálech akademický malíř Josef Čoban, jeden z iniciátorů výstavy v pardubické galerii.


Jednou z činností zmiňovaného litomyšlského Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování UPa je výuka všech grafických technik jak v teorii, tak i v praxi (tisky z výšky, plochy a hloubky a kombinované techniky). Pochopení principů těchto technik je podmínkou pro odpovídající restaurátorské zásahy.


Společná výstava, Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a Východočeské galerie v Pardubicích, která bude ve středu 9. září otevřena veřejnosti, je též připomínkou desetileté existence fakulty Univerzity Pardubice a jejího propojení s krajským městem.


K výstavě promluví rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig CSc., děkan Fakulty restaurování Ing. Karol Bayer, akad. mal. Josef Čoban, vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíře a souvisejících materiálech Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, MgA. Lukáš Tůma, vedoucí specializovaného pracoviště Ateliéru výtvarné přípravy a PhDr. Hana Řeháková, ředitelka VČG.


Díla Aloise Kalvody, Václava Špály, Františka Ronovského, Svatopluka Máchala, Emila Artura Pittermana – Longena, Jiřího Vopršala, Ludmily Jiřincové, Josefa Pešana, Josefa Haška, Jindřicha Mahelky, Eduarda Stavinohy, Jaroslava Otčenáška, Jaroslava Šmídry a Karla Součka restaurovaly: Mgr. art. Veronika Kopecká, Mgr. Petra Jánská, Iva Lukešová, Danica Čulenová, Dana Vlková, Zuzana Šaníková, Alena Fecskeová, Luisa Wáwrová, Zuzana Nohejlová a Jana Háková.


Výstava potrvá v Domě U Jonáše v Pardubicích do 1. listopadu 2015.
Výstava Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie, grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v galerii a Domě U Jonáše probíhá zároveň s výstavou Prostor a design a Architektura Pardubic – Winternitzovy mlýny.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.3.

Švýcarští hodnotitelé v Pardubicích

Rekonstrukce, včetně výstavby nové komunikace bude stát zhruba 135 milionů korun.

Společnost celý článek
24.4.

Přípravy na rekonstrukci haly v České Třebové pokračují. Hejtman se zúčastní kontrolního dne

„Za přítomnosti zástupců společnosti Profistav Litomyšl, projektanta stavby a dalších zainteresovaných pracovníků budeme řešit především projektové práce spojené s nově připravovanou konstrukcí střechy.

Společnost celý článek
27.9.

Litomyšl hostila poslední letošní Burzu filantropie v Pardubickém kraji Pardubice

Podzimní Burza filantropie v Litomyšli přinesla zajímavé, inspirativní a všem přínosné projekty neziskových organizací. Celkem se donátorům představilo pět projektů a takzvané divoké karty padly na úrodnou půdu neziskovým organizacím - Cestou spolu, Matami

Společnost celý článek
4.12.

Rekordní výtěžek a nejdražší dort!

Nejvyšším výtěžkem v historii skončil v neděli IV. Benefiční večer občanského sdružení SKP-CENTRUM a Rotary Clubu Pardubice.

Společnost celý článek
19.11.

Obětem výbuchu v Hradci může pomoci i kraj

S odstraňováním následků ničivého výbuchu plynu v centru Hradce je připraven pomoci i Královéhradecký kraj.

Společnost celý článek
15.9.

Ojedinělý počin: komiksy na naučné stezce

Vodní nádrž u hájovny v Boršově stála 2,5 milionu korun, které jsme získali z operačního programu životního prostředí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting