Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie a grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice k vidění od středy v Domě U Jonáše v Pardubicích

8.9.

Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie a grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice k vidění od středy v Domě U Jonáše v Pardubicích


Ve středu 9. září v 17 hodin bude v Domě U Jonáše v Pardubicích zahájena výstava grafické tvorby a restaurovaných děl na papíře ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích. Jedná se o společný projekt Fakulty restaurování UPa a Východočeské galerie v Pardubicích a prezentaci prací akademiků a studentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí a má své ateliéry v Litomyšli.


„Na výstavě v Domě U Jonáše bude prezentován výběr z dvaceti čtyř restaurovaných prací různých technik na papírových podložkách, převážně maleb a pastelů. Zároveň představíme grafickou tvorbu specializovaného pracoviště Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování v Litomyšli, kterou vede akademik MgA. Lukáš Tůma,“ uvádí k vernisáži a výstavě vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíře a souvisejících materiálech akademický malíř Josef Čoban, jeden z iniciátorů výstavy v pardubické galerii.


Jednou z činností zmiňovaného litomyšlského Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování UPa je výuka všech grafických technik jak v teorii, tak i v praxi (tisky z výšky, plochy a hloubky a kombinované techniky). Pochopení principů těchto technik je podmínkou pro odpovídající restaurátorské zásahy.


Společná výstava, Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a Východočeské galerie v Pardubicích, která bude ve středu 9. září otevřena veřejnosti, je též připomínkou desetileté existence fakulty Univerzity Pardubice a jejího propojení s krajským městem.


K výstavě promluví rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig CSc., děkan Fakulty restaurování Ing. Karol Bayer, akad. mal. Josef Čoban, vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíře a souvisejících materiálech Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, MgA. Lukáš Tůma, vedoucí specializovaného pracoviště Ateliéru výtvarné přípravy a PhDr. Hana Řeháková, ředitelka VČG.


Díla Aloise Kalvody, Václava Špály, Františka Ronovského, Svatopluka Máchala, Emila Artura Pittermana – Longena, Jiřího Vopršala, Ludmily Jiřincové, Josefa Pešana, Josefa Haška, Jindřicha Mahelky, Eduarda Stavinohy, Jaroslava Otčenáška, Jaroslava Šmídry a Karla Součka restaurovaly: Mgr. art. Veronika Kopecká, Mgr. Petra Jánská, Iva Lukešová, Danica Čulenová, Dana Vlková, Zuzana Šaníková, Alena Fecskeová, Luisa Wáwrová, Zuzana Nohejlová a Jana Háková.


Výstava potrvá v Domě U Jonáše v Pardubicích do 1. listopadu 2015.
Výstava Restaurovaná díla na papíře ze sbírek východočeské galerie, grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v galerii a Domě U Jonáše probíhá zároveň s výstavou Prostor a design a Architektura Pardubic – Winternitzovy mlýny.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.8.

Královéhradečtí získali nejvýhodnější cenu elektřiny

Vydražený elektrický proud budou odebírat krajské školy, nemocnice, domovy důchodců, muzea či galerie.

Společnost celý článek
2.7.

Mladé zdravotnice úspěšně reprezentovaly kraj

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Josef Janeček přijal mladé zdravotnice ze základní školy Závodu míru v Pardubicích.

Společnost celý článek
3.12.

Nezkušený řidič zabíjel vrakem sierry

Mladý řidič najel levou přední částí svého vozu do chodkyň, které ze silnice doslova katapultoval.

Společnost celý článek
14.5.

Nejvstřícnější radnicí v kraji je pardubická

Dostupnost služeb a transparentnost úřadu vynesly pardubickému magistrátu první místo v anketě ministerstva vnitra o nejpřívětivější úřad v Pardubickém kraji. Průzkum mezi obcemi s rozšířenou působností se konal letos potřetí, loni Pardubice skončily druhé.

Společnost celý článek
18.11.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku v Paláci Pardubice

Nachystán je i doprovodný program. Při příležitosti této události vystoupí domácí kuchařka Karolína Kamberská, autorka nové knihy Jídlo jako vášeň, se kterou budete mít možnost vybrané její recepty ochutnat, nebo si nechat její novou knihu podepsat. Dále se můžete těšit na vystoupení dětí z Kroužků Východní Čechy nebo ze školy Svítání.

Společnost celý článek
10.2.

Oddělený sběr bioodpadu v letošním roce

Svoz a vyprazdňování zapůjčeného compostaineru bude ve všech lokalitách uskutečňován dle pravidelného harmonogramu:

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting