ROP Severovýchod: Loni proplaceno přes dvě miliardy korun, v regionu jsou nové vlaky, silnice, dopravní terminály, muzea…

9.1.

ROP Severovýchod: Loni proplaceno přes dvě miliardy korun, v regionu jsou nové vlaky, silnice, dopravní terminály, muzea…


Jak se ROP Severovýchod vyrovnal s loňským rokem? „Proplatili jsme více než dvě miliardy korun, od roku 2007 tedy celkem 11,8 miliard korun. Z unijních prostředků tak zbývá v ROP Severovýchod k proplacení
5,5 miliard korun,“ říká Zdeněk Vašák, pověřený vedením Úřadu Regionální rady Severovýchod.
A bilancování pokračuje…  

Výbor Regionální rady v roce 2012 podpořil 74 městských, školských a dopravních projektů, pro něž v ROP Severovýchod rezervoval 2,4 miliardy korun. Loni bylo dokončeno 102 dotovaných projektů - 33 v Libereckém,
33 v Královéhradeckém a 36 projektů v Pardubickém kraji.
Například v civilní části pardubického letiště se díky 252 milionům korun z ROP Severovýchod zlepšily technické a servisní služby a rozšířily se pohybové plochy. Na letišti tak mohou přistávat i velká dopravní letadla, takže letět z Pardubic na dovolenou už není výjimkou. 


Kondičku si od loňského léta utužují plavci v krytém bazénu v Liberci. Rekonstrukci areálu dotoval ROP Severovýchod 152 miliony korun. Kromě plavání, wellness, spinningu a dalších aktivit patří k bazénu i dva tobogány dlouhé
107 a 150 metrů.  Moderní klimatizované vlaky vozí od loňského září cestující z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře. „Na pět vlaků společných pro Královéhradecký i Pardubický kraj vyčlenil ROP Severovýchod 274 milionů korun,“ pokračoval Vašák. Čtrnáct RegioPanterů dotovaných 307,3 miliony korun jezdí od loňského roku také na jizerskohorské železnici.

V Pardubickém kraji byla loni dokončena rekonstrukce městského muzea v České Třebové, hlineckého Betlému, středověké tvrze Orlice v Letohradě, dělostřelecké tvrze Hůrka u Králík či Afrického muzea Emila Holuba v Holicích. Dobudovalo se i centrum turistického ruchu na Dolní Moravě a další projekty.


V Královéhradeckém kraji dokončili rekonstrukci kláštera v Hostinném, ski arálu Máchovka v Nové Pace, ve Vamberku vzniklo centrum krajky, v ZOO Dvůr Králové pavilon goril, v Tanvaldu mají nový dopravní terminál. V Hradci Králové se otevřelo sportoviště Bavlna, upravila se pro pěší náplavka pravého břehu Labe, město postavilo potřebnou lávku pro pěší a cyklisty přes Orlici a dokončilo úpravu teras pod kanovnickými domy a další projekty. Loni začala i nákladná rekonstrukce lanovky na Sněžku dotovaná z ROP Severovýchod bezmála 250 miliony korun.
V Libereckém kraji dokončili například první etapu turnovského dopravního terminálu, okružní křižovatku na Kozinově náměstí v Mimoni, revitalizaci centra Semil, vzniklo muzeum Čtyřlístku a Jarmilina stezka v Doksech, v Liberci se oživily dva  parky - Prokopa Holého a na Sukově náměstí, vzniklo i volnočasové centrum v Růžodole a další projekty.
Úřad Regionální rady eviduje od roku 2007 celkem 1200 žádostí o dotaci, podporu zatím získalo 537 projektů. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.10.

Letní stadion dostane další šanci

Oprava samotného stadionu vyjde na 250 milionů korun bez DPH, zbylé výdaje jsou určeny na vybudování dalšího zázemí pro sportovce, parkovacích míst, osvětlení a řešeno bude také nábřeží Labe. Rekonstrukce se tak nebude týkat pouze areálu letního stadionu, nýbrž i jeho okolí,“ podotkla náměstkyně primátora zodpovědná za územní plánování a investice Helena Dvořáčková.

Společnost celý článek
2.11.

Pardubice poskytly domov další rodině volyňských Čechů

Viktor Datskiv si povolení k trvalému pobytu již v Pardubicích převzal. Tento doklad mu mimo jiné usnadní cestování mezi Ukrajinou a Českou republikou do doby, než se s rodinou do Pardubic natrvalo přestěhuje.

Společnost celý článek
21.10.

Jarmila Janurová:

Od konkurence se lišíme nejen vlastní technologií výroby jedinečného těsta, ale i zcela originálními perníkovými dezerty.

Společnost celý článek
13.9.

Na sobotní obloze spatříme mikroúplněk

Následující úplněk 14. září ráno (ve státech už 13. září večer) nastává jen asi 15 hodin po průchodu Měsíce největším odzemím na své dráze, 406 377 km daleko od Země.

Společnost celý článek
5.2.

Cílený vandalismus nebo klukovina...

Osmatřicetiletý místní majitel osobního automobilu ho zaparkoval na volně přístupném parkovišti u Divišova divadla, když se po čase k němu vrátil, byla už tma.

Společnost celý článek
15.9.

K vidění bylo bývalé vězení.

Město připravilo velmi rozsáhlou nabídku mnoha míst. Například: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostel svatého Michaela či Kateřiny, Muzeum barokních soch, Muzeum loutkářských kultur, divadlo Karla Pippicha a mnohé další.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting