Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

14.6.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku. Začal desátý rok separace zeleného odpadu a zájemců o tuto placenou službu je již téměř desetkrát více, než v roce 2007. Bioodpad se stal v Pardubicích cennou surovinou a město chce k jeho sběru motivovat další domácnosti i společnosti. Letos ocení již dvou a půl tisícího účastníka sběru.


„Pardubice již mají svozem pokryté téměř celé město, v budoucnu bychom mohli, pokud bude zájem, svoz bioodpadu rozšířit i do Lánů na Důlku a na Opočinek.  Zelená hmota je cenná surovina pro výrobu humusu, rozhodně nepatří do komunálního odpadu, ale po zpracování zpět do přírody, “ řekl náměstek primátora zodpovědný za péči o životní prostředí Jiří Rozinek.

V současné době je do projektu přihlášeno 2460 účastníků, vedle majitelů rodinných domů jsou to i městská zařízení, školy, školky a podobně. Od Služeb města Pardubic mají zapůjčené speciální nádoby o objemu 140 litrů, do nichž odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce či zeleninu. V případě, že se v compostaineru objeví odpad, který tam nemá co dělat, hrozí přihlášenému vyřazení z projektu. Bioodpad je totiž v kompostárně v Dražkovicích používán k výrobě kvalitního kompostu, který nevhodné příměsi znehodnocují. Po většinu roku vyvážejí Služby hnědé „popelnice“ jednou týdně, v prosinci dvakrát a od ledna do března jednou za měsíc.

Za zapůjčení a výsyp jedné nádoby platí uživatelé 300 korun ročně, zbývající část nákladů, zhruba dvě třetiny, hradí město.  Bonusem za podíl na péči o životní prostředí je pro každého účastníka 50 kilogramů kompostu, které si může bezplatně odebrat v kompostárně.

„Cením si každého, kdo se k projektu sběru bioodpadu přidá. V současné době je v něm zapojeno 2460 účastníků a my chceme motivovat další a vytřídit maximum zeleného odpadu, aby zbytečně nekončil v popelnicích a tedy na drahých skládkách. Proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 2500,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Dostane 2500 kilogramů kompostu a mobilní telefon,“ dodal. Mobil a ještě o 250 kg kompostu více bude moci využít i 2750 účastník a o 500 kilogramů třítisící přihlášený.

V prvním roce projektu putovalo z hnědých popelnic do kompostárny 174 tun bioodpadu, v loňském roce to bylo už 12970 tun. A protože zájem o možnost ukládat zelený odpad odděleně roste a město má zájem svážet do kompostárny co nejvíce bioodpadu, umožnilo od letošního roku vstup do projektu i bytovým domům, které vlastní pozemky s rekreační zelení a pravidelně se o ni starají. Ostatní obyvatelé Pardubic mohou odkládat zelený odpad bezplatně na separačních dvorech.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.4.

Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál

„Motocykl jsme získali díky dlouhodobé spolupráci a přátelským vztahům s rodinou Kasperových. Je ve vynikajícím stavu, neboť jeho majitel jej do poslední chvíle vylepšoval a oprašoval, plně funkční a pojízdný,“ doplnila Věra Doležalová.

Společnost celý článek
23.12.

Jana Pernicová navštívila dětské domovy v kraji

Cením si také všech zaměstnanců, kteří pro děti vytvářejí v rodinných buňkách ty nejlepší podmínky k jejich zdravému vývoji.

Společnost celý článek
28.3.

Azylový dům pro ženy se otevře veřejnosti

Občanské sdružení SKP-CENTRUM provozuje v Pardubicích azylový dům pro ženy a matky s dětmi již čtrnáct let.

Společnost celý článek
14.6.

Hlasování skončilo, k referendu přišlo málo lidí

Zastupitelé se nyní musí vypořádat s otázkou, jak s výsledky referenda naloží. Již v pátek zasedne pracovní skupina, do níž nominovaly členy všechny politické subjekty zasedající v zastupitelstvu. Jejím úkolem bude vyhodnotit výsledky místního referenda a navrhnout zastupitelstvu další postup.

Společnost celý článek
18.8.

Pardubická nemocnice se představila ve Sportovním parku Pardubice 2017

Návštěvníkům byla nabídnuta certifikovaná poradenství v oblastech odvykání kouření, lékových interakcí, hojení ran a ochrany před škodlivými účinky slunečního záření.

Společnost celý článek
10.3.

Jak ovlivnit strategii rozvoje kultury v Pardubicích?

Pro workshopy si pracovní skupina vytipovala tři městské obvody - centrum města, sídlištní obvod a venkovský obvod – jako průměrný vzorek života v Pardubicích. Názory účastníků tvůrcům strategie ukážou, jaké potřeby pardubičtí obyvatelé mají.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting