Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

14.6.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku. Začal desátý rok separace zeleného odpadu a zájemců o tuto placenou službu je již téměř desetkrát více, než v roce 2007. Bioodpad se stal v Pardubicích cennou surovinou a město chce k jeho sběru motivovat další domácnosti i společnosti. Letos ocení již dvou a půl tisícího účastníka sběru.


„Pardubice již mají svozem pokryté téměř celé město, v budoucnu bychom mohli, pokud bude zájem, svoz bioodpadu rozšířit i do Lánů na Důlku a na Opočinek.  Zelená hmota je cenná surovina pro výrobu humusu, rozhodně nepatří do komunálního odpadu, ale po zpracování zpět do přírody, “ řekl náměstek primátora zodpovědný za péči o životní prostředí Jiří Rozinek.

V současné době je do projektu přihlášeno 2460 účastníků, vedle majitelů rodinných domů jsou to i městská zařízení, školy, školky a podobně. Od Služeb města Pardubic mají zapůjčené speciální nádoby o objemu 140 litrů, do nichž odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce či zeleninu. V případě, že se v compostaineru objeví odpad, který tam nemá co dělat, hrozí přihlášenému vyřazení z projektu. Bioodpad je totiž v kompostárně v Dražkovicích používán k výrobě kvalitního kompostu, který nevhodné příměsi znehodnocují. Po většinu roku vyvážejí Služby hnědé „popelnice“ jednou týdně, v prosinci dvakrát a od ledna do března jednou za měsíc.

Za zapůjčení a výsyp jedné nádoby platí uživatelé 300 korun ročně, zbývající část nákladů, zhruba dvě třetiny, hradí město.  Bonusem za podíl na péči o životní prostředí je pro každého účastníka 50 kilogramů kompostu, které si může bezplatně odebrat v kompostárně.

„Cením si každého, kdo se k projektu sběru bioodpadu přidá. V současné době je v něm zapojeno 2460 účastníků a my chceme motivovat další a vytřídit maximum zeleného odpadu, aby zbytečně nekončil v popelnicích a tedy na drahých skládkách. Proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 2500,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Dostane 2500 kilogramů kompostu a mobilní telefon,“ dodal. Mobil a ještě o 250 kg kompostu více bude moci využít i 2750 účastník a o 500 kilogramů třítisící přihlášený.

V prvním roce projektu putovalo z hnědých popelnic do kompostárny 174 tun bioodpadu, v loňském roce to bylo už 12970 tun. A protože zájem o možnost ukládat zelený odpad odděleně roste a město má zájem svážet do kompostárny co nejvíce bioodpadu, umožnilo od letošního roku vstup do projektu i bytovým domům, které vlastní pozemky s rekreační zelení a pravidelně se o ni starají. Ostatní obyvatelé Pardubic mohou odkládat zelený odpad bezplatně na separačních dvorech.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.8.

Slavnostní vernisáž v Senátu - Martinů obrázky kreslící

Výstava ve výjimečných prostorách se koná díky záštitě senátora Radko Martínka. Ten nejenže umožnil realizaci této pro naše město výjimečné výstavy, ale zároveň osobně provedl delegaci z Poličky v den vernisáže po budově Senátu.

Společnost celý článek
3.3.

Podpořte Pardubickou krajskou nemocnici, a.s. v celostátním projektu Nemocnice roku ČR 2014 a vyplňte dotazníky spokojenosti!

Výsledky ankety a žebříčky nemocnic vzejdou z vámi vyplněných dotazníků spokojenosti. V letošním roce jsou opět tři typy – pro hospitalizované pacienty, pro ambulantní pacienty a pro zaměstnance.

Společnost celý článek
10.3.

Začínají nominace pro cenu Duhové křídlo!

Vítězi jednotlivých kategorií Duhového křídlo v loňském roce se staly spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Střediska rané péče v Pardubicích Blanka Brandová, dobrovolnice a filantropka Hana Hromádková a Domov pod hradem Žampach. Zvláštní cenu obdržela Ladislava Morkesová z Krajské organizace Svazu postižených civilizačními chorobami.

Společnost celý článek
2.1.

Jehlička jen trošku píchne, malovaly děti. Nejlepší byly oceněny v Tipsport aréně

. Nebylo lehké vybrat toho nejlepšího, neboť v každé kategorii jsme měli více horkých kandidátů. Díky dobré organizaci bylo v soutěži mnoho skvělých prací. Kdybych nosil klobouk, velmi rád jej smeknu před všemi, kteří se na soutěži Děti malují dětem podíleli,“ dodal Korunka.

Společnost celý článek
13.1.

Dopravní podnik mění od dubna tarify

Ceny za jízdenky u řidiče a noční jízdné zůstávají nezměněny.

Společnost celý článek
15.7.

Palác Pardubice zlepšuje parkování na podněty zákazníků

Obchodní centrum Palác Pardubice bude měnit od 1. srpna 2019 systém parkování. Moderní parkovací plocha s více jak 500 parkovacími místy bude nadále nabízet hodinu parkování zdarma. Pro větší komfort zákazníků se však mění politika prodloužení parkování.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting