Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

14.6.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

 Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku. Začal desátý rok separace zeleného odpadu a zájemců o tuto placenou službu je již téměř desetkrát více, než v roce 2007. Bioodpad se stal v Pardubicích cennou surovinou a město chce k jeho sběru motivovat další domácnosti i společnosti. Letos ocení již dvou a půl tisícího účastníka sběru.


„Pardubice již mají svozem pokryté téměř celé město, v budoucnu bychom mohli, pokud bude zájem, svoz bioodpadu rozšířit i do Lánů na Důlku a na Opočinek.  Zelená hmota je cenná surovina pro výrobu humusu, rozhodně nepatří do komunálního odpadu, ale po zpracování zpět do přírody, “ řekl náměstek primátora zodpovědný za péči o životní prostředí Jiří Rozinek.

V současné době je do projektu přihlášeno 2460 účastníků, vedle majitelů rodinných domů jsou to i městská zařízení, školy, školky a podobně. Od Služeb města Pardubic mají zapůjčené speciální nádoby o objemu 140 litrů, do nichž odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce či zeleninu. V případě, že se v compostaineru objeví odpad, který tam nemá co dělat, hrozí přihlášenému vyřazení z projektu. Bioodpad je totiž v kompostárně v Dražkovicích používán k výrobě kvalitního kompostu, který nevhodné příměsi znehodnocují. Po většinu roku vyvážejí Služby hnědé „popelnice“ jednou týdně, v prosinci dvakrát a od ledna do března jednou za měsíc.

Za zapůjčení a výsyp jedné nádoby platí uživatelé 300 korun ročně, zbývající část nákladů, zhruba dvě třetiny, hradí město.  Bonusem za podíl na péči o životní prostředí je pro každého účastníka 50 kilogramů kompostu, které si může bezplatně odebrat v kompostárně.

„Cením si každého, kdo se k projektu sběru bioodpadu přidá. V současné době je v něm zapojeno 2460 účastníků a my chceme motivovat další a vytřídit maximum zeleného odpadu, aby zbytečně nekončil v popelnicích a tedy na drahých skládkách. Proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 2500,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Dostane 2500 kilogramů kompostu a mobilní telefon,“ dodal. Mobil a ještě o 250 kg kompostu více bude moci využít i 2750 účastník a o 500 kilogramů třítisící přihlášený.

V prvním roce projektu putovalo z hnědých popelnic do kompostárny 174 tun bioodpadu, v loňském roce to bylo už 12970 tun. A protože zájem o možnost ukládat zelený odpad odděleně roste a město má zájem svážet do kompostárny co nejvíce bioodpadu, umožnilo od letošního roku vstup do projektu i bytovým domům, které vlastní pozemky s rekreační zelení a pravidelně se o ni starají. Ostatní obyvatelé Pardubic mohou odkládat zelený odpad bezplatně na separačních dvorech.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.11.

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě.

Společnost celý článek
16.10.

Radnice je na dobré cestě ke koupi spalovny v Rybitví

Projekt společnosti AVE na zprovoznění spalovny nebezpečného odpadu v katastru obce Rybitví, jen pár desítek metrů od obytných domů a tři kilometry od Pardubic, vyvolal na Pardubicku pozdvižení již v roce 2009.

Společnost celý článek
25.4.

Špičkový mikroskop rozšířil operační možnosti neurochirurgů

Průběh neurochirurgické operace rovněž zkvalitní funkce MultiVision, která umožní operatérovi barevnou projekci do obou okulárů k zobrazení dat z navigace, z CT či magnetické rezonance nebo z endoskopu. Zobrazení může ovládat z rukojetí mikroskopu, aniž by byla narušena nutná sterilita systému. Moderní mikroskop rovněž operatérům nabízí dokonalý obraz operovaného pole, které si mohou dle potřeby zvětšit či zmenšit a kvalitně nasvítit. Umožňuje jednodušší obsluhu a díky své menší hmotnosti i snadnější přesuny z jednoho operačního sálu na druhý. Lze s ním pořídit také fotografie nebo videozáznamy včetně hlasové komentáře z průběhu operace, což nebylo v možnostech dosud používaného přístroje. Obsahuje totiž full HD videokameru integrovanou do hlavy mikroskopu.

Společnost celý článek
23.6.

Díky podpoře českých dárců se podařilo v Gambii během června 2015 předat dalších 758 kol. Pro rok 2015 se tak sbírka kol dočasně uzavírá.

V současné době se podařilo zajistit kola pro další dvě nakládky (podzim 2015 i jaro 2016)" řekl ředitel společnosti Kola pro Afriku při příležitosti už páté slavnostní předávky kol, která se uskutečnila 15.6. v gambijském Gunjuru.

Společnost celý článek
18.2.

Rodiče si nevybíráme, bohužel!

Život každého ovlivňuje rodinné prostředí, ve kterém vyrůstá. Někdo má cestičku umetenou a jiný si ji musí tvrdě prošlapat.

Společnost celý článek
31.7.

Olympiáda může být svědkem bezpráví

Splnění slibů, které čínské úřady učinily, zůstává v nedohlednu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting