Sečteno: Pardubickou nemocnici podpořilo téměř 26 tisíc lidí

16.2.

Sečteno: Pardubickou nemocnici podpořilo téměř 26 tisíc lidí

Sečteno: Pardubickou nemocnici podpořilo téměř 26 tisíc lidí

V Pardubicích je dopočítáno. Od poloviny prosince loňského roku podpořilo petici za zachování Traumacentra a Komplexního onkologického centra v krajské nemocnici v Pardubicích 25.637 lidí. Desky s petičními archy, potištěnými z obou stran, jsou zhruba 10 centimetrů silné. Lidé, na něž právě nezbylo místo na petičním archu, občas využili i desek, ve kterých byla petice uložena. Podepisovalo se v celém kraji. Na obecních úřadech, v ordinacích lékařů, na Univerzitě Pardubice, v podnicích a podobně. „Zájem o petici mě mile překvapil. Myslím, že nikdo z nás organizátorů až tak velký zájem veřejnosti nečekal. Doufám, že více než 25 tisíc podpisů je jasný signál, který nemůže zůstat bez přiměřené odpovědi,“ řekla náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.   Představitelé města předali v pátek 13. února petiční archy ministryni zdravotnictví, s níž chtějí jednat o reauditu obou center. „Rádi bychom od paní ministryně získali odborné audity, na jejichž základě byl oběma pracovištím status center, odebrán. Audity nebyly stále poskytnuty a tak čerpáme pouze z informací, které ministerstvo zdravotnictví vyvěsilo na internetu,“ pokračovala náměstkyně primátora. „Naší snahou bude dosáhnout nových auditů, které by mohly vyústit v redefinici obou oborů, tedy návratu statutu center. To by oběma oborům umožnilo léčit pacienty na onkologii i traumatologii ve stejném rozsahu, jako tomu bylo doposud,“ doplnila Fraňková.   Petici, původně adresovanou předsedovi vlády, dostane také Petiční výbor sněmovny. Podle zákona je petice, která má více než 10 tisíc signatářů, projednávána na jednání petičního výboru za účastí organizátorů petice. „To nám dává větší šanci obhájit zájmy občanů nejen Pardubic, ale celého Pardubického kraje. Krajská nemocnice podle nás musí poskytovat i vysoce specializovanou péči. O to více, je-li region, ve kterém působí, zatížen mnoha riziky, což je náš případ. V první řadě jsou to zdravotní rizika, ne náhodou je kraj na předních příčkách výskytu některých závažných onemocnění. Ale máme zde letiště, podniky v nichž může dojít k ekologické havárii, na dnešní dobu nedostatečnou dopravní infrastrukturu, stačí se podívat na hlavní tahy krajem …,“ konstatovala Štěpánka Fraňková.   Pardubická nemocnice přišla o statut Komplexního onkologického centra a o statut Traumacentra oficiálně k 1. lednu 2009. Ministerstvo jejich vyřazení ze sítě specializovaných center avizovalo předem. Argumentovalo závěry auditů, které v nemocnicích proběhly, jejich závěry však dosud nedostala ani nemocnice, ani Pardubický kraj jako zřizovatel. Pardubická traumatologie má podle ministerstva ošetřovat a léčit pouze jednodušší úrazy, ač je schopna kvalitně řešit i komplikovaná poranění …., onkologie zase nemá mít přístup k biologické léčbě. Obě oddělení, ale i na ně navazující pracoviště tak budou ztrácet na odbornosti. Pacienty, kteří nenajdou v Pardubicích pomoc, má léčit Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.1.

Bezplatné univerzitní studium. Kraj chce pomoci k lepšímu životu studentům ze Zakarpatské Ukrajiny.

Mohlo by se tak jednat o další rozšíření spolupráce kraje s jeho partnerským regionem, který byl součástí prvorepublikového Československa. Vybraní studenti by měli nastoupit od příštího akademického roku.

Společnost celý článek
27.3.

Pardubice v sobotu na hodinu pohasnou

Pardubice se letos připojí k celosvětové akci zaměřené na ochranu klimatu Hodina Země. V sobotu 30. března symbolicky na hodinu zhasnou zemní svítidla na třídě Míru a venkovní scénické osvětlení dominanty náměstí Republiky – městského divadla.

Společnost celý článek
7.3.

Nemocnice Pardubického kraje zeštíhlila management, bude mít dva nové ředitele

Pardubice a Chrudim povede bývalá primátorka Pardubic MUDr. Štěpánka Fraňková. Hodlá mimo jiné usilovat o rozšíření Pardubické nemocnice o další specializovaná pracoviště a o vybudování centra laparoskopické chirurgie v Chrudimi. „Jsem přesvědčena, že v první řadě je třeba využít důvěry, kterou zaměstnanci mají ke svým přímým nadřízeným. Je nutné je daleko intenzivněji zapojit do fungování nemocnic a hledat s nimi nová řešení,“ říká Štěpánka Fraňková.

Společnost celý článek
4.1.

Zlato od hejtmanství a dvakrát 2008 korun českých

Ve čtvrtek 3. ledna 2008 navštívili představitelé kraje první holčičku i prvního chlapce nového roku.

Společnost celý článek
7.1.

Hasiči vyprošťují auta z příkopu. Silný mráz trhá potrubí

Do Zámrsku hasiči vyjížděli v 9.53 hodin, kdy tu havaroval osobní automobil a svou jízdu ukončil opět v příkopu.

Společnost celý článek
28.4.

Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem

Mgr. Emilie Těšínská absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, obor matematika-fyzika. Pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v oboru dějin vědy. Zaměřuje se na výzkum pramenů k dějinám fyzikálních věd, lékařské radiologie a jaderných oborů v českých zemích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting