Sedmý ročník Zdravé nemocné přírody má své vítěze, opět bodovaly stálice z holického gymnázia

23.2.

Sedmý ročník Zdravé nemocné přírody má své vítěze, opět bodovaly stálice z holického gymnázia

Slavnostním vyhlášením výsledky skončil v pořadí VII. ročník výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje. Soutěžní práce od dětí a mládeže všech věkových kategorií pořadatelům přicházely už v loňském roce a porotci nakonec museli volit vítěze z více než patnácti set obrázků. V nejstarší kategorii opět bodovaly stálice z gymnázia v Holicích, jejichž jména se ve výsledkových listinách objevují už od roku 2011.
Řeč je o kategorii středoškoláků, tedy mládeže nad 15 let. Porota totiž z deseti finalistů vybrala vítěznou trojici a všichni jsou shodou okolností právě z holického gymnázia. První místo patří Michaele Hatlové, která do soutěže poslala kresbu v přírodě téměř vyhynulého rysa. Druhá umístěná Nataly Schöttingerová si naopak zvolila téma letectví a uspěla se svým „Bleriotem nad krajinou“. A třetí Zdeněk Doležal se zaměřil na železniční dopravu a jejího průkopníka Jana Pernera. Všichni tři naplno využili možná podtémata soutěže. V rámci ztvárnění kontrastu mezi zdravou a nemocnou přírodou se totiž mohli vydat i prostřednictvím dopravních prostředků a jejich vlivu na životní prostředí.
V kategorii o něco mladší, tedy dětí ve věku 11 – 15 let, zvítězila Klára Mrvová z Gymnázia v Jevíčku. Její pojetí lokomotivy, resp. vývoj od parního stroje až po současné moderní vozy, oslovilo i hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který se rozhodl Kláře udělit zvláštní cenu hejtmana. „Jako železničního nadšence mne obrázek oslovil hned na první pohled, a to především dokonalým stínováním i těch nejjemnějších prvků, ale také propojením parní lokomotivy s moderní soupravou. Klára má určitě velký talent a skvělé nápady, a proto jsem se rozhodl zvláštní cenu udělit. Jsem přesvědčený, že si ji rozhodně zaslouží,“ řekl hejtman Martin Netolický. Druhé a třetí místo v této kategorii porota udělila žákyním Základní školy v Ronově nad Doubravou Lucii Bromové a Nikoletě Ciobanu. A právě základní škola v Ronově je dalším premiantem v soutěži. Z deseti finalistů totiž hned sedm chodí právě do této školy.
Mezi žáky prvního stupně základních škol, tedy dětí ve věku 7 – 10 let, zvítězil Adam Papoušek z pardubické školy Josefa Ressela. A právě Pardubice jej inspirovali při volbě tématu – auta pod Zelenou bránou. Za ním se umístily Gabriela Mikulášová a Johana Halamková.
V kategorii nejmladších, tedy dětí z mateřských škol, se zrodil i jeden příběh. Vítězka Charlottka Valešová z Mateřské školy Větrná ve Svitavách totiž svůj obrázek dokončila i přesto, že byla nemocná. Ve školce stihla nakreslit jen kontury svého obrázku, poté onemocněla. Protože ale obrázek smutných a veselých dětí chtěla domalovat, přesvědčila svou maminku, aby ji do školky odvezla a ona mohla své dílo dokončit. Za Charlottkou se umístila Gabriela Rybenská a třetí místo podle hodnocení poroty získala Eliška Čapová.
V porotě zasedli hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jeho náměstek Michal Kortyš, zástupci partnerů soutěže, ale také umělci – například ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal, akademický malíř František Zálabský či fotograf Tomáš Kubelka. „Když jsem viděl některé ty obrázky, říkal jsem, jestli by ty děti neměly spíše porotcovat ony mě. Jsem potěšen, že se děti takto vydávají samy ze sebe a tvoří tak nádherná dílka,“ svěřil své pocity po hodnocení obrázků Tomáš Kubelka.
O vítězích ale rozhodovala také veřejnost. Díky hlasování na webových stránkách soutěže si své odměny za první místo odvezli i Zoja Dosedělová (MŠ Závodu Míru Pardubice) v kategorii nejmladších, Daniel Kosáček (ZŠ Perálec) v kategorii 7 – 10 let, Tereza Daruová (ZŠ Ronov nad Doubravou) v kategorii 11 – 15 let a Nataly Schöttingerová (Gymnázium Holice) v kategorii středoškoláků.
Nynější náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu a dřívější starosta kulturního města Litomyšl Michal Kortyš ocenil krásu soutěžních obrázků. „Jsem mile překvapen, jak se dětem povedlo vystihnout zadaná témata. Sice je tu více obrázků s nezdravou přírodou, ale na nás všech je, abychom toto podstatně změnili. Už se těším na další, v pořadí už osmý ročník,“ komentoval soutěž Michal Kortyš, který spolu s radním Pardubického kraje zodpovědným za životní prostředí Václavem Kroutilem slavnostně zahájil další ročník soutěže, tentokrát s rokem 2017. „Osobně jsme u této soutěže už od samého začátku. Příroda je v rukou mladé generace, to ona nás dospělé učí vážit si přírody. Děkuju všem dětem a posílám jim symbolické srdce,“ vyjádřil své poděkování radní Václav Kroutil.
Více informací bude zveřejněno na stránkách www.pomahameprirode.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.9.

Technologický gigant Huawei bude v Pardubicích hledat talenty

Portfolio je daleko pestřejší. Prosazujeme se především na poli enterprise IT a enterprise technologií a stáváme se významným hráčem na trhu,“ říká generální ředitel pro ČR Radoslaw Kedzia a vyjmenovává další úspěchy firmy. „Huawei má nyní zastoupení ve 170ti zemích.

Společnost celý článek
18.10.

Palác Pardubice je s vámi již 10 let!

Celým velkolepým večerem vás bude provázet Leoš Mareš. Nebudou chybět ani skvělé slevy a speciální nabídky, Paláce Pardubice navíc pro své zákazníky připravil velkou narozeninovou soutěž.

Společnost celý článek
27.10.

Krajské ředitelství policie Východočeského kraje se rozdělí

Od 1. ledna 2010 se tak rozdělí i Krajské ředitelství policie Východočeského kraje na dva samostatné subjekty

Společnost celý článek
23.1.

Dopravu budou monitorovat nové radary

Pro 12 přístrojů bude na sloupech veřejného osvětlení vybudováno 33 přípojek.

Společnost celý článek
28.3.

Velikonoce na zámku v Pardubicích

Naučí i dekoratérské postupy úprav velikonočního stolu nebo aranžování jarního osení, což nepochybně ocení i maminky.

Společnost celý článek
27.10.

Resocializační tábor pro děti opravdu vyšel!

Všechny posádky nakonec poklad nalezly a odměnou jim byla vytoužená truhla plná dobrot.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting