Slavnostní vernisáž v Senátu - Martinů obrázky kreslící

30.8.

Slavnostní vernisáž v Senátu - Martinů obrázky kreslící

Ve čtvrtek 23. srpna 2018 proběhla v prostorách Senátu PČR v Praze slavnostní vernisáž kreseb poličského rodáka Bohuslava Martinů. Ano, slavný skladatel se tentokrát představil v jiné roli, jako autor půvabných obrázků.

Výstava nese název „Martinů obrázky kreslící“ a soustřeďuje kresby z dob skladatelova mládí, přibližně z let 1908-1923. Prvé z nich kreslil ještě v dobách svého studia na pražské konzervatoři a ty poslední před odjezdem do Paříže, poté již kreslit přestal. Jsou to kresby amatérské, neumělé, Martinů je kreslil jen z vnitřní potřeby, jako formu určité umělecké relaxace, nikoliv jako nějaké umělecké vyznání. Jsou ale unikátní výpovědí o jeho životních zkušenostech, pocitech a touhách, neboť Martinů zachycoval jak některé konkrétní momenty ze svého života, tak své představy a sny,“ komentuje autorka výstavy muzikoložka Monika Holá.

Výstava ve výjimečných prostorách se koná díky záštitě senátora Radko Martínka. Ten nejenže umožnil realizaci této pro naše město výjimečné výstavy, ale zároveň osobně provedl delegaci z Poličky v den vernisáže po budově Senátu.

Senátor Martínek ve svém projevu v úvodu vernisáže uvedl, že má s Poličkou spojená dvě místa, která jsou jeho srdeční záležitostí, a to hrad Svojanov, druhým místem je kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů. Slavnostního dne v Senátu se zúčastnili jak zástupci města Poličky se starostou Jaroslavem Martinů, místostarostou Antonínem Kadlecem, ředitelkou poličského muzea Pavlou Juklovou, muzikoložkou Monikou Holou a dalšími zájemci z řad poličské veřejnosti, zároveň byli přítomní významní hosté z oblasti umění, zejména hudby, i veřejného života. Velmi si vážíme přítomnosti pana profesora Jaroslava Mihuleho, jednoho z největších znalců osobnosti Bohuslava Martinů.

Děkuji senátorovi Martínkovi za umožnění výstavy v prostorách Senátu, je to významná událost pro město Poličku, která zviditelňuje našeho největšího rodáka. Při této příležitosti mi dovolte, pozvat Vás nejen na návštěvu rodné světničky Bohuslava Martinů, ale na návštěvu celého města Poličky pro poznání jeho atmosféry a dalších zajímavostí a krás,“ uvádí starosta města Jaroslav Martinů.

Na vernisáži v Zaháňském salonku samozřejmě nechyběla hudba našeho rodáka, zazněly části ze skladby Čtyři madrigaly pro hoboj, klarinet a fagot Bohuslava Martinů v podání členů souboru Janáček Ensemble (Jurij Likin - hoboj, Milan Polák - klarinet a Roman Novozámský - fagot).

Výstava „Martinů obrázky kreslící“ je volně přístupná veřejnosti, potrvá do 7. října 2018 a je zdarma. Senátem projde denně řada návštěvníků jak z České republiky, tak ze zahraničí, pro propagaci města Poličky a jeho největšího rodáka má obrovský význam.

Ze Senátu se obrázky Martinů přesunou zpět do jeho rodné Poličky, kde se bude výstava v rozšířené podobě konat od 13. října do konce roku 2018. „Půjde o unikátní výstavu co do obsahu. Kreseb je totiž celkem na dvě stě a i když leckteré obrázky Bohuslava Martinů již zveřejněny byly, vždy to bylo spíše jen jakési dokreslení určité atmosféry v souvislosti s životem či dílem skladatele. Dosud nikdy kresby nebyly prezentovány v celé šíři jako ucelený komplet, obohacený o zasazení do historických, společenských a kulturních souvislostí. To chce nabídnout chystaná výstava v Poličce, v rámci které vyjde i reprezentativní katalog všech Martinů kreseb,“ připojuje pozvání na poličskou výstavu M. Holá.

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.1.

České sjezdovky jsou málo bezpečné!

Neméně pozoruhodný je názor pojišťoven, že české sjezdovky nejsou tak dobře upravované a zabezpečené.

Společnost celý článek
20.4.

Univerzita Pardubice hostí mezinárodní seminář věnovaný výbušinám

„Stejně jako v předchozích letech i tento 19. ročník semináře umožní jak výměnu nejnovějších odborných informací a poznatků v oboru, tak vytvoří vhodné prostředí pro setkání a navázání osobních kontaktů mladých odborníků z různých zemí,“ komentuje tradiční mezinárodní setkání prof. Ing. Svatopluk Zeman, DrSc., z Ústavu energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který setkání již téměř dvě dekády každý rok v Pardubicích organizuje.

Společnost celý článek
12.6.

Světový den proti násilí na seniorech

Na 15. června vyhlásila mezinárodní organizace INPEA - International Network for Prevention of Elderly Abuse, Světový den připomenutí násilí na seniorech - World doder Abuse Awareness Day.

Společnost celý článek
11.9.

Silniční veletrh 2007

Odborná prezentační akce, která je určena pro pozvané odborníky začne v 9 hodin a v 10 hodin se uskuteční slavnostní zahájení.

Společnost celý článek
16.4.

Bertíci předali v Pardubickém kraji 371 274 korun

Všechny získané finanční prostředky jsou určeny na vzdělání dětí, přípravu na jejich vysněné povolání.

Společnost celý článek
15.10.

Na pardubickém letišti se po sto letech objevil blériot

V letovém plánu letounu samozřejmě figuruje i Kašparův nejslavnější let z Pardubic do Prahy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting