Sochy v pardubické nemocnici prošly speciální očistou

18.3.

Sochy v pardubické nemocnici prošly speciální očistou

Čtyři ze sedmi pískovcových soch umístěných v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s. znovu září. Originální umělecká díla vytvořená českými a zahraničními sochaři v závěru minulého týdne prošla speciální chemickou očistou a postřikem, který je bude chránit v dalších letech.
„Sochy jsou oživením areálu naší nemocnice. Jsou v něm umístěny již bezmála deset let, ale v minulosti se na jejich údržbu trošku zapomínalo. Nyní jsme se rozhodli tento dluh napravit a ve dvou etapách provést speciální čištění, které jim vrátí zase původní krásu. Věřím, že pacientům i návštěvníkům naší nemocnice zpříjemní pobyt u nás,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Všech sedm pískovcových soch vzniklo v roce 2005 v rámci 13. ročníku Mezinárodního sochařského sympozia v Galerii H ve Vejprtech. Následně byly instalovány v Pardubické krajské nemocnici, a.s.
„Žádná nemocnice si nemůže dovolit zakoupit umělecká díla za miliony korun. Proto v roce 1992 vznikl tento projekt. Profesionální sochaři z celého světa v rámci každoročních sympozií tvoří sochy pro nemocnice a zdravotnická zařízení. Všichni je tvoří v podstatě jen za radost z účelu, jemuž jejich díla následně slouží,“ řekl Petr Hladký, jednatel Mezinárodní umělecké společnosti o.p.s., která pořádala tato sympozia.
V průběhu tohoto každoročního projektu byly vytvořeny stovky soch, které zdobí areály mnoha nemocnic v České republice a také v Německu. „Tato místa navštíví tisíce lidí a prohlédnou si sochy, což je velmi pozitivní a kultivující,“ řekl Petr Hladký. „Sochy lze považovat i za součást léčby. Člověka uklidňují, díky nim přichází na jiné myšlenky.“
V Pardubické krajské nemocnici, a.s. jsou umístěna díla českého sochaře Ondřeje Doležala a šesti zahraničních umělců – Němce Franka Rassbacha, Švýcarů Perin a Rolfa Sprecherových, Brazilky Sylvie Loewové, Brita Roberta Sloana a Ukrajince Georgije Kudrjavčenka. „Jedná se o vynikající sochaře. Každá socha je originální a má velkou hodnotu. Třeba sochu brazilské umělkyně nenajdete nikde jinde v Česku,“ řekl Petr Hladký.
Za bezmála deset let, kdy jsou tato umělecká díla instalována pod širým nebem v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s., se však na nich podepsal čas. Proto nastala doba pro jejich renovaci, o níž se v závěru minulého týdne postaral právě Petr Hladký se svým synem.
„Nejprve je potřeba sochy očistit od nánosu mastnoty a špíny. Děláme to vysokotlakým čističem. Používáme k tomu vodu se speciálním chemickým přípravkem, který jsme objevili v Německu. Nebudu prozrazovat, oč se jedná. Je to naše know-how, k němuž jsme se propracovali po několika letech. Nic lepšího ale na trhu není,“ řekl Petr Hladký.
„Sochy je zároveň nutné naimpregnovat. Pískovec si pak udrží svoji barvu a vlastnosti a socha může dýchat,“ dodal.
Pacienty a návštěvníci nemocnice tak mohou po první etapě očisty znovu obdivovat čtyři ze sedmi soch v jejich plné kráse. Renovací však péče o tato umělecká díla nekončí, chystá se ještě jedna novinka. „Momentálně jsou sochy v našem areálu v podstatě anonymní. Navíc se jedná o moderní abstraktní díla a záleží na fantazii každého člověka, co si pod nimi představí. Proto ke každé soše v krátké době instalujeme informační tabulky, kde bude uveden její název a jméno autora,“ uvedl ředitel nemocnice Gottvald.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.9.

Roztančené oslavy 20 let skupiny T-BASS vypuknou exkluzivně na střeše OC Futurum

Akce s názvem Streetmania se uskuteční v sobotu 23. září od 15 hodin. Návštěvníci se tak mohou těšit na odpoledne nabité speciální choreografií, vytvořenou přímo pro tuto akci, a mnoho dalších tanečních či hudebních hostů.

Společnost celý článek
26.8.

Pardubicemi znějí nové bartolomějské zvony

Do věže se po dlouhých letech vrátily zvony, které byly zničeny během válečných let.

Společnost celý článek
22.2.

Křest nového CD Proti proudu

Zvukem se Kamelot vrací k akustické muzice, což potvrzuje kontrabasista Petr Surý.

Společnost celý článek
24.10.

Ptejte se vicehejtmana!

Ve středu 24. října 2007 bude vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek odpovídat na dotazy veřejnosti.

Společnost celý článek
18.11.

Město Ústí nad Orlicí postaví v areálu Perly nový dům dětí a mládeže

Zastupitelé města Ústí nad Orlicí o předloženém záměru novostavby domu dětí a mládeže v areálu Perly rozhodli jednoznačnou většinou. Zasedání bylo přítomno všech 27 zastupitelů. Pro novostavbu, která kromě učeben a zázemí domu dětí a mládeže obsahuje tělocvičnu, hudební nahrávací studio, vnitřní i venkovní lezeckou stěnu a relaxační plochu, hlasovalo 23 zastupitelů, 4 se zdrželi a žádný nebyl proti.

Společnost celý článek
24.2.

Chcete podnikat na Pardubicku? Nejlépe v Pardubicích samotných!

Kvalitní hospodaření, otevřená komunikace a nízké poplatky Pardubice jistě do velké míry těží ze svého majoritního postavení v regionu, ale i o město s kvalitním hospodářským zázemím je nutno se dobře starat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting