Sochy v pardubické nemocnici prošly speciální očistou

18.3.

Sochy v pardubické nemocnici prošly speciální očistou

Čtyři ze sedmi pískovcových soch umístěných v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s. znovu září. Originální umělecká díla vytvořená českými a zahraničními sochaři v závěru minulého týdne prošla speciální chemickou očistou a postřikem, který je bude chránit v dalších letech.
„Sochy jsou oživením areálu naší nemocnice. Jsou v něm umístěny již bezmála deset let, ale v minulosti se na jejich údržbu trošku zapomínalo. Nyní jsme se rozhodli tento dluh napravit a ve dvou etapách provést speciální čištění, které jim vrátí zase původní krásu. Věřím, že pacientům i návštěvníkům naší nemocnice zpříjemní pobyt u nás,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Všech sedm pískovcových soch vzniklo v roce 2005 v rámci 13. ročníku Mezinárodního sochařského sympozia v Galerii H ve Vejprtech. Následně byly instalovány v Pardubické krajské nemocnici, a.s.
„Žádná nemocnice si nemůže dovolit zakoupit umělecká díla za miliony korun. Proto v roce 1992 vznikl tento projekt. Profesionální sochaři z celého světa v rámci každoročních sympozií tvoří sochy pro nemocnice a zdravotnická zařízení. Všichni je tvoří v podstatě jen za radost z účelu, jemuž jejich díla následně slouží,“ řekl Petr Hladký, jednatel Mezinárodní umělecké společnosti o.p.s., která pořádala tato sympozia.
V průběhu tohoto každoročního projektu byly vytvořeny stovky soch, které zdobí areály mnoha nemocnic v České republice a také v Německu. „Tato místa navštíví tisíce lidí a prohlédnou si sochy, což je velmi pozitivní a kultivující,“ řekl Petr Hladký. „Sochy lze považovat i za součást léčby. Člověka uklidňují, díky nim přichází na jiné myšlenky.“
V Pardubické krajské nemocnici, a.s. jsou umístěna díla českého sochaře Ondřeje Doležala a šesti zahraničních umělců – Němce Franka Rassbacha, Švýcarů Perin a Rolfa Sprecherových, Brazilky Sylvie Loewové, Brita Roberta Sloana a Ukrajince Georgije Kudrjavčenka. „Jedná se o vynikající sochaře. Každá socha je originální a má velkou hodnotu. Třeba sochu brazilské umělkyně nenajdete nikde jinde v Česku,“ řekl Petr Hladký.
Za bezmála deset let, kdy jsou tato umělecká díla instalována pod širým nebem v areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s., se však na nich podepsal čas. Proto nastala doba pro jejich renovaci, o níž se v závěru minulého týdne postaral právě Petr Hladký se svým synem.
„Nejprve je potřeba sochy očistit od nánosu mastnoty a špíny. Děláme to vysokotlakým čističem. Používáme k tomu vodu se speciálním chemickým přípravkem, který jsme objevili v Německu. Nebudu prozrazovat, oč se jedná. Je to naše know-how, k němuž jsme se propracovali po několika letech. Nic lepšího ale na trhu není,“ řekl Petr Hladký.
„Sochy je zároveň nutné naimpregnovat. Pískovec si pak udrží svoji barvu a vlastnosti a socha může dýchat,“ dodal.
Pacienty a návštěvníci nemocnice tak mohou po první etapě očisty znovu obdivovat čtyři ze sedmi soch v jejich plné kráse. Renovací však péče o tato umělecká díla nekončí, chystá se ještě jedna novinka. „Momentálně jsou sochy v našem areálu v podstatě anonymní. Navíc se jedná o moderní abstraktní díla a záleží na fantazii každého člověka, co si pod nimi představí. Proto ke každé soše v krátké době instalujeme informační tabulky, kde bude uveden její název a jméno autora,“ uvedl ředitel nemocnice Gottvald.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.6.

Cestovní ruch v Česku brzdí fatální nedostatek pracovních sil

Cestovní ruch v Česku dosáhl v loňském roce na dosavadní maxima, roste příliv zahraničních návštěvníků i domácí turistika. Další možný růst ale naráží na nedostatek pracovních sil. Lidí ochotných pracovat v cestovním ruchu a příbuzném gastro oboru je stále méně.

Společnost celý článek
15.2.

Úředníci se brzy vrátí zpět na radnici

První přesuny jsou plánovány již ke konci února, veškeré stavební a restaurátorské práce by přitom měly být hotovy do konce června.

Společnost celý článek
3.1.

Mýtné brány z Hradce do Náchoda už fungují

Od 1. ledna nového roku byly zprovozněny mýtné brány na silnici první třídy I/33 z Hradce Králové do Náchoda.

Společnost celý článek
12.5.

AMAVET: velký úspěch Pardubického kraje

Projekt Michala Eliáše obdržel i zvláštní cenu The Herbert Hooney Young Engineer Award.

Společnost celý článek
5.1.

Pozvánka na Svatební veletrh Pardubice 2016

Blíží se Váš velký den a zatím váháte nebo vůbec netušíte jaké si vybrat šaty, prstýnky, kytici pro nevěstu, svatební dort či jaká bude hostina? Nebo jste pouze zvědaví na svatební trendy?

Společnost celý článek
12.12.

Od ledna čeká Pardubáky řada změn v sociální oblasti

Všechny dávkové agendy přecházejí na úřad práce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting