Současné nastavení inkluze zničí také základní školy. Kraj přijal usnesení o pozastavení vyhlášky

17.12.

Současné nastavení inkluze zničí také základní školy. Kraj přijal usnesení o pozastavení vyhlášky

Krajští zastupitelé se na svém výjezdním zasedání v Litomyšli zabývali problematikou inkluze, tedy začleňováním žáků ze speciálních škol do běžné výuky, které předpokládá vyhláška Ministerstva školství již od příštího školního roku. Výsledkem jednání je přijaté usnesení, ve kterém Pardubický kraj vyjadřuje svůj nesouhlas s aktuálním nastavením.

„Plánované nastavení inkluze vidím z několika důvodů jako velmi problematické. Podle mého názoru povede především ke zhoršení studijních podmínek pro zdravé žáky, jelikož bude nutné celou výuku částečně přizpůsobit právě mentálně postiženým žákům,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Dalším úskalím jsou také nepřipravené podmínky, jelikož nemáme dostatečné množství proškolených pracovníků, kteří by se studentům věnovali, což souvisí také s nedostatečným finančním zajištěním plánu,“ sdělil Netolický.

Ten přidal také několik měsíců starou osobní zkušenost. „Nedávno jsem byl v Norsku svědkem útoku autistického žáka na jednoho z pedagogů. Na toto téma jsem také hovořil s ředitelem školy, seznámil ho s českým plánem a byl jsem upozorněn na negativní vlivy, se kterými se v Norsku střetávají každý den,“ uvedl hejtman Martin Netolický. V Pardubickém kraji se v současné době nachází celkem 18 speciálních škol, které lze dělit do dvou kategorií, na školy pro těžší mentální postižení a na školy určené pro žáky s lehkou mentální poruchou, kteří jsou často na hraně zařaditelnosti do běžné základní školy. „Obdobný plán byl připraven již v roce 2011, přičemž na základě petice, kterou tehdy podepsalo přes 75 tisíc lidí, byl návrh stažen,“ uvedla zastupitelka Jana Smetanová, která návrh usnesení předložila.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v návaznosti na schválenou novelu školského zákona plánuje inkluzivní vzdělávání, jehož cílem má být nastolení rovného přístupu ke vzdělávání všech žáků a zajištění vzdělávání přednostně v hlavním proudu. V praxi by měla být inkluze aplikovaná již ve školním roce 2016/2017.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.10.

Podzimní prázdniny a relaxační večer v hradeckých městských lázních

Na podzimní prázdniny připravila Správa nemovitostí Hradec Králové, provozovatel plaveckého areálu, pro návštěvníky aquacentra v městských lázních speciální nabídku.

Společnost celý článek
16.12.

K čemu poslouží čtečka jízdenek?

Jediná varianta, která může kohokoliv napadnout je ta, že pachatel této krádeže bude mít přístroj jako suvenýr dokazující to, že za bílého dne lze celkem elegantně a bez povšimnutí ostatních odcizit cokoliv.

Společnost celý článek
30.12.

ČT: Pardubický kraj ruší lékařské pohotovosti

Jako kompenzaci, chce v problematických regionech posílit záchrannou službu.

Společnost celý článek
1.3.

První se v Larischově vile otevře sklepení, kde na popravu čekali obyvatelé Ležáků

Z výsledků jednání vyplývá, že se se v případě této historické budovy blýská na lepší časy. „Československá obec legionářská má v současné době k dispozici částku 15 milionů korun, což zajistit dokončení první etapy rekonstrukce pravděpodobně v příštím roce.

Společnost celý článek
29.7.

Školy a školky se dočkají zateplení budov

V první etapě dotace získaly mateřské školy Gorkého, Polabiny – Sluneční, J. Ressla a Rosice nad Labem.

Společnost celý článek
10.8.

Uctili památku padlých vojáků

Za spásu duší padlých v letech 1914 až 1918 se pomodlil polní kurát a vojáci vystřelili čestné salvy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting