Soud za žáby pomalu spěje do konce

1.12.

Soud za žáby pomalu spěje do konce

Soud za žáby pomalu spěje do konce

Okresní soud v Pardubicích v pátek 28. listopadu přerušil hlavní líčení v kauze jezera v Blatě u Mikulovic na Pardubicku, které odpady zavezla firma Skládka Elzet. Jednatel společnosti Ing. Luděk Zahradník je obviněn z vyhlazení stovek chráněných živočichů Jednání bude pokračovat 6. února 2009, kdy chce soudce Mgr. Jan Šlosar vyslechnout soudní znalce. Ti mají potvrdit rozlohu území, které Zahradníkova firma Skládka Elzet poškodila. Při jednání Okresního soudu v Pardubicích byla znovu vyslechnuta jako svědkyně pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny, střediska Pardubice, RNDr. Světlana Vránová. Uvedla, že v prostoru skládky zpracovala zákres hranic výskytu zvláště chráněných druhů obojživelníků. Tato plocha činí 7,5 hektarů. Hranice 5 hektarů je klíčová pro odlišení trestného činu ohrožení a poškození životního prostředí od pouhého přestupku. „V soudní síni zaznělo, že případ je výjimečný také svojí rozlohou. Doufám proto, že jsme o další krok blíž k potrestání nezákonností, které se v místě jezera v Blatě staly,“ zhodnotil právník Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, které poskytuje právní pomoc občanům Mikulovic. Na případ zavážení přírodního jezera v Mikulovicích a s tím spojeného vyhubení chráněných obojživelníků čolka velkého, rosničky zelené a dalších druhů žab, upozornilo tamní Sdružení pro ekologii, které kvůli tomu podalo trestní oznámení na Zahradníka a dalších sedm osob. Luděk Zahradník se brání mimo jiné i obviňováním sdružení, na něž dokonce podal žalobu na ochranu osobnosti. V současnosti je jezero takřka celé zavezeno odpady. Orgány státní správy přitom tomuto protizákonnému jednání přihlížely. Nejprve skládku povolily, i když se následně ukázalo, že výskyt chráněných živočichů jejímu provozu brání. „Firma dostala od České inspekce životního prostředí statisícové pokuty, ty pak snížilo Ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán. Nakonec ty nejvyšší z nich zrušil kvůli procesním chybám správní soud a naše obec teď musí firmě pana Zahradníka peníze ještě vracet. Jezero už sice obnovit nelze, ale věříme, že pachatelé barbarství spáchaného v Blatě budou potrestáni alespoň trestním soudem,“ připomněl Václav Průšek ze Sdružení pro ekologii – Mikulovice. Nyní hrozí Ing. Zahradníkovi trest odnětí svobody v délce tří let, zákaz činnosti a peněžitá pokuta. „Samozřejmě se domníváme, že trest za nevratné zničení cenné lokality musí být udělen. Důležité je, aby se z kauzy poučily i kontrolní orgány a podobným případům zabránily včas. Jak je vidět, nízké pokuty a chyby při rozhodování nahrávají těm podnikatelům, kteří se na životním prostředí snaží nepoctivě vydělat,“ shrnula tisková mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. „Zarážející je také fakt, že dosud nebylo rozhodnuto o udělení výjimky z ochrany vzácných druhů, o niž firma zažádala Ministerstvo životního prostředí. V loňském roce dal však ministr Bursík Arnice zapravdu, že nad ochranou přírody nepřeváží domnělý veřejný zájem na ukládání odpadu,“ dodala.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.11.

Na pardubické střechy se stěhují klece na holuby

V Pardubicích začíná další kolo odchytu holubů. Město jej provádí pravidelně jednou za dva roky.

Společnost celý článek
18.10.

Do Studáneckého lesa vyrazí v nejbližších týdnech těžaři.

V korunách stromů se tak stále nachází množství suchých a ulámaných korun borovic a větví, které hrozí pádem.

Společnost celý článek
13.9.

Prezidentova dcera navštívila Pardubickou krajskou nemocnici

Průvodkyní Kateřiny Zemanové byla MUDr. Zuzana Kala Grofová, vedoucí nutričního a dietologického oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Společnost celý článek
5.9.

Služby podpořily pardubické Nezlomené

Na jejich příkladu je dobře vidět, jak funguje, když se handicapovaní chtějí postarat sami o sobe a ne v první řadě spoléhat na pomoc ostatních. Myslím, že o to raději každý jednotlivec i organizace takové sdružení podpoří,“ říká ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková.

Společnost celý článek
12.12.

Hejtman Franc předal Zlatý kolovrat

V loňském roce získali Zlatý kolovrat Ines Šťovíčková a řezbář Ladislav Pacholátko.

Společnost celý článek
20.6.

Filmová projekce v pardubické nemocnici přilákala pět stovek diváků

„Spojit oslavu výročí vzniku psychiatrického oddělení s filmovou projekcí přímo v nemocnici pod širým nebem nám přišlo velmi originální. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem partnerům, kteří nám pomohli tuto netradiční akci uskutečnit,“ řekl ředitel Gottvald.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting