Soud za žáby pomalu spěje do konce

1.12.

Soud za žáby pomalu spěje do konce

Soud za žáby pomalu spěje do konce

Okresní soud v Pardubicích v pátek 28. listopadu přerušil hlavní líčení v kauze jezera v Blatě u Mikulovic na Pardubicku, které odpady zavezla firma Skládka Elzet. Jednatel společnosti Ing. Luděk Zahradník je obviněn z vyhlazení stovek chráněných živočichů Jednání bude pokračovat 6. února 2009, kdy chce soudce Mgr. Jan Šlosar vyslechnout soudní znalce. Ti mají potvrdit rozlohu území, které Zahradníkova firma Skládka Elzet poškodila. Při jednání Okresního soudu v Pardubicích byla znovu vyslechnuta jako svědkyně pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny, střediska Pardubice, RNDr. Světlana Vránová. Uvedla, že v prostoru skládky zpracovala zákres hranic výskytu zvláště chráněných druhů obojživelníků. Tato plocha činí 7,5 hektarů. Hranice 5 hektarů je klíčová pro odlišení trestného činu ohrožení a poškození životního prostředí od pouhého přestupku. „V soudní síni zaznělo, že případ je výjimečný také svojí rozlohou. Doufám proto, že jsme o další krok blíž k potrestání nezákonností, které se v místě jezera v Blatě staly,“ zhodnotil právník Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, které poskytuje právní pomoc občanům Mikulovic. Na případ zavážení přírodního jezera v Mikulovicích a s tím spojeného vyhubení chráněných obojživelníků čolka velkého, rosničky zelené a dalších druhů žab, upozornilo tamní Sdružení pro ekologii, které kvůli tomu podalo trestní oznámení na Zahradníka a dalších sedm osob. Luděk Zahradník se brání mimo jiné i obviňováním sdružení, na něž dokonce podal žalobu na ochranu osobnosti. V současnosti je jezero takřka celé zavezeno odpady. Orgány státní správy přitom tomuto protizákonnému jednání přihlížely. Nejprve skládku povolily, i když se následně ukázalo, že výskyt chráněných živočichů jejímu provozu brání. „Firma dostala od České inspekce životního prostředí statisícové pokuty, ty pak snížilo Ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán. Nakonec ty nejvyšší z nich zrušil kvůli procesním chybám správní soud a naše obec teď musí firmě pana Zahradníka peníze ještě vracet. Jezero už sice obnovit nelze, ale věříme, že pachatelé barbarství spáchaného v Blatě budou potrestáni alespoň trestním soudem,“ připomněl Václav Průšek ze Sdružení pro ekologii – Mikulovice. Nyní hrozí Ing. Zahradníkovi trest odnětí svobody v délce tří let, zákaz činnosti a peněžitá pokuta. „Samozřejmě se domníváme, že trest za nevratné zničení cenné lokality musí být udělen. Důležité je, aby se z kauzy poučily i kontrolní orgány a podobným případům zabránily včas. Jak je vidět, nízké pokuty a chyby při rozhodování nahrávají těm podnikatelům, kteří se na životním prostředí snaží nepoctivě vydělat,“ shrnula tisková mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. „Zarážející je také fakt, že dosud nebylo rozhodnuto o udělení výjimky z ochrany vzácných druhů, o niž firma zažádala Ministerstvo životního prostředí. V loňském roce dal však ministr Bursík Arnice zapravdu, že nad ochranou přírody nepřeváží domnělý veřejný zájem na ukládání odpadu,“ dodala.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.8.

Seč bude odolávat nočnímu útoku

Mezi sebou si to na místě rozdá na 75 družstev dobrovolných hasičů, a to nejen z Pardubického kraje.

Společnost celý článek
1.6.

Pardubice chtějí lépe organizovat dopravu

Plynulosti a bezpečnosti dopravy v Pardubicích by mohl pomoci projekt, který si nechalo zpracovat město.

Společnost celý článek
4.3.

Emma potrápila Pardubický kraj

V Pardubickém kraji energetici museli vyhlásit stav nouze, který skončil až v neděli večer.

Společnost celý článek
5.2.

Byl opilý, ale naštěstí nezmrznul

Sedmačtyřicetiletý muž totiž při telefonickém hovoru řekl, že odchází s láhví alkoholu do hor a že ho asi najdou až lyžaři.

Společnost celý článek
14.5.

Jedině s BEKO FRESH FESTIVALEM 2018 se budete cítit jako v michelinské restauraci!

Pro všechny zájemce připravili navíc organizátoři možnost si zakoupit vstupenky v předprodeji v sítích GoOut, Ticketportal nebo online na www.freshfestival.cz/vstupenky.

Společnost celý článek
9.5.

Jedna ze scén připomene Vietnamskou válku

Vedle amerických vojáků a vietnamských bojovníků v dobovém oblečení se v jedinečné scéně představí i pozemní technika a vzduch ovládnou vrtulníky i vrtulová letadla.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting