Spalovna „vytáhla“ lidi z tepla svých domovů

11.12.

Spalovna „vytáhla“ lidi z tepla svých domovů

Kolem 7 tisíc lidí vyměnilo ve středu 9. prosince pohodlí domovů za účast na veřejném projednávání vlivu spalovny průmyslového odpadu v Rybitví u Pardubic na životní prostředí. Spalovnu zde chce postavit společnost AVE CZ a likvidovat v ní ročně až 20 tisíc tun nebezpečných odpadů. Záměr naráží na rozhodný odpor veřejnosti ze širokého okolí. Atmosféra v aréně si v nejmenším nezadala s atmosférou hokejových zápasů. Lidé různého věku, od školáků, přes maminky s malými dětmi až po seniory, přišli vyjádřit svůj nesouhlas s tím, aby jim v těsném sousedství vyrostl další zdroj znečištění. „Spalovnu nechceme“, znělo unisono arénou, v níž by se dala atmosféra krájet. Před zahájením projednávání obdrželo ministerstvo na 2 tisíce písemných připomínek k záměru a stejný počet jich přišel e-mailem. Také v aréně vršili odborníci i laici argumenty proti vybudování spalovny v Rybitví. „Doufám, že ministerstvo životního prostředí, které bude nyní rozhodovat o budoucnosti projektu, záměr společnosti AVE CZ odmítne. I veřejné projednávání ukázalo, že záměr nebyl dobře zpracován, má řadu rizik a je v něm mnoho nejasností, na něž bylo při projednávání poukázáno, ale na které nedokázal odpovědět ani předkladatel záměru, ani zpracovatel studie, ani autor posudku,“  řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Věřím, že vezme v úvahu i názor obyvatel našeho regionu, který v ČEZ aréně zazněl velmi silně a zřetelně,“ dodal primátor.   Možnost, že se v srdci východních Čech budou likvidovat tuny nebezpečných odpadů, vzedmula vlnu odporu nejen v samotných Pardubicích, ale i v širokém okolí. Petici proti spalovně podepsalo více než 47 tisíc lidí. Negativních dopadů se obávají nejen obyvatelé Pardubic, Lázní Bohdaneč a okolních obcí, ale i míst vzdálenějších. Proti záměru česko-rakouské společnosti se ohradil například i Hradec Králové či Chrudim, obyvatelé těchto měst nechyběli ani na veřejném projednávání, které začalo ve středu vpodvečer a skončilo se začínajícím čtvrtkem.   „Pro to, aby spalovna v Rybitví nevznikla, jsme udělali co jsme mohli. Teď už mohu přiznat, že jsem se trochu bál, že nyní před Vánocemi dají občané přednost přípravám na svátky, před veřejným projednáváním," přiznal primátor Deml "O to víc mě potěšilo, že byla aréna plná. S troškou nadsázky mohu říci, že jsem od obyvatel našeho města dostal již nyní krásný vánoční dárek – důkaz, že mají zájem o dění kolem sebe a jsou stále ochotni se za svou věc postavit. Děkuji za sebe, ale zejména za naše děti,“ dodal Deml.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.5.

Ušlechtilou zábavu spojili s počítačem

Malování v počítači rozvíjí počítačové dovednosti i tvůrčí schopnosti dětí, ale také jim zvyšuje sebevědomí.

Společnost celý článek
21.10.

,,VILMA,, přinesla své nechtěné plody

Na jednotlivých územních odborech pak bylo zadrženo několik osob, které policisté obvinili z trestných činů.

Společnost celý článek
31.5.

Počet zásahů Horské služby se letos opět zvýšil, přibyly hlavně úrazy

Nejčastějšími úrazy byly zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny. „Musím poznamenat, že i přes naši kontinuální plošnou kampaň ve všech horských oblastech došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním Pravidel chování na sjezdových tratích podle FIS,“ uvedl František Hadáček, statutární ředitel Horské služby ČR, o.p.s.

Společnost celý článek
8.1.

Tříkráloví koledníci navštívili i Pardubický kraj

Výtěžek z letošní sbírky chce Oblastní charita Pardubice je použít na rekonstrukci ambulantních odlehčovacích služeb, na vybavení střediska pro domácí hospicovou péči, na rozvoj sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a pro zřízení dětského večerního vzdělávacích centra v indické oblasti Karnataka.

Společnost celý článek
30.1.

Policisté besedovali s dětmi z Opatovic

Téměř všechny děti z jejich vyprávění už údajně řídily osobní automobil, rodiče jezdí rychle a telefonují při řízení, někdo se chlubil, že držel v ruce zbraň apod.

Společnost celý článek
26.10.

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pořádá na pardubickém zámku mezinárodní konferenci historiků s názvem „Francie a střední Evropa: vzdělání - vědění – konstrukty“

Dvoudenní jednání v prostorách pardubického zámku probíhá ve francouzštině a vystoupí na něm řada odborníků, například Antoine Marès z Université Paris-Sorbonne I., Bohumila Ferenčuhová z Historického ústavu Slovenské akademie věd, Eduard Maur z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, Petr Kyloušek z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a další.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting