Spalovna „vytáhla“ lidi z tepla svých domovů

11.12.

Spalovna „vytáhla“ lidi z tepla svých domovů

Kolem 7 tisíc lidí vyměnilo ve středu 9. prosince pohodlí domovů za účast na veřejném projednávání vlivu spalovny průmyslového odpadu v Rybitví u Pardubic na životní prostředí. Spalovnu zde chce postavit společnost AVE CZ a likvidovat v ní ročně až 20 tisíc tun nebezpečných odpadů. Záměr naráží na rozhodný odpor veřejnosti ze širokého okolí. Atmosféra v aréně si v nejmenším nezadala s atmosférou hokejových zápasů. Lidé různého věku, od školáků, přes maminky s malými dětmi až po seniory, přišli vyjádřit svůj nesouhlas s tím, aby jim v těsném sousedství vyrostl další zdroj znečištění. „Spalovnu nechceme“, znělo unisono arénou, v níž by se dala atmosféra krájet. Před zahájením projednávání obdrželo ministerstvo na 2 tisíce písemných připomínek k záměru a stejný počet jich přišel e-mailem. Také v aréně vršili odborníci i laici argumenty proti vybudování spalovny v Rybitví. „Doufám, že ministerstvo životního prostředí, které bude nyní rozhodovat o budoucnosti projektu, záměr společnosti AVE CZ odmítne. I veřejné projednávání ukázalo, že záměr nebyl dobře zpracován, má řadu rizik a je v něm mnoho nejasností, na něž bylo při projednávání poukázáno, ale na které nedokázal odpovědět ani předkladatel záměru, ani zpracovatel studie, ani autor posudku,“  řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Věřím, že vezme v úvahu i názor obyvatel našeho regionu, který v ČEZ aréně zazněl velmi silně a zřetelně,“ dodal primátor.   Možnost, že se v srdci východních Čech budou likvidovat tuny nebezpečných odpadů, vzedmula vlnu odporu nejen v samotných Pardubicích, ale i v širokém okolí. Petici proti spalovně podepsalo více než 47 tisíc lidí. Negativních dopadů se obávají nejen obyvatelé Pardubic, Lázní Bohdaneč a okolních obcí, ale i míst vzdálenějších. Proti záměru česko-rakouské společnosti se ohradil například i Hradec Králové či Chrudim, obyvatelé těchto měst nechyběli ani na veřejném projednávání, které začalo ve středu vpodvečer a skončilo se začínajícím čtvrtkem.   „Pro to, aby spalovna v Rybitví nevznikla, jsme udělali co jsme mohli. Teď už mohu přiznat, že jsem se trochu bál, že nyní před Vánocemi dají občané přednost přípravám na svátky, před veřejným projednáváním," přiznal primátor Deml "O to víc mě potěšilo, že byla aréna plná. S troškou nadsázky mohu říci, že jsem od obyvatel našeho města dostal již nyní krásný vánoční dárek – důkaz, že mají zájem o dění kolem sebe a jsou stále ochotni se za svou věc postavit. Děkuji za sebe, ale zejména za naše děti,“ dodal Deml.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.6.

Pernštýnská noc již tento pátek

Pardubické Pernštýnské náměstí i zámek ožijí velkým staročeským jarmarkem.

Společnost celý článek
2.6.

Studenti z Pardubic postavili aquarium Seashell a kulturní centrum Minerva z vlnité lepenky

Škola vítězného projektu se může těšit na ceny v hodnotě 20 tis. Kč. Školy umístěné na druhém a třetím místě vyhrají cenu v hodnotě 10 tis. Kč a 5 tis. Kč. Šest finálových škol bude nově bojovat o čtvrtou cenu v hodnotě 5 tis. Kč. Jedná se o titul „Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní stavbu“, který školy a studenti vyrobí pro bezpečnou přepravu modelu do finále.

Společnost celý článek
14.10.

Červenou Vodu čeká rozvoj za evropské peníze

V následujících dnech bude také podepsána smlouva k projektu podpořeného z oblasti cestovního ruchu.

Společnost celý článek
30.10.

Vicehejtman Línek ve Španělsku

Tento týden se vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek účastní výjezdního zasedání Výboru regionů Evropské unie ve Španělsku.

Společnost celý článek
11.12.

Radní nechají provést audit zdravotnického holdingu

Audit bude zkoumat, jestli dříve uzavřené smlouvy nepoškozují Královéhradecký kraj jako jediného akcionáře.

Společnost celý článek
17.2.

Poslední úsek historického zábradlí u Českého rozhlasu v Hradci Králové projde obnovou

Město započalo s postupnou obnovou historického zábradlí už před několika roky, přičemž s financováním některých úseků pomohly dotace z EU nebo z Ministerstva kultury ČR.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting