Spisovatelé, na start! Začíná už desátý Východočeský umělecký maratón!

1.10.

 Spisovatelé, na start!  Začíná už desátý Východočeský umělecký maratón!

Letos už po desáté v řadě se po celých východních Čechách rozeběhnou akce, které patří pod hlavičku Východočeského uměleckého maratónu. Ten už tradičně pořádá Středisko východočeských spisovatelů a srdečně na něj zve všechny, kteří se zajímají o literaturu, krásu českého jazyka, ale i o hudbu a výtvarno.
Východočeský umělecký maratón se letos uskuteční v 16 městech nejen České republiky a na jeho programu je připravena třicítka akcí.


Maratón startuje už 3. října v Pardubicích slavnostním zahájením, pokračovat bude v průběhu celého října a listopadu a vyvrcholí přátelským setkáním východočeských spisovatelů na začátku prosince v Hradci Králové.

Slavný táborákový song „Teskně hučí Niagára“, soutěž Knihovník roku, Dny poezie v Broumově, litervarieté, Pardubické poetické setkání, Východočeský literární salon v Hradci Králové, literární a výtvarná soutěž „Pardubické střípky“ anebo Gybon Tea Party na hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové. To je jenom část z naditého programu, který v průběhu dvou měsíců vtrhne na celé území východních Čech.


Kromě již zmíněných literárních a společenských akcí se v rámci maratonu uskuteční nesčetně besed se žáky základních škol, mnoho autorských čtení a také besed.


A že se maratón rozeběhne do všech koutů východních Čech, dosvědčuje také bohatý výčet míst, kam zavítá. Od Pardubic, Hradce Králové či Broumova se Východočeský umělecký maratón dotkne také měst jako Přelouč, Slatiňany, Chotěboř, Havlíčkův Brod, Police nad Metují, Jičín, Miletín, Pecka či Týniště nad Orlicí.


Letos se maratón podívá také přes hranice do polských měst Prudnik, Bielawa a Nowa Ruda. 

Program slavnostního zahájení 10. východočeského uměleckého maratónu
Slavnostní zahájení výročního Východočeského uměleckého maratónu se uskuteční v pátek 3. října 2014 od 16 hodin v prostorách Společenského sálu pardubické radnice.


„Na slavnostní zahájení zveme širokou veřejnost, která se spolu s námi může těšit na literární i hudební lahůdky,“ zve Eva Černošová, předsedkyně Střediska východočeských spisovatelů.


Slavnostní a startovací akt maratónu hudebně doprovodí Štěpán Křováček na violoncello spolu s Alenou Turkovou na klavír. Zazní skladky od Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.


Ke svému slovu se samozřejmě dostane především literatura, a to v podobě ukázek z textů východočeských autorů Milana Duška, Františka Uhera a Miroslava Kubíčka. Na slavnostním zahájení maratónu spatří světlo světa také almanach s názvem „Průzory“, který vychází v edici Polabští básníci. Almanach se zde dočká svého křtu. 
Hosty pozdního odpoledne budou Marie Mlejnková, Eva Šulcová, Miloš Kim Houdek z edice Polabští básníci, dále pak citovaní autoři Milan (Miloslav) Dušek, František Uher a Miroslav Kubíček a samozřejmě také uvítáme zástupce vedení pardubické radnice. 


Nad slavnostním zahájením převzala svou záštitu i ochrannou ruku primátorka Statutárního města Pardubice MUDr. Štěpánka Fraňková. Tímto jí ze srdce děkujeme za podporu.


O autorech, jejichž texty se budou předčítat, si můžete přečíst na našich webových stránkách v sekci O nás – Členové.

Středisko východočeských spisovatelů ve zkratce
Středisko východočeských spisovatelů je dobrovolný profesní spolek, ve kterém je nyní zapojeno na stovku členů působících v oblasti literatury, ale i dalších uměleckých oborů. Spisovatelé z celých východních Čech však tvoří jádro spolku.


Středisko východočeských spisovatelů, které se ještě v roce 2011 jmenovalo Východočeské středisko Obce spisovatelů, funguje už od roku 2000 a stále je kolektivním členem Obce spisovatelů v Praze.


Spolek má za cíl oslovovat a iniciovat veřejnost, kterou chce vyzvat ke spolupráci. Chce spolupracovat také s rodinami, školami, knihovnami a všemi dalšími „stánky kultury“. Chce spolupracovat s mladou generací. 
Členové spolku nejen publikují vlastní tvorbu, ale také organizují řadu společensko-kulturních akcí ve východočeském regionu. Do takových počinů patří besedy, literární večery a čtení, divadelní představení, odborné přednášky, literární i výtvarné soutěže, křty knih či vernisáže.


Autoři ze spolku vystupují v pořadech pro rozhlas a televizi, publikují v denním tisku, píší recenze a odborné texty, zúčastňují se práce v nejrůznějších porotách.


Spolek a jeho členové také pravidelně organizují akce jako je právě začínající 10. ročník Východočeského uměleckého maratonu. V Broumově pod patronací spolku probíhají Dny poezie Broumov, v Chrudimi akce s názvem Čajovna Luna, v Pardubicích Večery múz a v neposlední řadě kavárna U Notáře v Havlíčkově Brodě. Více se o činnostech Střediska východočeských spisovatelů můžete dočíst na na našich webových stránkách na odkazu zde.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.11.

Pavel Janoš soutěží o živnostníka roku České republiky

Také reprezentovaly Pardubice ve Francii, Japonsku a v USA. Jeho perníkářství navštívila první dáma ČR paní Livia Klausová a svůj perník si přijel ozdobit i americký kosmonaut Andrew Feustel s rodinou.

Společnost celý článek
9.5.

Jarní Paříž herce okouzlila

Část hereckého souboru Východočeského divadla v Pardubicích na studijním pobytu v prosluněné Paříži.

Společnost celý článek
18.1.

Primátor ocenil statečnost dvou zachránců

Náramkovými hodinkami i slovy díků a uznání ocenil dnes primátor Pardubic Jaroslav Deml statečnost.

Společnost celý článek
9.7.

Za černou skládku vám hrozí až 50 tisíc pokuty. Jak s odpadem naložit legálně?

Za založení černé skládky hrozí prokázanému viníkovi až padesátitisícová pokuta. S jejich hlášením lidem pomohou různé mapující aplikace, chystá se rovněž i národní databáze kontaminovaných míst.

Společnost celý článek
23.1.

Falešný revizní technik řádí na Svitavsku

Drobné podnikatele na Svitavsku navštěvuje v poslední době osoba, jež se vydává za revizního technika hasicích přístrojů.

Společnost celý článek
3.6.

Červnové bruslení přinese perníky a snad i rekord

Po skončení bruslení budeme mít pro dětské účastníky připraveny tradiční pardubické perníčky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting