Spolupráce s babičkami se osvědčila

30.11.

Spolupráce s babičkami se osvědčila

 Město spolu s některými pardubickými školami a organizací KONEP již několikátým rokem spolupracuje s dobrovolníky z řad seniorů. Ti se rozhodli svůj volný čas věnovat dětem a pravidelně docházejí do jedenácti mateřských a jedné základní školy v Pardubicích. Pomáhají zde například s oblékáním či při ranních aktivitách, doprovázejí děti při vycházkách nebo jim čtou pohádky. Vedení města se jim proto rozhodlo poděkovat formou společného setkání na radnici.
Babičky v MŠ
„Rád bych poděkoval všem babičkám za jejich ochotu a zájem se na projektu podílet. Děti, které nastupují do mateřských škol, bývají často plné nejistoty a strachu z nového kolektivu a právě babičky ve školkách jim dodají potřebný nadhled a klid. Navíc jsou velmi trpělivé, což je v případě práce s dětmi předškolního věku potřeba,“ doplňuje náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký.
Většina seniorů působí v tomto projektu dlouhodobě. „Ty děti jsou báječné. Mateřská škola je pro ně prvním větším kolektivem a my jim můžeme pomoci naučit se, jak se v něm chovat a osvojit si určitá pravidla. Baví je nás poslouchat. Dnešní doba je bohužel taková, že rodiče nemají na své děti tolik času, jako tomu bylo dříve, nebo žijí odděleně a děti pak hledají někoho, komu se mohou vypovídat,“ chválí projekt jedna z jeho účastnic Ivanka Žaludová, která je „babičkou“ ve školce již třetím rokem.
Spolupráci pozitivně hodnotí i primátor města Martin Charvát. „Jsem doslova uchvácen z nadšení a entuziasmu dobrovolníků, respektive dobrovolnic. Tato spolupráce je přínosná pro obě dvě strany – jak pro děti, tak pro starší generaci. Obě dvě věkové skupiny se mohou vzájemně obohatit a být pro sebe inspirací,“ říká primátor.
Projekt odstartoval v roce 2014, a to v rámci komunitního plánování sociálních a souvisejících služeb. Během prvního půl roku se do projektu zapojilo celkem pět dobrovolníků. Počet babiček navíc značně převažuje nad dobrovolníky dědečky. „Za celou dobu fungování se do projektu zapojilo celkem pětadvacet seniorů včetně jednoho dědečka. V současné době s námi spolupracuje čtrnáct babiček, které si s dětmi hrají, chodí s nimi na plavání, po výletech a pomáhají jim při dalších aktivitách podle potřeb školky. Jedno pravidlo však platí ve všech zapojených mateřských a základních školách – senior nesmí zůstat nikdy s dětmi sám, nejedná se o náhradu pracovníka ve škole,“ podotýká Michaela Stránská z odboru sociálních služeb pardubického magistrátu.
Někteří dobrovolníci navíc byli nominováni na Galavečer oceňování dobrovolníků, společensky odpovědných firem a NNO. Za rok 2015 byla mezi „babičkami“ oceněna Ivanka Žaludová a za rok 2016 Eliška Lokajíčková.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.7.

Přineste víčka na Rock For People, pomůžete hendikepovaným.

„Vozíčkářům také nabídneme jim uzpůsobené zázemí například v podobě snížených barů. Tento prostor pro ně a jejich doprovod bude i jakýmsi „meeting pointem“, navíc s vlastním programem, který je samozřejmě určen i pro běžné návštěvníky festivalu,“ upozorňuje Jana Bártová, manažerka odpovědnostních projektů společnosti Pivovary Staropramen.

Společnost celý článek
19.6.

Kraj přispěje zastupitelům pouze na vzdělání spojené s mandátem

V rozpočtu je nadále 200 tisíc korun na vzdělávání členů zastupitelstva, ale to bude zaměřeno na vzdělávání související s mandátem, tedy jazykové vzdělávání nebo vzdělávání související s činností zastupitelstva, například v oblasti legislativy.

Společnost celý článek
13.12.

Pardubičtí psi se odliší barevnými známkami

Novou evidenci psů chystá na začátek roku 2008 statutární město Pardubice.

Společnost celý článek
15.6.

Pardubickou hromadnou dopravu stávka neochromí

Odboráři v Pardubicích zvolí jinou formu vyjádření nesouhlasu s připravovanými vládními reformami.

Společnost celý článek
4.4.

Do Noci s Andersenem se zapojilo více než 1 620 čtecích míst

Krajská knihovna v Pardubicích se přiřadila k více než 1 620 řádně registrovaným čtecím místům po celém světě, v nichž z pátku na sobotu probíhala pohádková Noc s Andersenem. V krajské knihovně si dobrodružný program užilo 20 malých nocležníků ve společnosti čtyř knihovnic, jednoho knihovníka a všech hrdinů ze Čtyřlístku – Pindi, Bobíka, Myšpulína a Fifinky.

Společnost celý článek
13.6.

Příchod prázdnin bude u OC Futurum Hradec Králové sladký a plný rozmanitých chutí

Koblížky, makronky, palačinky, vdolky i koláče, štrúdly či cheesecaky, plus zmrzlina a nanuky. Nejen tyto lahůdky budou v sobotu 22. června před obchodním a zábavním centrem Futurum Hradec Králové neodolatelným lákadlem při historicky prvním Festivalu sladkostí & zmrzliny. Vstupné je pro všechny návštěvníky zdarma.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting