Sprejeři mají k dispozici volnou plochu, město jim povolilo malovat v podchodu v Pardubičkách

6.11.

Sprejeři mají k dispozici volnou plochu, město jim povolilo malovat v podchodu v Pardubičkách

 Pardubická radnice uvolnila sprejerům legální plochu pro graffiti. Od října je novými malbami vyzdobena část zdí v podchodu pod železničním koridorem v ulici K Pardubičkám. Na plochách a jejich správě se město dohodlo se sprejery z Pardubic, kteří rovněž ručí za obsah na stěnách.

Graffiti
„Jsme moderní město a pouliční graffity je forma umění, která si v našem městě zaslouží svůj prostor. Doufám, že se sprejeři naučí využívat nabídnuté plochy, aniž by malovali na jiných místech, kde to není žádoucí,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je to o dohodě – my jsme pro sprejery schopni postupně vytipovat další místa, aby mohli svobodně tvořit. Chceme proto, aby se i sprejeři tuto dohodu ctili, tvořili na vyhrazených místech a na ostatních plochách svoji kreativitu nepředváděli,“ dodal primátor.

Město Pardubice má s graffiti už jednu zkušenost - v podjezdu v ul. 17. listopadu se nachází grafické dílo s tématikou železniční dopravy. „V části podchodu v ulici K Pardubičkám se však jedná skutečně o volnou plochu, kde mohou writeři tvořit svobodně. I to však má svá pravidla. Se zástupci sprejerů jsem se dohodl, že v rámci své komunity dohlédnou na to, aby se zde neobjevoval rasistický či vulgární obsah, zkrátka si udělají pořádek sami mezi sebou. Naopak v případě, že zeď bude těmito symboly „ozdobená“, sami sprejeři je okamžitě odstraní,“ sdělil podmínky dohody náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký.

Ten se inspiroval v jiných městech, kde mají sprejeři zelenou a mají povoleno tvořit na uvolněných plochách legálně. „Například v Chebu, který se stal Historickým městem roku 2014, mají legální plochu kousek od centra při procházce k místnímu hradu. Zpravidla se jedná o ucelená výtvarná díla, která vypadají hezky a jen se čas od času se mění,“ uvedl náměstek Jakub Rychtecký. Pardubice mají ve svém centru i v okrajových částech velké plochy, které sprejery lákají. „Chceme dát prostor pro seberealizaci tvůrcům, nechceme nelegální graffiti na ulicích, místo toho zkoušíme nastavit férovou a vstřícnou spolupráci. Pokud se osvědčí, jsme připraveni se sprejery jednat o využití dalších tří míst pro legální graffiti, která již tipujeme,“ shrnul náměstek Jakub Rychtecký.

Město zároveň nabízí všem občanům, kteří vědí o vhodných plochách v Pardubicích, kde by se díla sprejerů vyjímala, ať svůj tip pošlou na radnici na Pernštýnském náměstí 1. Doručené tipy budou předloženy např. odborníkům z odboru hlavního architekta, odboru dopravy a oddělení kultury.

Pozn.:  Graffiti je streetartový výtvarný projev pracující ve veřejném prostoru nejčastěji technikou nanášení barev sprejem nebo fixem. Dříve ilegální městský folklór ulice se postupně stal součástí kultury a stále častěji zdobí ulice ve městech.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.6.

Pardubický kraj na Czech Street Party

V rámci tohoto výročí budou v průběhu večera jednotlivé kraje postupně představovány moderátorem akce.

Společnost celý článek
20.9.

Znáte už svého farmáře?

Skutečně zdravá škola uděluje certifikáty jako důkaz, že jsou školy a školky Skutečně zdravé. Kupříkladu Mateřská škola semínko v pražském Toulcově dvoře obdržela před časem jako první škola v České republice stříbrný certifikát. Stalo se tak vůbec poprvé kdy organizátoři projektu stříbrný certifikát někomu udělili.

Společnost celý článek
3.3.

AFI Palác bude hostit veletrh sociálních služeb

Veletrh nabídne také několik kulinářských zážitků. Tím nejexotičtějším bude ochutnávka občerstvení mongolské kuchyně, k mání budou ale také ochutnávky z chráněných kaváren Výměník a Café Apatyka.

Společnost celý článek
16.10.

Ekologický úřad – úředníci jezdí po městě na kole

Od října může každý občan bezplatně využít při návštěvě městského úřadu a technických služeb nádoby takzvaného E-boxu.

Společnost celý článek
18.9.

Aquacentrum v městských lázních je plné lešení

Rovněž tak projde drobnou modernizací bar u vody, pořídili se nové vitríny, světelné propagační panely a nové bude i zastínění proti slunci nad barem.

Společnost celý článek
20.10.

Proti dluhům a šmejdům bojuje kraj na seminářích

Druhý seminář na tato témata se konal ve čtvrtek v Kulturním domě v Holicích. „Sérii seminářů lektorují zaměstnanci obecně prospěšné společnosti MOST PRO a příslušníci Police České republiky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting