Starobylý rod Wilhelmů bude mít nový prapor

3.6.

Starobylý rod Wilhelmů bude mít nový prapor

Starobylý rod Wilhelmů bude mít nový prapor

Třebechovice pod Orebem – Česká linie jednoho z nejstarších šlechtických rodů ve střední Evropě, původem z Rakouska, chce vytvořit nový rodový prapor. Ten by měl vedle jasné šlechtické identifikace také vystihovat starobylost a vážnost rodu, který se před stovkami let usídlil i na území České republiky. „Vytvořit prapor je dlouhodobý proces, kdy je potřeba mít na mysli obě vyhraněné stránky lidského jedince, a to jak touhu se odlišit, tak i vědomí sounáležitosti,“ popisuje Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com, která v současné době začíná pracovat na přípravě praporu. Podle Zdechovského se nejedná pouze o výtvarné ztvárnění, důležité je poznat celou historii rodu Wilhelmů. Proto obory heraldika a vexilologie, který se zabývá tvorbou znaků, vlajek a praporů stojí na pomezí pomocných věd historických a výtvarného umění. „Výsledný prapor musí být rozpoznatelný a především nezaměnitelný s jinými prapory. Na první pohled by měl vyjadřovat jasnou spojitost s jeho vlastníky. Při tvorbě návrhu mohou být inspirací erbovní motivy, významné historické události rodu či symbolika,“ prozradil Tomáš Zdechovský, pro kterého práce na praporu pro Wilhelmy patří k vrcholům jeho dosavadní vexilologické práce. Historie rodu sahá až do 14. století, přesně do roku 1364, kdy František Dominik Wilhelm obdržel od císaře Rudolfa II. erb. „Příslušníci starobylého šlechtického rodu se jako politici a církevní hodnostáři významně zapsali do dějin států střední Evropy. Už ve 14. století působili jako rádci a písaři na císařských a královských dvorech,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský. Například syn Františka Dominika Wilhelma Heřman Fridrich (Bedřich) byl tajným písařem krále Leopolda III. Několik linií rodu dodnes žije v Rakousku, Itálii a Německu. Agentura Commservis.com zpracovala několik vlajek a znaků obcím v celé České republice. Patří mezi ně Veselá na Vysočině, Dolní Čermná, Třebechovice pod Orebem, Chlumec nad Cidlinou nebo obec Písek.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.5.

Pardubičtí kynologové převedli svůj um na 1. Psím festivalu

Malí i velcí diváci po každé z ukázek odměnili „účinkující“ potleskem. Ukázky hodnotili jako poutavé a svižné. U některých malých dětí sice ukázky vzbuzovaly velký respekt a vháněly jim i slzy do očí, ale nakonec vše dobré zvítězilo. „Pachatel“ byl vždy zneškodněn.

Společnost celý článek
13.3.

Březnovou Kavárnu Universitas v Pardubicích ovládnou geometrické křivky a mapy

Přednáška zájemcům přiblíží metody hledání cesty na moři, vývoj kartografie od užití směru větrů k zeměpisným souřadnicím v době, kdy již vznikala Fermatova a Descartesova analytická geometrie. Inspirací je například dílo Giovaniho Francesca Monna z roku 1627 Arte della vera navegatione …, jehož jedna kopie je uložena v Praze v Nostické knihovně a je možné do ní nahlédnout.

Společnost celý článek
2.3.

Senioři zdolali kanál La Manche hned dvakrát

Do třetího ročníku štafetového plavání s názvem „Přeplavme svůj La Manche“, který vyhlašuje Nadace Charty 77/ Konto Bariéry a její projekt SenSen, se zapojilo 17 členů z pardubického Klubu SenSen.

Společnost celý článek
30.6.

Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

Jiráskovými sady bude během celého dne znít jazz, blues, jazzfolk, kytara nebo flétna. O zábavu nepřijdou ani děti. Na nově postaveném hřišti pro ně budou připraveny soutěže.

Společnost celý článek
15.3.

Boni pueri pomohou handicapovaným dětem

Jako host vystoupí studentka pardubické konzervatoře Marie Minářová na varhany.

Společnost celý článek
22.4.

Na Masarykovo náměstí se vrátí přechod

V současné době tu tedy chodci přecházet smějí, ovšem se zvýšenou opatrností.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting