Stát krajům na platy řidičů autobusů nepřidá. Pardubický kraj se k závazku postaví čelem

21.2.

Stát krajům na platy řidičů autobusů nepřidá. Pardubický kraj se k závazku postaví čelem

 Dnes se v Praze uskutečnilo první oficiální jednání nové Rady Asociace krajů České republiky s vládou premiéra Bohuslava Sobotky. Mezi zásadní a očekávaná témata jednání patřilo navýšení mezd pro řidiče autobusů, ale také financování oprav silnic nižších tříd.

„Bylo nám bohužel oznámeno, že stát krajům neposkytne kompenzaci na provedení nařízení vlády, kterým byly mzdy řidičům od 1. ledna tohoto roku navýšeny. Budeme tak muset sáhnout do rozpočtových rezerv kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický, podle kterého je hlavním důvodem nejednotnost vládní koalice. „Ministr financí argumentuje tím, že kraje mají peněz dost. Upozornil jsem vládu a ministra financí, že prostředky kraje šetří zejména na předfinancování projektů z evropských fondů,“ sdělil Netolický.

„Chci však ubezpečit řidiče autobusů, že Pardubický kraj dostojí závazkům, byť se jedná o závazek vyvolaný státem, a navýšení s dopravci vyřeší. Musí však dojít k definitivnímu zúčtování, protože dopravci do požadavků zahrnuli i výdaje, které s odměňováním přímo nesouvisí,“ uvedl hejtman Netolický s tím, že aktualizovaná kalkulace, která však bude i nadále upřesňována, činí 34 milionů korun, zatímco koncem roku 2016 se jednalo o částku 64 milionů.

Chceme alespoň tři miliardy na rekonstrukce silnic nižších tříd, shodují se hejtmani

Dalším důležitým bodem jednání bylo navýšení prostředků na opravy silnic II. a III. tříd. V roce 2015 podpořil stát kraje částkou 4,6 miliardy korun, v minulém roce částkou 3 miliardy korun. „Ministr dopravy chtěl v letošním roce alokovat pouze částku 2 miliardy korun. Nakonec však bude upravený návrh na hodnotě 2,5 miliard a jedná se o částce alespoň takové jako v minulém roce,“ řekl hejtman Netolický. „Rozhodně však odmítám spojovat naprosto nesouvisející debatu o mzdách řidičů a rekonstrukcích silnic. Nemůže to být stavěno do pozice buď peníze na platy, nebo na rekonstrukce silnic. Opravovat silnice je potřeba a platy řidičů je nutné také navýšit. Stát by se měl k problému postavit čelem a nešetřit na lidech v dopravě,“ dodal hejtman Netolický.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.3.

Velikonoční jarmark ve Svinčanech klepe na dveře

Účastníci si z jarmarku mohou například odnést ovocné stromky, sadbové brambory, okrasné cibuloviny či sadbu hub.

Společnost celý článek
14.11.

O budoucí podobě třídy Míru veřejně. Již dnes!

Jenže podle názoru představitelů města se v posledních letech živé centrum přesunulo od Grandu směrem k AFI Pa­lac.

Společnost celý článek
5.2.

Škody po vloupání do domácností loni dosahovaly přes 327 milionů korun.

Přestože meziročně počet krádeží mírně klesá, škody po vloupáních jsou podobně vysoké. Může za to i stále dražší vybavení bytů, kde v řadě domácností najdeme i takzvané chytré systémy. Na pozoru by se měli mít také majitelé bytů a domů, kteří zabezpečení podceňují nebo nemají žádné. Zde totiž riziko vloupání oproti bytům a domům zabezpečeným roste. Zloději vždy volí raději cestu nejmenšího odporu.

Společnost celý článek
26.5.

Právě vyšla publikace o pardubické Občanské záložně

Finančně se záložna podílela nejen na vybudování parku, ale každoročně plynuly nemalé peníze na jejich údržbu.

Společnost celý článek
25.11.

Město se obléká do svátečního hávu

Řezané vánoční stromy jsou, stejně jako v minulých letech, dary, které město dostává od soukromých osob.

Společnost celý článek
13.3.

Požadoval 8 milionů korun

Obviněnému může být uložen, v případě prokázání viny, až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting