Stoletá kronika města Pardubic nalezena

24.7.

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Město Pardubice získalo kroniku města Pardubice z období konce 19. a části první poloviny 20. století. Státnímu oblastnímu archivu ohlásil nález kroniky Martin Mandys z Pardubic. Zápisy v kronice počínají schůzí obecního zastupitelstva 23. března 1895, konané poprvé v zasedacím sále nové radnice, a končí zápisy z roku 1933, zapsanými do kroniky v roce 1934. „Pravost nalezené kroniky jsme nechali ověřit soudním znalcem. Je předpokládaná plná digitalizace kroniky a následné předání originálu do péče státního archivu,“ řekla ředitelka Státního okresního archivu Pardubice Jana Poddaná. „Tato kronika vyniká mezi jinými archivovanými kronikami jednak svojí formální úpravou, hezkou vazbou a dobrým stavem, ale především díky velmi dobré úrovni zápisů. Patří proto k cenným pramenům historie Pardubic. Vedle kronikářských zápisů obsahuje kronika i autografy významných osobností, které navštívily město Pardubice,“ uvedl tajemník magistrátu města Martin Růžička. „Vzhledem k historické důležitosti nálezu a jako ocenění příkladného občanského přístupu nálezce rada města Pardubic schválila poskytnutí odměny panu Mandysovi a to ve výši 20 tisíc korun,“ dodal tajemník. Vedení obecních kronik byla v minulosti věnována značná legislativní pozornost. Zřízení kronik ve všech významnějších obcích v Království českém bylo stanoveno dekretem presidenta Zemského gubernia s platností od 1. ledna 1836. Toto nařízení bylo od té doby několikrát novelizováno, naposledy v roce 2006.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.4.

Prodej vstupenek běží i u Českých drah - oficiálního dopravce Aviatické pouti!

Také letos budou ze zastávky Pardubice závodiště až do areálu letiště vypravovány motorové soupravy, které kyvadlově přivezou návštěvníky až do samotného centra dění.

Společnost celý článek
2.1.

První miminko pardubického kraje se narodilo v Chrudimi

Do desáté hodiny dopoledne se však 1. ledna rodili jen chlapci, dalšími byli v 6:38 hodin Daniel také v Chrudimské nemocnici a v 7:47 Martin v Orlickoústecké nemocnici.

Společnost celý článek
17.3.

Ve městě vyrostou nová hřiště

Hřiště vybudují z evropských dotací a s podporou města tělovýchovné organizace Sokol Pardubice a HC SKP Pardubice.

Společnost celý článek
27.9.

SKP-CENTRUM, o.p.s., se zúčastní dobročinné kampaně Bertík pomáhá v obchodech Albert

Hlasovat pro náš projekt mohou zákazníci v prodejnách v Pardubicích (Palackého třída, Poděbradská a J. Zajíce), Chrudimi a Holicích.

Společnost celý článek
11.3.

Těžaři uzavřou část dubinského lesa

V březnu bude omezen vstup do lesa na Dubině. Zhruba od 11. do 31. března zde bude prováděna těžba dřeva, převážně smrků napadených kůrovcem. Zákaz vstupu se bude týkat části lesa za Bartoňovou ulicí.

Společnost celý článek
21.5.

Lucie Bílá a Miloslav Macela budou kmotry automobilu

Šestý ročník benefičního golfového turnaje Zibi Cup 2008 se uskuteční dnes 21. května pod Kunětickou horou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting