Stoletá kronika města Pardubic nalezena

24.7.

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Město Pardubice získalo kroniku města Pardubice z období konce 19. a části první poloviny 20. století. Státnímu oblastnímu archivu ohlásil nález kroniky Martin Mandys z Pardubic. Zápisy v kronice počínají schůzí obecního zastupitelstva 23. března 1895, konané poprvé v zasedacím sále nové radnice, a končí zápisy z roku 1933, zapsanými do kroniky v roce 1934. „Pravost nalezené kroniky jsme nechali ověřit soudním znalcem. Je předpokládaná plná digitalizace kroniky a následné předání originálu do péče státního archivu,“ řekla ředitelka Státního okresního archivu Pardubice Jana Poddaná. „Tato kronika vyniká mezi jinými archivovanými kronikami jednak svojí formální úpravou, hezkou vazbou a dobrým stavem, ale především díky velmi dobré úrovni zápisů. Patří proto k cenným pramenům historie Pardubic. Vedle kronikářských zápisů obsahuje kronika i autografy významných osobností, které navštívily město Pardubice,“ uvedl tajemník magistrátu města Martin Růžička. „Vzhledem k historické důležitosti nálezu a jako ocenění příkladného občanského přístupu nálezce rada města Pardubic schválila poskytnutí odměny panu Mandysovi a to ve výši 20 tisíc korun,“ dodal tajemník. Vedení obecních kronik byla v minulosti věnována značná legislativní pozornost. Zřízení kronik ve všech významnějších obcích v Království českém bylo stanoveno dekretem presidenta Zemského gubernia s platností od 1. ledna 1836. Toto nařízení bylo od té doby několikrát novelizováno, naposledy v roce 2006.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.6.

Na Aviatickou pouť stylově

„Jednosměrná letenka zahrnuje přílet vrtulníků z letiště v Pardubicích k obchodnímu centru pro cestující v dohodnutém čase a let s cestujícími na Aviatickou pouť. Ve zpáteční letence jsou zahrnuty oba uvedené lety

Společnost celý článek
21.10.

Jarmila Janurová:

Od konkurence se lišíme nejen vlastní technologií výroby jedinečného těsta, ale i zcela originálními perníkovými dezerty.

Společnost celý článek
4.10.

Pardubický magistrát směřuje k občanovi

Rada města Pardubic schválila zásady týkající se budoucí organizace a směřování magistrátu města.

Společnost celý článek
26.1.

Přímé spojení Ústí nad Orlicí s polskou Vratislaví je na dosah

V minulosti byla z polské strany velká snaha elektrifikovat tuto trať na naší straně. Bohužel tato nákladná modernizace nebyla plně využita pro cestující, což je samozřejmě velká škoda. Poslední přímé spojení existovalo v roce 2013 a dnes musí cestující využít spoj s přestupem v Lichkově či Mezilesí.

Společnost celý článek
10.9.

Hravé odpoledne na farmě Zaměstná celou rodinu

Událost pořádá Koalice nevládek Pardubicka za podpory Pardubického kraje a ve spolupráci se sdružením Apolenka hiporehabilitace. Hlavní dění vypukne ve 13.00, na programu jsou soutěže o zajímavé ceny pro děti, prezentace neziskovek z okolí Pardubic, a nesmí chybět ani dobré jídlo, zábava a hry.

Společnost celý článek
28.3.

Senátor Šilar pořádá konferenci o letním času

Petr Šilar proto pořádá v půlce května veřejné senátní slyšení o změně letního času.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting