Stoletá kronika města Pardubic nalezena

24.7.

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Stoletá kronika města Pardubic nalezena

Město Pardubice získalo kroniku města Pardubice z období konce 19. a části první poloviny 20. století. Státnímu oblastnímu archivu ohlásil nález kroniky Martin Mandys z Pardubic. Zápisy v kronice počínají schůzí obecního zastupitelstva 23. března 1895, konané poprvé v zasedacím sále nové radnice, a končí zápisy z roku 1933, zapsanými do kroniky v roce 1934. „Pravost nalezené kroniky jsme nechali ověřit soudním znalcem. Je předpokládaná plná digitalizace kroniky a následné předání originálu do péče státního archivu,“ řekla ředitelka Státního okresního archivu Pardubice Jana Poddaná. „Tato kronika vyniká mezi jinými archivovanými kronikami jednak svojí formální úpravou, hezkou vazbou a dobrým stavem, ale především díky velmi dobré úrovni zápisů. Patří proto k cenným pramenům historie Pardubic. Vedle kronikářských zápisů obsahuje kronika i autografy významných osobností, které navštívily město Pardubice,“ uvedl tajemník magistrátu města Martin Růžička. „Vzhledem k historické důležitosti nálezu a jako ocenění příkladného občanského přístupu nálezce rada města Pardubic schválila poskytnutí odměny panu Mandysovi a to ve výši 20 tisíc korun,“ dodal tajemník. Vedení obecních kronik byla v minulosti věnována značná legislativní pozornost. Zřízení kronik ve všech významnějších obcích v Království českém bylo stanoveno dekretem presidenta Zemského gubernia s platností od 1. ledna 1836. Toto nařízení bylo od té doby několikrát novelizováno, naposledy v roce 2006.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.5.

Sopotnická firma dostala nejvyšší pokutu

Z podorlického regionu dostala nejvyšší pokutu firma Tulach ze Sopotnice na Ústeckoorlicku, která vyrábí laminátové výrobky.

Společnost celý článek
22.2.

Park Na Špici je blíž ke své nové podobě

V současné době pracují projektanti z atelieru M1 na dokumentaci pro stavební povolení.

Společnost celý článek
30.3.

Dne 29. března zasedala Krajská tripartita Pardubického kraje

Velkou diskusi vyvolalo téma Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Společnost celý článek
30.8.

Jak dál s přijímacími zkouškami

Největší převis poptávky byl o studium na gymnáziích.

Společnost celý článek
2.8.

Zámecké Hodování 2018 v areálu zámku Karlova Koruna

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat a zakoupit si domů spousty specialit a to stánků společností: Kamelie – Víno z Francie, Food Truck „Bonjour“, Waffle Brno, Beskydská Likérka, Mama Afrika, Atelier Sladkostí, Sri Lanka Curry House, Nos Macarons, Cheesy Market, Tefal OptiGrill, Chilli Market, Nos Macarons, …

Společnost celý článek
11.9.

Policie ukončila šetření prodeje akcií HC Moeller

Hledali jsme nejen kupce, ale také partnera, který by byl určitou zárukou pro vlastní sport.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting