Strážníci hlídají naši bezpečnost ve dne v noci

18.11.

Strážníci hlídají naši bezpečnost ve dne v noci

 Noční služby jsou pro strážníky většinou mnohem dramatičtější, než denní. Strážníci Městské policie Pardubice jsou v noci voláni i k daleko závažnějším, ale i kurióznějším případům, než ve dne.
Někdy zachrání život, jindy na konci výjezdu operačnímu nahlásí „vše v pořádku, nic se neděje“. Bohužel jsou i případy se smutnějším koncem…
Rutinou pro noční směnu jsou případy spojené s opilými obyvateli či návštěvníky Pardubic. „Není snad noc, kdy bychom nevysílali hlídku k rušení nočního klidu podnapilou osobou nebo by kolegové v ulicích nepotkali někoho, kdo se kvůli nadměrné konzumaci alkoholu neudrží na nohou,“ uvedl operační města a velitel speciální jednotky Pavel Leuchter s tím, že časté jsou také výjezdy k rvačkám dvou či více opilců. Nezřídka kdy se strážníci setkávají i s lidmi, také většinou podnapilými, kteří se snaží zdemolovat vše, co jim přijde pod ruku. „Většinou však zdemolují spíš sami sebe nebo se k nim dřív, než něco zničí, dostane naše hlídka,“ dodal Leuchter. Ne vždy je však s osobami pod vlivem alkoholu snadné pořízení. Leckdy se i strážníci, jejichž úkolem je zjednat pořádek, stanou terčem nejen verbálního, ale i fyzického útoku.
Nejednou strážníci načapou i podnapilé děti či mladistvé. „Když takové děti přivedeme domů, reakce rodičů jsou různé. Někteří se je snaží omlouvat, jiným to je bohužel jedno. Ale opravdu nejlepší a nejzodpovědnější je třetí kategorie rodičů. Ti hned mezi dveřmi uštědří svému dítěti pořádnou výchovnou, pak jim vyhubují a udělí často i velmi přísné tresty a zákazy,“ řekl ředitel pardubických strážníků Rostislav Hübl a dodal, že takové výchovné opatření je daleko lepší, než jakákoliv pokuta.
Občas se stane, že strážníci v noci vyjíždějí k opravdu nezvyklým případům. Na tísňovou linku 156 volala mladá žena, která oznámila, že v bytě zahlédla obrovského chlupatého pavouka, podle jejích slov mělo jít nejspíš o nějaký terarijní druh. „Měla z něj velký strach a dožadovala se odchytu tohoto, v jejích očích nebezpečného, pavouka. Strážníci prohledali celý byt, ale osminohého chlupatého živočicha nenalezli,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová. „Vystrašená žena však prohlásila, že v bytě spát nebude, protože má obavy, že na ní v noci skočí. Proto zavolala rodičům a vydala se tam přespat. Strážníci se ve službě opravdu nenudí,“ dodala.
Veškeré informace se sbíhají na operačním pracovišti městské policie. V permanenci je tu linka 156, svítí obrazovky bezpečnostního kamerového systému, je zde také pult centrální ochrany, který kontroluje 130 budov a objektů v Pardubicích. Když se spustí varovný signál, který hlásí neoprávněné vniknutí do objektu, zasahujícím strážníkům se do krve valí velké množství adrenalinu. Kontrola takových objektů je velkým rizikem. Na místě se může nacházet ozbrojený pachatel, skupina narkomanů, bezdomovců nebo třeba sběračů kovů. Strážníci předem nikdy neví, jak velké nebezpečí na ně čeká.
Na pult centrální ochrany je napojen také Signál v tísni. Tento projekt pomáhá více jak sedmi desítkám nemocných seniorů v Pardubicích. „Právě v noci často vyjíždíme k seniorům, kteří se rozespalí zvednou z postele, zamotá se jim hlava a upadnou. Při pádu si mohou přivodit vážná zranění,“ uvedl ředitel strážníků Hübl. „Nedávno jsme vyjížděli k devadesátileté stařence, která si způsobila bolestivou zlomeninu nohy. Naštěstí se jí podařilo dosáhnout na nouzové tlačítko a tím dát signál na naše operační oddělení. Strážníci přijeli k nemohoucí ženě domů, otevřeli dveře, poskytli jí první pomoc a zůstali s ní až do příjezdu záchranářů,“ dodal.
Ne vždy příslušníci městské policie vyjíždí k případům, které mají dobrý nebo dokonce úsměvný konec. Na služebnu přišel starší pán, který se bál o svého kamaráda, protože se mu delší dobu neozývá. Strážníci přijeli k němu domů, od sousedů zjistili, že muže skutečně nikdo dlouho neviděl. Když za přítomnosti republikových policistů vstoupili do bytu, obavy všech se naplnily. Muž byl v bytě nalezen bez známek života.
Denní ani noční směna strážníků není lehká. Musejí se vypořádat s opilci, výtržníky, násilníky, narkomany či zloději, najít způsob jak odvrátit sebevraha od jeho rozhodnutí. Pomáhají seniorům, když jsou v nouzi, vidí a slyší věci, z kterých by leckomu bylo přinejmenším nevolno. Usměrňují fanoušky při hokejových derby a vůbec udržují v Pardubicích pořádek. To je náplň práce strážníků Městské policie Pardubice. Nezřídka čelí i verbálním útokům těch, kteří odmítají respektovat daná pravidla, o to víc si váží kouzelného slůvka „děkuji“ od těch, kterým pomohli.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.9.

Byl založen Paralympijský tým Pardubického kraje

Spojení samosprávy s handicapovanými sportovci může zvednout zájem veřejnosti o práci s talentovanou mládeží.

Společnost celý článek
15.2.

Helicopter Show a Rally Show opět spojí své síly

Z motoristického programu prozrazuje zajímavosti organizátor Karel Pohner: „Areál Czech Ringu připravuje pro diváky Rally Show ty nejlepší české i zahraniční teamy z motorsportu (rally, drift, formule, okruhy, vrchy, offroad - Dakarské speciály). Chybět rozhodně nebudou závodní legendy ani historické i současné sportovní vozy a veteráni. Ukázka novinek většiny světových automobilek diváky okouzlí na Autosalon Show.“

Společnost celý článek
17.8.

Agentura Commservis bude zajišťovat komunikaci pro Pardubickou výstavní a veletržní

„Pro naši komunikaci jsme hledali spolehlivého partnera, který umí efektivně komunikovat s rozličnými cílovými skupinami. Zkušený tým Commservisu navrhl neotřelá řešení pro těžko uchopitelná témata.,“ uvádí Petr Vašíček, ředitel Pardubické výstavní a veletržní. „Commservis je na trhu již více než 10 let a má za sebou řadu úspěšných projektů. Jejich vysoká profesionalita je pro nás zárukou úspěchu,“ dodává Vašíček.

Společnost celý článek
30.7.

Připravuje se další rozšíření kamerového systému

Součástí dodávky je navíc i jeden komplet mobilní kamery pro operativní zásahy městské policie.

Společnost celý článek
26.2.

Pardubičtí Romové chtějí zvelebovat své okolí

Pardubičtí Romové se chtějí podílet na úpravě okolí svých domovů v Husově ulici v Pardubicích

Společnost celý článek
18.11.

Východočeské divadlo přivítalo stotisícího diváka roku 2011

Jubilejního diváka před představením vyhlásili ředitel divadla Petr Dohnal a primátorka města MUDr. Štěpánka Fraňková.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting