Strážníci hlídají naši bezpečnost ve dne v noci

18.11.

Strážníci hlídají naši bezpečnost ve dne v noci

 Noční služby jsou pro strážníky většinou mnohem dramatičtější, než denní. Strážníci Městské policie Pardubice jsou v noci voláni i k daleko závažnějším, ale i kurióznějším případům, než ve dne.
Někdy zachrání život, jindy na konci výjezdu operačnímu nahlásí „vše v pořádku, nic se neděje“. Bohužel jsou i případy se smutnějším koncem…
Rutinou pro noční směnu jsou případy spojené s opilými obyvateli či návštěvníky Pardubic. „Není snad noc, kdy bychom nevysílali hlídku k rušení nočního klidu podnapilou osobou nebo by kolegové v ulicích nepotkali někoho, kdo se kvůli nadměrné konzumaci alkoholu neudrží na nohou,“ uvedl operační města a velitel speciální jednotky Pavel Leuchter s tím, že časté jsou také výjezdy k rvačkám dvou či více opilců. Nezřídka kdy se strážníci setkávají i s lidmi, také většinou podnapilými, kteří se snaží zdemolovat vše, co jim přijde pod ruku. „Většinou však zdemolují spíš sami sebe nebo se k nim dřív, než něco zničí, dostane naše hlídka,“ dodal Leuchter. Ne vždy je však s osobami pod vlivem alkoholu snadné pořízení. Leckdy se i strážníci, jejichž úkolem je zjednat pořádek, stanou terčem nejen verbálního, ale i fyzického útoku.
Nejednou strážníci načapou i podnapilé děti či mladistvé. „Když takové děti přivedeme domů, reakce rodičů jsou různé. Někteří se je snaží omlouvat, jiným to je bohužel jedno. Ale opravdu nejlepší a nejzodpovědnější je třetí kategorie rodičů. Ti hned mezi dveřmi uštědří svému dítěti pořádnou výchovnou, pak jim vyhubují a udělí často i velmi přísné tresty a zákazy,“ řekl ředitel pardubických strážníků Rostislav Hübl a dodal, že takové výchovné opatření je daleko lepší, než jakákoliv pokuta.
Občas se stane, že strážníci v noci vyjíždějí k opravdu nezvyklým případům. Na tísňovou linku 156 volala mladá žena, která oznámila, že v bytě zahlédla obrovského chlupatého pavouka, podle jejích slov mělo jít nejspíš o nějaký terarijní druh. „Měla z něj velký strach a dožadovala se odchytu tohoto, v jejích očích nebezpečného, pavouka. Strážníci prohledali celý byt, ale osminohého chlupatého živočicha nenalezli,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová. „Vystrašená žena však prohlásila, že v bytě spát nebude, protože má obavy, že na ní v noci skočí. Proto zavolala rodičům a vydala se tam přespat. Strážníci se ve službě opravdu nenudí,“ dodala.
Veškeré informace se sbíhají na operačním pracovišti městské policie. V permanenci je tu linka 156, svítí obrazovky bezpečnostního kamerového systému, je zde také pult centrální ochrany, který kontroluje 130 budov a objektů v Pardubicích. Když se spustí varovný signál, který hlásí neoprávněné vniknutí do objektu, zasahujícím strážníkům se do krve valí velké množství adrenalinu. Kontrola takových objektů je velkým rizikem. Na místě se může nacházet ozbrojený pachatel, skupina narkomanů, bezdomovců nebo třeba sběračů kovů. Strážníci předem nikdy neví, jak velké nebezpečí na ně čeká.
Na pult centrální ochrany je napojen také Signál v tísni. Tento projekt pomáhá více jak sedmi desítkám nemocných seniorů v Pardubicích. „Právě v noci často vyjíždíme k seniorům, kteří se rozespalí zvednou z postele, zamotá se jim hlava a upadnou. Při pádu si mohou přivodit vážná zranění,“ uvedl ředitel strážníků Hübl. „Nedávno jsme vyjížděli k devadesátileté stařence, která si způsobila bolestivou zlomeninu nohy. Naštěstí se jí podařilo dosáhnout na nouzové tlačítko a tím dát signál na naše operační oddělení. Strážníci přijeli k nemohoucí ženě domů, otevřeli dveře, poskytli jí první pomoc a zůstali s ní až do příjezdu záchranářů,“ dodal.
Ne vždy příslušníci městské policie vyjíždí k případům, které mají dobrý nebo dokonce úsměvný konec. Na služebnu přišel starší pán, který se bál o svého kamaráda, protože se mu delší dobu neozývá. Strážníci přijeli k němu domů, od sousedů zjistili, že muže skutečně nikdo dlouho neviděl. Když za přítomnosti republikových policistů vstoupili do bytu, obavy všech se naplnily. Muž byl v bytě nalezen bez známek života.
Denní ani noční směna strážníků není lehká. Musejí se vypořádat s opilci, výtržníky, násilníky, narkomany či zloději, najít způsob jak odvrátit sebevraha od jeho rozhodnutí. Pomáhají seniorům, když jsou v nouzi, vidí a slyší věci, z kterých by leckomu bylo přinejmenším nevolno. Usměrňují fanoušky při hokejových derby a vůbec udržují v Pardubicích pořádek. To je náplň práce strážníků Městské policie Pardubice. Nezřídka čelí i verbálním útokům těch, kteří odmítají respektovat daná pravidla, o to víc si váží kouzelného slůvka „děkuji“ od těch, kterým pomohli.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.5.

Čerpání rozpočtu Pardubického kraje za I. čtvrtletí 2007

Rada Pardubického kraje projednala výsledek hospodaření dle rozpočtu za první čtvrtletí letošního roku.

Společnost celý článek
7.2.

Kdo zaplatí negativní dopady průmyslových zón v Pardubicích?

Jednou z dobrých zpráv na jednání byla informace náměstka primátora Pardubic Petra Kvaše o tom, že rekonstrukce ulice Dělnické má už stavební povolení, a zároveň tu zazněl příslib finančních prostředků z dotačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Společnost celý článek
22.5.

Vychází magazín „Pardubický kraj“

V květnovém vydání se například dočtete o nejmodernějším operačním středisku zdravotnické záchranné služby.

Společnost celý článek
26.2.

Akce Rybář dopadla úspěšně

Některé ze zajištěných věcí, především okem neidentifikovatelné chemikálie, byly zaslány ke zkoumání na expertizu.

Společnost celý článek
6.12.

Češi na živé vánoční stromky nedají dopustit. Před obchody Albert je pořídí až do Štědrého dne

Na výběr je široká škála jehličnanů rozmanitých výšek i druhů. Vedle stromků mohou vnést zákazníci vánoční atmosféru do svého domova i nákupem jmelí, dekorativních větviček a dalšího zboží.

Společnost celý článek
30.9.

Pardubice požádají unii o 420 milionů

Pardubice například chtějí pro střed města získat zhruba 100 milionů na zvýšení kvality městského prostředí v centru.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting