Střemošice převzaly ocenění

26.8.

Střemošice převzaly ocenění

Střemošice převzaly ocenění

Obec Střemošice na Chrudimsku  zvítězila v krajském kole soutěže Vesnice roku 2010. Ve  středu 25. srpna převzal starosta obce Jan Prokop při slavnostním vyhodnocení soutěže Zlatou stuhu a finanční odměnu. Od Ministerstva pro místní rozvoj dostaly Střemošice milion korun a od Pardubického kraje tři sta tisíc korun.   „Komisi přesvědčil nejen hezký vzhled obce, ale také nadšení, skromnost a určitá pokora s jakou všichni občané budují a zkrášlují vesnici, mají úctu ke tradicím a okolní přírodě. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že jsme nalezli pospolitost v příkladné formě,“ shrnul předseda krajské komise a starosta Osíku u Litomyšle Karel Rothschein důvody, proč vítězství v letošním kole soutěže Vesnice roku získaly právě Střemošice, obec se dvěma sty obyvateli.   Soutěž Vesnice roku považuje radní Václav Kroutil zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov za velkou šanci pro obce. „Mohou se pochlubit svými úspěchy a ještě získat milion korun do obecní pokladny. Na titul však dosáhnou jen ti nejlepší z nejlepších, kteří pak reprezentují český venkov v celostátním nebo evropském finále,“ prohlásil radní. Splnit celou řadu náročných kritérií dokáží jen některé z nich. „Záleží na rozhodnutí každé obce, zda se do soutěže přihlásí a podstoupí veřejné srovnání se sousedy. Starostové moc dobře totiž vědí, že nestačí jenom vyplnit přihlášku,“ dodává Václav Kroutil. „Za úspěchem se skrývá promyšlená a systematická práce vedení a občanů. Však si také komise nejdříve projde vesnici¸aby se na vlastní oči přesvědčila, jak obec vypadá bez ohledu na to, jestli má zpracovaný územní plán nebo zavádí informační technologie,“ vysvětluje radní Kroutil, v čem spatřuje smysl soutěže Vesnice roku.   „Odměna za vítězství, ať finanční nebo morální, je určitě motivující. A záleží jenom na obci, jestli využije část peněz na oslavy spojené s titulem, nebo za ně opraví třeba cestu v nějaké místní části, nakoupí knihy do obecní knihovny, podpoří sportovce nebo přidá hasičům na činnost.  Každopádně si zaslouží všichni, kteří se obětavě starají o venkov, náš velký obdiv,“ dodal radní Václav Kroutil.   V Pardubickém kraji se letos do 16. ročníku soutěže přihlásilo celkem 24 obcí. Loňským vítězem krajského kola a držitelem ocenění Zlatá stuha byla obec Jenišovice z Chrudimska.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.7.

Vesnicí roku 2007 se staly Morašice

„V Pardubickém kraji máme přibližně 400 obcí vesnického charakteru. Škoda, že se jich do soutěže nehlásí více.“

Společnost celý článek
9.10.

Exministra Kalouska zajímal v Pardubicích především IT průmysl

V dopoledních hodinách absolvoval bývalý ministr financí debatu se studenty a učiteli Střední školy informatiky a ekonomie DELTA.

Společnost celý článek
7.12.

Firma roku vyrábí vesmírné technologie, živnostník roku originální houpací prkno

Mezi firmami bezkonkurenčně uspěla společnost Frentech Aerospace vyrábějící součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond.

Společnost celý článek
13.12.

Vánoční koncert sboru Bonifantes v Paláci Pardubice

Sbor je každoročním účastníkem prestižních soutěží a vystupoval již v různých koutech světa – od Francie či Dánska po USA, takže byste si rozhodně tento velice unikátní hudební zážitek nechat ujít. Vezměte rodinu a doražte - budete se skvěle bavit a navíc se naladíte na tu správnou vánoční vlnu.

Společnost celý článek
20.8.

Investice kraje usnadní případnou evakuaci v LDN Rybitví

S cílem zvýšit bezpečnost a usnadnit případnou evakuaci vyhlásili krajští radní výběrové řízení na dodavatele druhé etapy vybudování systému elektrické požární signalizace a evakuačního rozhlasu včetně stavebních úprav v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví. Předpokládaná hodnota zakázky činí osm milionů korun.

Společnost celý článek
1.3.

V síti Indiga uvízli tři dealeři

Kriminalisté měli v rukou důkazy svědčící o velmi závažné trestné činnosti nejen těchto zadržených mužů, ale i jedné ženy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting