Strom roku 2016 roste v Pardubickém kraji. Lípa na Lipce dostala přes 55 tisíc hlasů

25.10.

Strom roku 2016 roste v Pardubickém kraji. Lípa na Lipce dostala přes 55 tisíc hlasů

Více než padesát pět tisíc hlasů rozhodlo o tom, že v anketě Strom roku 2016 zvítězila v konkurenci dalších jedenácti stromů tzv. Lípa na Lipce, která se nachází poblíž Horního Bradla na Chrudimsku. Anketu pořádá Nadace partnerství pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Vítěz postupuje do dalšího kola, kde se již utká se stromy z celé Evropy.
„Lípu na Lipce jsem podporoval nejen z toho důvodu, že je z našeho kraje, ale také proto, že roste přímo v Železných horách, odkud sám pocházím a mám k této oblasti velice blízký vztah,“ uvedl radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří právě tento strom podpořili, protože více než 55 tisíc hlasů je obdivuhodný výsledek. Snad bude lípa podobně úspěšná také v evropském klání, kam postoupila,“ dodal radní Kroutil a ocenil, že výtěžek ze soutěže bude využit na výsadbu nových stromů v oblasti, kde vítěz roste.
Lípa malolistá roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova. Její stáří je odhadováno na 800 let, do výšky měří 30 metrů a obvod kmene je takřka devět metrů.  Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.8.

Kruhák a průtah Vlčnovem oficiálně otevřeny

Ve Vlčnově se už mohou cítit bezpečněji. Obec nedaleko Chrudimi se dočkala nejen nové kanalizace.

Společnost celý článek
19.5.

Aviatická pouť - poštovní známka a dopisnice

Přepážka na letišti bude otevřena v sobotu od 9.00 do 18.00 a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin.

Společnost celý článek
11.3.

Sokol připravuje rekonstrukci a chystá oslavy

Na konci minulého roku se stala modernizace Sokola jedním z dílčích projektů IPRM a lednové zastupitelstvo města schválilo poskytnutí dvou a půl milionové půjčky na zpracování projektové dokumentace na provedení přípravných a průzkumných prací.

Společnost celý článek
20.5.

Folklorní přijetí na kraji

Setkání se rovněž zúčastnili ředitelé folklorních festivalů, které se v letošním roce konají na území Pardubického kraje.

Společnost celý článek
21.1.

Architektura Pardubického kraje se představuje v Berlíně

O poutavý přednes pana architekta už budou další návštěvníci připraveni, o zajímavé informace ovšem nepřijdou.

Společnost celý článek
17.6.

The Tap Tap načerno v Paláci Pardubice

Jedná se o celostátní turné, které je pořádáno na podporu sbírky na dostavbu areálu Jedličkova ústavu a škol, odkud také pochází členové kapely The Tap Tap. Jak to vypadá, když je tvůrcem černého humoru samotná oběť? Na to se můžete přijít podívat do obchodního centra Palác Pardubice, kde jsou obrazy vystaveny od 7. června do 17. července 2016. Dorazte a zasmějte se vtipům o lidech s hendikepem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting