Strom roku 2016 roste v Pardubickém kraji. Lípa na Lipce dostala přes 55 tisíc hlasů

25.10.

Strom roku 2016 roste v Pardubickém kraji. Lípa na Lipce dostala přes 55 tisíc hlasů

Více než padesát pět tisíc hlasů rozhodlo o tom, že v anketě Strom roku 2016 zvítězila v konkurenci dalších jedenácti stromů tzv. Lípa na Lipce, která se nachází poblíž Horního Bradla na Chrudimsku. Anketu pořádá Nadace partnerství pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Vítěz postupuje do dalšího kola, kde se již utká se stromy z celé Evropy.
„Lípu na Lipce jsem podporoval nejen z toho důvodu, že je z našeho kraje, ale také proto, že roste přímo v Železných horách, odkud sám pocházím a mám k této oblasti velice blízký vztah,“ uvedl radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří právě tento strom podpořili, protože více než 55 tisíc hlasů je obdivuhodný výsledek. Snad bude lípa podobně úspěšná také v evropském klání, kam postoupila,“ dodal radní Kroutil a ocenil, že výtěžek ze soutěže bude využit na výsadbu nových stromů v oblasti, kde vítěz roste.
Lípa malolistá roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova. Její stáří je odhadováno na 800 let, do výšky měří 30 metrů a obvod kmene je takřka devět metrů.  Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.8.

Osobnost Pardubického kraje po roce 1989

Jméno vytipované osobnosti pošlete nejpozději do 30. září na adresu Českého rozhlasu Pardubice.

Společnost celý článek
12.10.

Festival zdraví, krásy a pohybu již po třetí v Pardubicích

Na festivalu se představí několik desítek vystavovatelů, kteří reprezentují zdravý životní styl a péči o tělo. Festival zdraví, krásy, pohybu je určen všem, kdo chtějí aktivně žít a zajímají se o novinky a trendy v této oblasti.

Společnost celý článek
30.12.

Náchodská nemocnice stojí před úpadkem, kraj její provoz zajistí

Hospodářský výsledek nemocnice je v ostrém rozporu s dosavadními prohlášeními bývalého vedení krajského zdravotnického holdingu.

Společnost celý článek
7.5.

Český Majáles poprvé v Pardubicích

Na obrovský úspěch Královéhradeckého Majálesu budou navazovat v tomto týdnu i Pardubice.

Společnost celý článek
28.12.

Užijte si povánoční výprodeje v Paláci Pardubice

V Paláci Pardubice startují povánoční výprodeje. Již od 27. prosince můžete využít skvělých slev a výhodně nakoupit vše, co potřebujete. Široká nabídka obchodů v Paláci Pardubice uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Společnost celý článek
10.2.

Město Hradec Králové postaví v Březhradě dobrovolným hasičům zbrojnici

„Dojde k výstavbě zcela nového objektu s cílem vytvořit lepší podmínky pro hasiče, kteří vyjíždějí k ostrým zásahům při mimořádných událostech spojených se suchem a haváriemi nebezpečných látek k záchraně životů a zdraví, majetku a podobně,“ vysvětluje Jindřich Vedlich.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting