Studenti soutěží v navrhování energetických úspor pro školy

29.3.

Studenti soutěží v navrhování energetických úspor pro školy

Středoškoláci z Pardubického kraje se pod odborným vedením specialistů učí analyzovat budovy škol z hlediska spotřeby energie a navrhovat úsporná opatření. Nové znalosti získávají v soutěži s názvem FAKTOR E*, kterou pro ně pořádá ENESA a. s., dodavatel energetických služeb se zárukou úspor ve školských objektech Pardubického kraje.


     V soutěži studenti řeší pět úkolů zaměřených na možnosti úspor energie v jejich škole. Na závěr pak zpracují závěrečnou zprávu o tom, k jakým závěrům dospěli a jaká úsporná opatření navrhují k realizaci a proč. „Pardubický kraj díky investicím do úsporných opatření ve školách ušetří ročně deset milionů korun za energii. Zapojení studentů středních škol považuji za užitečné a pro studenty smysluplné. Zejména proto, že si uvědomí, že provoz budovy, kde se vzdělávají, něco stojí, stejně tak jako provoz domácnosti. Nově získané znalosti pak mohou využít ve svém životě,“  komentovala soutěž Ludmila Navrátilová, radní Pardubického kraje zodpovědná za investice a majetek.


     Faktor E* vyvrcholí v květnu setkáním všech týmů a vyhlášením vítězů, kteří obdrží z rukou hejtmana Pardubického kraje hodnotné ceny. Soutěž je součástí projektu úspor energie v několika desítkách objektů na území Pardubického kraje. „Pardubický kraj investoval do úsporných opatření v rámci projektu Energetických služeb se zárukou úspor (EPC) i v objektech nemocnic nebo ústavů sociální péče 130 milionů korun. Celková roční úspora se pohybuje kolem 28 milionů korun. V měsíci dubnu připravujeme vyhodnocení dosažených úspor za rok 2012,“ dodal Michal Votřel, vedoucí odboru majetkového, stavebního řádu a investic.


     „Moc se mi líbí přístup studentů z pardubického Gymnázia Dašická, kteří neplní jenom to, co je zadáno, ale vytvoří i něco speciálního navíc. K prvnímu úkolu udělali vizualizaci školy, ve druhém úkolu vytvořili video z vizualizace a navržených opatření,“ chválil studenty Martin Miklík ze společnosti ENESA a dodal: „Také ostatní týmy pracují velmi dobře a očekávám zajímavý boj až do konce soutěže.“


     Organizace podobných soutěží, jejichž cílem je nabídnout žákům a studentům šanci zamyslet se nad možnostmi úspory energie, nad konkrétními opatřeními, jejich finanční náročností a návratností této investice, se už stává téměř pravidlem při realizaci projektu EPC ve školských objektech. První taková soutěž se uskutečnila v roce 2012 na Praze 13, kde se zapojilo šest škol. „Tyto soutěže považujeme za přidanou hodnot našich služeb, za náš malý příspěvek do budoucna,“  uzavřel Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.4.

Ministryně školství na Univerzitě Pardubice

Dnes stráví na půdě Univerzity Pardubice svůj pracovní den ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mgr. Dana Kuchtová.

Společnost celý článek
8.3.

Oční chirurgové Pardubické nemocnice získali špičkový operační mikroskop

Nákup nového vybavení se uskutečnil v rámci programu Ministerstva zdravotnictví České republiky nazvaného „Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví“. Investice do modernizace operačních sálů byla ve výši více než pět milionů korun.

Společnost celý článek
20.1.

Helicoptershow bude letos s unikátní výstavou vrtulníků

V současné době jednáme s největšími výrobci a dodavateli vrtulníků a vrtulníkové techniky o účasti na výstavě.

Společnost celý článek
2.7.

Fraňková: Míst ve školkách máme dost

Někteří rodiče měli zřejmě obavy, aby se jejich dítě opravdu do školky dostalo, proto podali více žádostí najednou.

Společnost celý článek
31.5.

Nechal dopis na rozloučenou

Po ztraceném muži pátrala bezmála jedna desítka policistů.

Společnost celý článek
15.3.

Řídil bez řidičáku a opilý

Za nezodpovědné jednání si může „odsedět“ až tři roky ve vězení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting