Šumná města ve Svitavách

31.10.

Šumná města ve Svitavách

Šumná města ve Svitavách

Nekomerční předpremiéru televizního dokumentu o architektuře ve Svitavách z cyklu Šumná města uvede Radovan Lipus a David Vávra v sobotu 3. listopadu v 16.00 hodin ve svitavském kině Vesmír. Po promítnutí dokumentu bude následovat beseda s autory pořadu. Ústředním tématem úspěšného dokumentárního seriálu dvojice Lipus – Vávra se stala moderní architektura. „Vrhnuti do pestrého víru staveb kymácejících se na vlnách kvalitní amplitudy jsme masírováni jednou peckou za druhou“. S myšlenkou natočit dokumentární cyklus o polozapomenutých a skrytých stavbách architektury 19. a 20. století českých měst přišel ostravský divadelní režisér Radovan Lipus, který společně s Davidem Vávrou, představitelem žasnoucího architekta, připravili natáčecí plán v 52 lokalitách České republiky. Tvůrci pořadu propojili v jednom díle dvě města, Svitavy a Poličku. Ve Svitavách zaujalo autory pořadu několik staveb: Smuteční obřadní síň, kostel svatého Josefa, Ottendorferův dům (Červená knihovna), nízkoenergetické domy Na Vějíři a zejména rekonstruovaná budova Fabriky. „Ve Svitavách jsme našli velice dobrý příklad toho, jak zacházet s industriální architekturou. Město se rozhodlo fabriku z dvacátých let přestavět na multifunkční prostor, v němž našla nové místo knihovna, sál pro pět set lidí, univerzita třetího věku, filmový klub, učebny, dvě kavárny. Přitom je stavba minutu od hlavního náměstí. Najednou se dům rozzářil,“ uvedl před nedávnem David Vávra. „Rekonstrukce Fabriky je velmi městotvorná, protože vznikne další živý kus města. Naštěstí nedošlo k tomu, že by budova Fabriky byla zbouraná a na její místo se naležato položila další hypermarketová krabice, jak se tomu mnohdy bohužel děje čím dálím víc,“ poznamenal režisér Radovan Lipus. „Při rekonstrukci se nechává přiznaný železobetonový skelet a jenom se po něm rozvedou inženýrské sítě, které jsou také přiznané. Na to si možná naši obyvatelé budou trošku zvykat a bude jim připadat, že je to nedodělané, ale je to krásné,“ doplnil David Vávra. Autoři seriálu našli strhující a svižný pohled a způsob interpretace, že se jim podařilo k oblasti moderní architektury přitáhnout pozornost diváků, kteří podobné pořady běžně nesledují. Projekt Šumných měst již také získal několik odborných ocenění, byl vydán na videokazetách a DVD a dočkal se rovněž knižní podoby.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.1.

Jana Pernicová ocenila účastníky Logické olympiády

V letošním roce se do soutěže zaregistroval historicky nejvyšší počet soutěžících.

Společnost celý článek
3.5.

Kraj podpoří spolkovou činnost hendikepovaných

„Uvědomuje si velký podpůrný význam, které tyto organizace mají pro osoby se zdravotním postižením a věříme, že jim alespoň částečně pomůžeme v jejich činnosti.“

Společnost celý článek
26.1.

Městské lesy byly loni pro Pardubice mírně ziskové

V loňském roce bylo v lesích které vlastní město Pardubice vytěženo a prodáno 2.062 metrů krychlových dřevní hmoty.

Společnost celý článek
4.2.

Zbytky haly posloužily záchranářům

Brigáda se specializuje na vyhledávání osob v sutinách, závalech, troskách nebo v těžko přístupném terénu. Nácvik v prostředí podobném tomu, kde v reálu zasahují, je pro její členy velmi důležitý.

Společnost celý článek
26.1.

Česká komora inženýrů a techniků bude hodnotit rok 2006

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků bude hodnotit rok 2006

Společnost celý článek
31.12.

Radnice vymění pošťáky za poslíčky

Radnice si od zřízení pozice poslíčků slibuje větší úspěšnost při doručování zásilek i finanční úspory.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting