Šumná města ve Svitavách

31.10.

Šumná města ve Svitavách

Šumná města ve Svitavách

Nekomerční předpremiéru televizního dokumentu o architektuře ve Svitavách z cyklu Šumná města uvede Radovan Lipus a David Vávra v sobotu 3. listopadu v 16.00 hodin ve svitavském kině Vesmír. Po promítnutí dokumentu bude následovat beseda s autory pořadu. Ústředním tématem úspěšného dokumentárního seriálu dvojice Lipus – Vávra se stala moderní architektura. „Vrhnuti do pestrého víru staveb kymácejících se na vlnách kvalitní amplitudy jsme masírováni jednou peckou za druhou“. S myšlenkou natočit dokumentární cyklus o polozapomenutých a skrytých stavbách architektury 19. a 20. století českých měst přišel ostravský divadelní režisér Radovan Lipus, který společně s Davidem Vávrou, představitelem žasnoucího architekta, připravili natáčecí plán v 52 lokalitách České republiky. Tvůrci pořadu propojili v jednom díle dvě města, Svitavy a Poličku. Ve Svitavách zaujalo autory pořadu několik staveb: Smuteční obřadní síň, kostel svatého Josefa, Ottendorferův dům (Červená knihovna), nízkoenergetické domy Na Vějíři a zejména rekonstruovaná budova Fabriky. „Ve Svitavách jsme našli velice dobrý příklad toho, jak zacházet s industriální architekturou. Město se rozhodlo fabriku z dvacátých let přestavět na multifunkční prostor, v němž našla nové místo knihovna, sál pro pět set lidí, univerzita třetího věku, filmový klub, učebny, dvě kavárny. Přitom je stavba minutu od hlavního náměstí. Najednou se dům rozzářil,“ uvedl před nedávnem David Vávra. „Rekonstrukce Fabriky je velmi městotvorná, protože vznikne další živý kus města. Naštěstí nedošlo k tomu, že by budova Fabriky byla zbouraná a na její místo se naležato položila další hypermarketová krabice, jak se tomu mnohdy bohužel děje čím dálím víc,“ poznamenal režisér Radovan Lipus. „Při rekonstrukci se nechává přiznaný železobetonový skelet a jenom se po něm rozvedou inženýrské sítě, které jsou také přiznané. Na to si možná naši obyvatelé budou trošku zvykat a bude jim připadat, že je to nedodělané, ale je to krásné,“ doplnil David Vávra. Autoři seriálu našli strhující a svižný pohled a způsob interpretace, že se jim podařilo k oblasti moderní architektury přitáhnout pozornost diváků, kteří podobné pořady běžně nesledují. Projekt Šumných měst již také získal několik odborných ocenění, byl vydán na videokazetách a DVD a dočkal se rovněž knižní podoby.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.8.

Měď je, zdá se, nový národní sport

Zarážející na chování pachatelů krádeží jsou stále se množící krádeže měděných okapů a věcí z mědi.

Společnost celý článek
30.3.

Duben je Měsícem bezpečnosti v Atrium Paláci Pardubice

Chybět nebude ani sekce BESIPu, neboli bezpečnosti silničního provozu, kde bude k vyzkoušení například simulátor převrácení a nárazu automobilu. Připravena je i půlhodinová ukázka práce psovodů nebo přehlídka policejního jízdního oddílu s koňmi.

Společnost celý článek
25.4.

Japonský mistr aikida zavítal do Hradce

Název aikido je složen ze tří japonských znaků: ai = harmonie, ki = energie, dó = cesta.

Společnost celý článek
23.11.

Hejtman na fóru cestovního ruchu: Prostředky směřujeme cíleně

Cílem strategie cestovního ruchu v Pardubickém kraji je vytvořit různé alternativy.

Společnost celý článek
15.9.

Renomovaní odborníci se setkají na semináři se studenty

Seminář pořádá Fakulta chemicko-technologická ve spolupráci s projektem TEAM CMV Centra materiálového výzkumu.

Společnost celý článek
7.3.

Návrh územního plánu čeká na připomínky

O vypořádání těchto připomínek pak bude rozhodovat zastupitelstvo města. „Termín veřejného projednávání zatím nelze odhadnout, ale budeme o něm včas informovat,“ slíbila Karolína Koupalová.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting