Světový den chleba 16. 10. v ČR: Pekařských rukou ubývá

16.10.

Světový den chleba 16. 10. v ČR: Pekařských rukou ubývá

Světový den chleba, svátek potraviny, která je základem našeho jídelníčku, si letos s sebou v Česku nese nemalou bolest. Je čím dál tím méně rukou, které by jej chtěly péct. Přitom pekařů je potřeba čím dál tím více, dochází totiž k renesanci řemeslných chlebů ze skutečného kvasu. A ty se bez pekařů neobejdou. 
Spotřeba chleba je u nás stále stejná – 40 kilogramů na obyvatele ročně. Po letech však dochází k pozvolné renesanci řemeslně zpracovaných chlebů. „Zájem o skutečný kvasový chléb roste u zákazníků rok od roku,“ potvrzuje šéf patnácti pekáren Globus Pavel Meduna. Jím vedené provozy upečou ročně 6 260 000 chlebů. Podle Meduny je sice návrat „poctivého krajíce chleba“ na český stůl pomalý, ale stále je to úspěch. Trendy v pekárenských produktech se navíc dále promítají do novinek a chlebových specialit.
Kdeže ty pekařské ruce jsou...
Řemeslně vyráběné pečivo, chléb nevyjímaje, vyžaduje bezpodmínečně pekařské ruce. I přes veškerou automatizaci výroby, kterou obor zažil, je totiž stále zapotřebí pečlivých pekařských odborníků. Bez nich by z počátečních ingrediencí chleby, rohlíky nebo další pečivo nevznikly. Pekařů je však v Česku veliký nedostatek. „Téměř na každé z našich patnácti pekáren nabízíme volná místa. Spolupracujeme s učilišti a nabízíme mladým pekařům místa, ale ze škol jich vychází velice málo. Takže u nás najde zaměstnání i ten, kdo v pekařině sice nemá praxi či vzdělání, ale o obor má zájem,“ říká Meduna s tím, že každá z jeho pekáren stojí na dobrých základech již zkušených pekařů. Aktuálně v pekárnách Globus pracuje 350 pekařů a 100 cukrářek. 
Jedenáct učňů
Malý zájem o obor pekaře a cukráře potvrzuje Pavel Raška ze Střední průmyslové Školy Podskalská: „Do prvního ročníku jsme letos přijali 11 uchazečů oboru Zpracování mouky, technologie a cukrářských výrobků.“ Podle něj má nezájem o obor na svědomí malý věhlas řemesel, pekařství a cukrářství nevyjímaje. „V obecném podvědomí je to nízká prestiž tohoto oboru, byť jej považuji za velmi důležitý v oblasti základních potravin. Většina lidí si neuvědomuje, kolik práce a za jakých podmínek se tento sortiment vyrábí, ceny výrobků jsou nízké, a to se odráží na celkovém vnímání tohoto oboru,“ posteskl si Raška. Tato škola spolupracuje například s hypermarketem Globus, aby zajistila učňům praxi v jeho pekárnách a cukrárnách. „Nabízíme praxi ve skutečné pekárně, ne rozpékárně. U nás to není o čištění pečících plechů nebo zametání výrobních prostorů,“ upřesňuje Pavel Meduna z Globusu. I přesto se do pekařského řemesla lidé nehrnou.
Rozpékárny nejsou pekárny
Konkurenci mají skutečné pekárny v segmentu rozpékaných polotovarů, s nimiž jsou spojené i nízké ceny výrobků. Přitom se podle Meduny zde hraje o „punc čerstvosti“, kterým se honosí rozpečený polotovar neoprávněně. „V pojetí tradiční pekařské výroby znamená čerstvost to, že navážím suroviny, zamíchám, vytvaruju a peču přímo na místě. Bohužel, tento význam čerstvosti se ve vnímání lidí většinou posunul směrem, že to co je rozmražené a dopečené na místě, je vlastně také „čerstvé“. Ten, kdo sází na tradice, tedy i naše pekárny, s tím musí bojovat,“ řekl. Nicméně i přes všechny současné bolesti řemeslného pekařství Meduna není pesimistou. „Jsem naprosto přesvědčený, že tradiční pekařina neumírá,“ uzavřel.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.4.

Pardubický kraj hostil jednání ,,pétépáků,,

Na zasedání přišel pozdravit „pétépaky“ i ředitel Krajského vojenského velitelství v Pardubicích.

Společnost celý článek
16.4.

Veřejná studentská konference

Konference probíhá od 16:00 hodin v posluchárnách univerzitní auly v univerzitním kampusu v Pardubicích.

Společnost celý článek
8.3.

Leoš Mareš již v sobotu v OC Futurum předá výherci nablýskaný vůz Mercedes-Benz

Jedenáct tisíc zapojených soutěžících, tisíce vydaných výher, sedmnáct rozdaných letecký zájezdů, patnáct LED televizí…

Společnost celý článek
5.1.

Prvním letošním Pardubákem je Tadeášek

Prvním miminkem, které se v letošním roce narodilo v pardubické nemocnici, je Tadeáš Červinka.

Společnost celý článek
12.8.

Hradecké koupaliště Flošna hlásí zatím nejhorší návštěvnost v historii

Nízkou návštěvnost koupaliště naopak pozitivně vyvažuje extrémní nárůst návštěvníků, kteří v areálu navštívili wellness studio. „Čísla návštěvnosti wellness studia se v letošní sezoně ve srovnání s loňskem zvedla o 50 procent. Důvodem je špatné počasí, které milovníky vody přilákalo do kryté alternativy koupaliště Flošna,“ uzavřela Jaroslava Bernhardová, ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové.

Společnost celý článek
13.5.

Prestižní soutěž Orlická věž již po šestadvacáté

Počasí závodníkům docela přálo a nerozhodil je ani fakt, že je pátek třináctého. Mezi závodníky panovala výborná nálada. Tato soutěž je specifická tím, že soutěžící mají čtyři pokusy vyběhnout do 4. podlaží cvičné věže.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting