Světový den hlasu v Pardubické nemocnici

13.4.

Světový den hlasu v Pardubické nemocnici

13.4.2015


Máte potíže s hlasem nebo vás již delší dobu trápí chrapot. Takové signály není dobré podceňovat. Je vhodné se obrátit na odborníka. Ideální možnost máte ve čtvrtek 16. dubna 2015, kdy se koná Světový den hlasu. Do této osvětové akce se již tradičně zapojí i Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice společně s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice.


Od 10.00 do 16.00 hodin nabízí veřejnosti vyšetření hlasivek na ušním, nosním, krčním oddělení Pardubické nemocnice. Bude probíhat ve foniatrické (hlasové) ambulanci, která je umístěna v přízemí budovy č. 6, kde sídlí ušní, nosní a krční oddělení.


„Kdokoliv má potíže s hlasem či dlouhodobě trvající chrapot, může využít tuto možnost a v rámci Světového dne hlasu si může nechat vyšetřit hlasivky a hrtan odborníkem na našem oddělení. Hlas je klíčovým prostředkem komunikace, proto je nutné o něj náležitě pečovat. Varovné signály, které mohou upozorňovat i na závažnější zdravotní problém, se nesmí podceňovat," řekl Karel Pokorný, primář ušního nosního, krčního oddělení ORL kliniky Pardubické nemocnice.


„Pouze specialisté mohou odhalit příčinu chrapotu a zahájit patřičnou léčbu. Včasně odhalená příčina se pak lépe léčí s minimálním dopadem na organismus. Proto je vhodné vyhledat odborné pracoviště co nejdříve, třeba v rámci této akce," dodal Jaroslav Praisler, vedoucí foniatr ušního, nosního a krčního oddělení ORL kliniky Pardubické nemocnice.


Světový den hlasu je osvětová iniciativa. Jejím cílem je zvýšit informovanost veřejnosti a zlepšit prevenci poruch hlasu. Tento významný den vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. Z původně pouze brazilské akce se během několika let stala akce světová. První Světový den hlasu se konal v roce 2003. Česká republika se k oslavám Světového dne hlasu připojila poprvé v roce 2009. Od té doby probíhají preventivní vyšetření i v Pardubické nemocnici.


„Zájem veřejnosti o tuto akci se každoročně zvedá, což je velmi pozitivní. Zvyšuje se tak povědomí o závažnosti onemocnění, jejichž průvodním jevem je chrapot či problémy s hlasivkami. To je velice důležité," řekl vedoucí foniatr Praisler.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.4.

Obce Pardubického kraje slavily úspěch

Z královéhradecké konference Internet ve státní správě a samosprávě přijely tyto obce domů ověnčeny vavříny.

Společnost celý článek
11.4.

S Poláky o školství, zdravotnictví a sociálních věcech

Na jednodenní návštěvu Pardubického kraje zavítá delegace z partnerského Dolnoslezského vojvodství v Polsku.

Společnost celý článek
8.10.

Nejen Chrudim si připomenula slavného rodáka

Město Chrudim si minulý týden připomenulo 150. výročí úmrtí svého slavného rodáka Josefa Ressla.

Společnost celý článek
16.9.

V Pardubicích v pondělí odstartovala série preventivních přednášek projektu Titanic – Freddie – AIDS.

. „Titanic byl zničen takovou maličkostí, jakou je ledovec, což by nikoho ani ve snu nenapadlo. Ve svých očích vidím to samé s Freddiem Mercurym. Nenahraditelného zpěváka, který svou velkolepostí, jedinečností a charismatem uchvátil téměř celou planetu a který měl dvousettisícové publikum v dlani jako nic, zničila taková „maličkost“, jakou nechráněný sex pro mnohé je,“ říká autor projektu Milan Šatník.

Společnost celý článek
23.8.

Další úspěch chovatelů z královédvorské ZOO

Žirafa Rothschildova se nedávno zařadila do skupiny afrických savců ohrožených vyhubením.

Společnost celý článek
28.12.

Jak se chovat při zacházení se zábavní pyrotechnikou

Ve stáncích lze dle vyhlášky prodávat pouze tu nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting