Svitavský betlém by se měl vrátit domů

23.3.

Svitavský betlém by se měl vrátit domů

Svitavský betlém by se měl vrátit domů

V minulém týdnu otiskl Svitavský deník rozhovor s ředitelkou Východočeského muzea v Pardubicích Jitkou Rychlíkovou. Paní ředitelka v jeho závěru vyjádřila názor, že nelze uvažovat o navrácení svitavského betlému zachráněného před zničením pracovníky místního muzea zpátky do Svitav.      Nezbývá mi, než uvedené vyjádření trošku zkorigovat. O navrácení betlému do Svitav nejenže uvažovat lze, ale já osobně jsem připravena se zasazovat o to, aby se tak v co nejkratší době stalo. Vlastníkem betlému je Pardubický kraj a pokud město Svitavy požádá o jeho vydání a budou splněny zákonné podmínky, jsem připravena předložit Radě a poté i Zastupitelstvu Pardubického kraje návrh na jeho navrácení.      A nejedná se jen o samotný betlém, ale také o řadu dalších sbírkových předmětů, které byly v totalitních letech ze Svitav do pardubického muzea převezeny, aby udělaly místo muzeu dělnického hnutí.      Cením si bývalých i dnešních zaměstnanců Východočeského muzea za to, že se postarali o záchranu těchto sbírek, zejména pak právě betlému, který byl určen k fyzické likvidaci. Věřím však, že i oni sami budou mít největší radost ze své práce, pokud se tyto věci vrátí tam, kam historicky i morálně patří – do Svitav. Jana Pernicová radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památky

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.4.

Obhájí basketbaloví šampioni z pardubické Studánky loňský triumf ve finále Sportovní ligy základních škol?

Do dějiště závěrečného turnaje však zamíří ještě jeden významný host. Bude jím Alena Hanušová, hráčka sedminásobného mistra republiky ZVVZ USK Praha a česká reprezentantka, která se svým týmem minulý týden bojovala ve Final Four Evropské ligy. Vítězným celkům chlapců i dívek současně přiveze milý dárek od České basketbalové federace – vstupenky na úvodní duel týmu České republiky na mistrovství Evropy žen s Ukrajinou 16. června v Hradci Králové.

Společnost celý článek
28.12.

Modely aut míří z Jaroměře do celého světa

Přes 380 tisíc věrných modelů aut už z dílen Centra pracovní rehabilitace v Jaroměři “vyjelo” do celého světa. Autíčka s prodejní cenou až 300 EUR vyrábějí lidé, kteří se v chráněných dílnách učí znovu zapojit do pracovního procesu.

Společnost celý článek
19.3.

Pardubická filharmonie slaví čtyřicáté narozeniny

Květen zastihne filharmoniky mimo jiné v Ústí nad Orlicí a na zahájení Martinů Festu v Poličce.

Společnost celý článek
28.6.

Pardubické in-line bruslení tentokrát s Kapkou naděje

Následující akce Pardubice na bruslích se bude odvíjet ve spolupráci s Nadačním fondem Kapka naděje.

Společnost celý článek
18.9.

Europoslanec Zdechovský podporuje ústavní právo na zbraň

Brusel, Hradec Králové – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se připojil k signatářům petice za ústavní právo držet zbraň. Zdechovský je přesvědčen, že podobné opatření rozhodně bude mít své opodstatnění a případnou ústavní novelu vnímá jako přirozené posílení základního práva na obranu a ochranu života.

Společnost celý článek
20.1.

Startovací byty v Hradci obsadí první nájemníci

Z celkového počtu takovýchto bytů je 72 v ulici Ve Stromovce, čtyři byty v ulici Rybova a jeden byt ve Svatojánské ulici.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting