Svitavský betlém by se měl vrátit domů

23.3.

Svitavský betlém by se měl vrátit domů

Svitavský betlém by se měl vrátit domů

V minulém týdnu otiskl Svitavský deník rozhovor s ředitelkou Východočeského muzea v Pardubicích Jitkou Rychlíkovou. Paní ředitelka v jeho závěru vyjádřila názor, že nelze uvažovat o navrácení svitavského betlému zachráněného před zničením pracovníky místního muzea zpátky do Svitav.      Nezbývá mi, než uvedené vyjádření trošku zkorigovat. O navrácení betlému do Svitav nejenže uvažovat lze, ale já osobně jsem připravena se zasazovat o to, aby se tak v co nejkratší době stalo. Vlastníkem betlému je Pardubický kraj a pokud město Svitavy požádá o jeho vydání a budou splněny zákonné podmínky, jsem připravena předložit Radě a poté i Zastupitelstvu Pardubického kraje návrh na jeho navrácení.      A nejedná se jen o samotný betlém, ale také o řadu dalších sbírkových předmětů, které byly v totalitních letech ze Svitav do pardubického muzea převezeny, aby udělaly místo muzeu dělnického hnutí.      Cením si bývalých i dnešních zaměstnanců Východočeského muzea za to, že se postarali o záchranu těchto sbírek, zejména pak právě betlému, který byl určen k fyzické likvidaci. Věřím však, že i oni sami budou mít největší radost ze své práce, pokud se tyto věci vrátí tam, kam historicky i morálně patří – do Svitav. Jana Pernicová radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památky

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.10.

Charitativní Běh naděje pod taktovkou Univerzity Pardubice

Loňského ročníku se zúčastnilo celkem 366 účastníků. Na konto boje proti rakovině účastníci běhu věnovali, formou dobrovolných startovních příspěvků, částku 12 150,- korun.

Společnost celý článek
18.4.

Hrozí rozpuštění občanských sdružení?

Hlavním tématem bylo hrozící hromadné rozpouštění občanských sdružení poskytujících sociální služby.

Společnost celý článek
9.9.

Sbírejte tonery, pomůže tak postiženým

V Pardubickém kraji výtěžek na podzim převezme Denní stacionář Slunečnice.

Společnost celý článek
14.5.

Vědec z české neurolaboratoře bojuje o prvenství v mezinárodní soutěži

Výzkumu mozku a jeho mentálnímu rozvoji se Tomáš Zdechovský a jeho tým věnuje sedm let a o jeho metody projevují velký zájem zahraniční psychologové.

Společnost celý článek
24.1.

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 4 667 kg baterií

Školáci a studenti v Pardubickém kraji odevzdali k recyklaci 4 667 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do 3měsíční sběrové kampaně zapojilo 64 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole Vápno, a to 36,6 kg. Tato škola je zároveň v přepočtu baterií vybraných na žáka nejlepší v celé republice. Vedle samotného sběru baterií se děti ve školách učí, proč je důležité baterie třídit a recyklovat a jak tím chrání životní prostředí.

Společnost celý článek
17.3.

Abilympijská asociace staví nové integrační centrum

Slavnostním otiskem ruky při zahájení stavby politici potvrdili, že sociální aktivity budou a chtějí podporovat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting