Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

4.5.

Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

Na středověkém hradě Svojanov obnovují v těchto dnech odborníci jeho původní architekturu. Podle zachovaných nákresů vznikají na fasádě hradního paláce renesanční sgrafita. Řemeslníci také postupně odkrývají zdivo zříceniny, které se ukrývalo pod betonovou omítkou paláce.   Atraktivitu hradu zvýší obnova domu zbrojnošů i části hradeb, pokud město Polička uspěje se žádostí o evropské peníze.        Na odstranění betonové fasády přispěl Pardubický kraj částkou 300 tisíc korun a Polička, které hrad před sto lety zakoupilo, přidalo 150 tisíc korun. Velká rekonstrukce však hrad teprve čeká. Pokud město uspěje v regionálním operačním programu určeném na podporu cestovního ruchu, opraví hradní palác, hradby a na baštách se objeví dva vyhlídkové altány, které v minulosti k hradu patřily. V domě zbrojnošů pak bude instalována interaktivní expozice.  „Projekt Svojanova, který počítá s rozšířením služeb v oblasti cestovního ruchu, patří mezi zdařilé, ale teprve komise rozhodne, kdo finanční prostředky z evropských fondů získá,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Věří, že obnova svojanovského hradu by zvýšila návštěvnost také v podhradí.      „Těší mě, že město nespoléhá pouze na evropské dotace, ale snaží se získat finanční prostředky i od ministerstva kultury,“ vyslovil se pochvalně hejtman Martínek při své sobotní návštěvě hradu Svojanov. Hejtman rovněž ocenil, že obnovu sgrafit hradí kastelán Miloš Dempír ze vstupného, které vloni zaplatilo více než 46 tisíc turistů. Od ledna letošního roku navštívilo hrad už více  než sedm tisíc lidí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.12.

Nové kabáty ušetří školkám téměř polovinu tepla

Do rekonstrukcí a zateplení základních škol a školek město od roku 2008 investovalo téměř 350 milionů korun.

Společnost celý článek
16.6.

Kvůli vysokému zájmu pacientů museli lázně Velichovky požádat o rozšíření kapacity

Mimo soustavného zvyšování kvality poskytované péče, Lázně doplňují vybavení i program pro pacienty. Zprovozněna je i lázeňská prodejna a kadeřnický salón se hostům otevře do konce června. V rámci kosmetického salónu budou Lázně provozovat nejen pleťové ošetření a poradenství, ale i manikúru s pedikúrou. "Promenádnice i lázeňští šviháci" se tak mohou těšit na komplexní zkrášlovací procedury.

Společnost celý článek
14.6.

Hlasování skončilo, k referendu přišlo málo lidí

Zastupitelé se nyní musí vypořádat s otázkou, jak s výsledky referenda naloží. Již v pátek zasedne pracovní skupina, do níž nominovaly členy všechny politické subjekty zasedající v zastupitelstvu. Jejím úkolem bude vyhodnotit výsledky místního referenda a navrhnout zastupitelstvu další postup.

Společnost celý článek
15.9.

První poprázdninová diskuse s primátorem Demlem

Stejně jako při předešlé internetové diskusi je primátor připraven odpovědět na všechny dotazy.

Společnost celý článek
2.9.

Pardubice se budou opět zbavovat hlodavců.

Při deratizaci budou použity moderní, ekologické deratizační prostředky s atestem hlavního hygienika ČR. Návnady nejsou nebezpečné domácím zvířatům (psům, kočkám apod.), přesto je vhodné omezit jejich volný pohyb.

Společnost celý článek
15.11.

Palác Pardubice oslaví 10. narozeniny již v pátek

Obchodní centrum Palác Pardubice vítá své zákazníky každý den již od 25. listopadu 2008, kdy poprvé otevřelo své dveře. Již tento pátek oslaví své 10. narozeniny a obdaruje především své zákazníky, kteří si v pátek 16. listopadu mohou užít prodlouženou otevírací dobu, výhodné nákupy a spoustu skvělé zábavy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting