Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

4.5.

Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

Svojanov odhaluje svoji původní architekturu

Na středověkém hradě Svojanov obnovují v těchto dnech odborníci jeho původní architekturu. Podle zachovaných nákresů vznikají na fasádě hradního paláce renesanční sgrafita. Řemeslníci také postupně odkrývají zdivo zříceniny, které se ukrývalo pod betonovou omítkou paláce.   Atraktivitu hradu zvýší obnova domu zbrojnošů i části hradeb, pokud město Polička uspěje se žádostí o evropské peníze.        Na odstranění betonové fasády přispěl Pardubický kraj částkou 300 tisíc korun a Polička, které hrad před sto lety zakoupilo, přidalo 150 tisíc korun. Velká rekonstrukce však hrad teprve čeká. Pokud město uspěje v regionálním operačním programu určeném na podporu cestovního ruchu, opraví hradní palác, hradby a na baštách se objeví dva vyhlídkové altány, které v minulosti k hradu patřily. V domě zbrojnošů pak bude instalována interaktivní expozice.  „Projekt Svojanova, který počítá s rozšířením služeb v oblasti cestovního ruchu, patří mezi zdařilé, ale teprve komise rozhodne, kdo finanční prostředky z evropských fondů získá,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Věří, že obnova svojanovského hradu by zvýšila návštěvnost také v podhradí.      „Těší mě, že město nespoléhá pouze na evropské dotace, ale snaží se získat finanční prostředky i od ministerstva kultury,“ vyslovil se pochvalně hejtman Martínek při své sobotní návštěvě hradu Svojanov. Hejtman rovněž ocenil, že obnovu sgrafit hradí kastelán Miloš Dempír ze vstupného, které vloni zaplatilo více než 46 tisíc turistů. Od ledna letošního roku navštívilo hrad už více  než sedm tisíc lidí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.2.

Kulturní centrum Pardubice má novou ředitelku

„Paní Ondroušková byla komisí jednomyslně doporučena na pozici ředitelky Kulturního centra, protože splnila všechny požadavky stanovené pro danou pozici a nejlépe ze všech uchazečů prokázala odborné znalosti z oblasti kultury, produkce a cestovního ruchu, dále z oblasti lidských zdrojů, ekonomiky a vícezdrojového financování.

Společnost celý článek
10.11.

Šance stát se novou Českou miss je opět tady!

čeká zahraniční soustředění v Thajsku a řada tréninků a školení. Finálový večer je významnou společenskou událostí, kterou živě přenáší televize. Dívky soutěží o tituly Česká Miss, Česká Miss World, Česká Miss Earth a řadu věcných cen.

Společnost celý článek
10.1.

První jízda nesmí být tou poslední

Preventivních programů, zaměřených na dopravu jsme v minulosti měli spoustu, ale vždy jsme na toto téma spíše diskutovali.

Společnost celý článek
10.5.

S čím by měli řidiči od srpna počítat?

Od 1.ledna 2011 je ve všech vozidlech, včetně motocyklů, povinná minimálně jedna reflexní vesta.

Společnost celý článek
2.5.

Legiovlak přijede na Aviatickou pouť

Legiovlak - souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, připomíná boje československých legií za samostatnost našeho státu. Na Aviatickou pouť přijede 10 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920.

Společnost celý článek
1.2.

Speciální výslechové místnosti začnou sloužit dětským obětem a svědkům

Vybudování tohoto zázemí přišlo na 1,35 milionu milionů korun. Pardubickému kraji se jako nositeli projektu podařilo získat z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky 578 tisíc korun. Samotný kraj se na projektu podílel částkou dosahující téměř 207 tisíc, krajské ředitelství policie přispělo 566 tisíci.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting