Syndromem nemocných budov trpí až tři čtvrtiny pracovišť

28.11.

Syndromem nemocných budov trpí až tři čtvrtiny pracovišť

Únava, nižší efektivita a horší pracovní výsledky, takové jsou důsledky nevhodného pracovního prostředí pro zaměstnance. Na vině nebývá jen neútulný prostor nebo nedostatek zeleně, ale také špatné osvětlení pracoviště. Nedostatek světla může mít navíc dopad nejen na kvalitu pracovních výsledků, ale také na zdraví zaměstnanců. Existují přitom hygienické normy osvětlení, které přesně udávají, kolik světla potřebujeme pro určitý typ zaměstnání.

 Co znamená tzv. syndrom nemocných budov?

Možná se dostatek kvalitního světla může zprvu zdát jako banální požadavek na zaměstnavatele. Pokud ale trávíme každý den osm hodin v tmavých prostorách, může to mít dlouhodobý dopad ve formě zhoršeného soustředění, bolesti hlavy, bolesti očí nebo depresí a psychických problémů. Nezaleží na tom, jestli se jedná o prostředí kancelářské nebo průmyslové, syndrom nemocných budov se může týkat všech pracovišť. Hovoříme zde o špatně navržených nebo na nevhodném místě postavených budovách, které kvůli svým vlastnostem nepříznivě působí na zdraví zaměstnanců. Samotným syndromem pak tedy samozřejmě netrpí budovy, ale lidé. Podle statistik Státního fondu životního prostředí se s ním potýkají dokonce tři čtvrtiny firem, kanceláří, škol či zdravotnických a pečovatelských zařízení.

Jak dodržují hygienické normy osvětlení firmy?

„Hygienické požadavky na osvětlení pracovišť, které uvádí § 45 nařízení vlády, by měl dnes znát a dodržovat každý zodpovědný zaměstnavatel. Udávají hodnoty povinného osvětlení pro konkrétní typy pracovišť. Velice nízké požadavky na osvětlení mají tedy například šatny, střední požadavky jsou na kancelářské prostory a velmi přísná pravidla má třeba hodinářství,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se zaměřuje na technickou správu budov.

Přirozené denní světlo přivedeme do budovy i jinak než oknem

Podle průzkumu, který nedávno realizovala stavební společnost Wirtuuu, 48 % dotázaných uvedlo, že jim v zaměstnání chybí především přirozené denní světlo. Někdy se ale stává, že je budova špatně situovaná a není možné do ní umístit další okno. I tento problém se dá jednoduše vyřešit. Velice efektivní východisko přinese tzv. světlovod, jež je založen na technologii odrazu světla. „Světlovody si dokáží nasbírat denní světlo kdekoli na plášti budovy, které pak přivedou pomocí vysoce reflexního tubusu do místností, kde je potřeba, a to i v případě zatažené oblohy,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která se zabývá výrobou světlovodů. Při osvětlení denním světlem se pak podle dostupných statistik zvyšují pracovní výkony zaměstnanců v průměru o 6-16 %, a zároveň klesá také jejich nemocnost.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.12.

ČT: Pardubický kraj ruší lékařské pohotovosti

Jako kompenzaci, chce v problematických regionech posílit záchrannou službu.

Společnost celý článek
25.2.

Přednáška Dany Drábové o člověku a energii na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice

Přednáška se koná od 14 hodin v posluchárně H1 v budově Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice na náměstí Čs. legií 565 v centru Pardubic. Se studenty bude Ing. Dana Drábová, Ph.D., debatovat o energii, jejích zdrojích a využitelnosti.

Společnost celý článek
16.10.

Z Taxisu putoval žokej Bartoš do Pardubické krajské nemocnice

Zraněnému Bartošovi okamžitě přispěchal na pomoc primář Brož, který se již mnoho let stará o zdravotní péči jezdců na pardubickém dostihovém závodišti. A hned vzápětí už putoval do Pardubické krajské nemocnice, a.s. Nejprve byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče Chirurgické kliniky a o den později byl přeložen na neurochirurgické oddělení.

Společnost celý článek
16.9.

AVE CZ se spalovnou v Rybitví opět neuspěla

Předložená investiční akce navíc není v souladu s plánem odpadového hospodářství Pardubického kraje

Společnost celý článek
13.7.

Memorandum přinese do kraje téměř tři miliardy korun na výstavbu přivaděčů k D35

„D35 měla být postavena už dávno a mohli jsme tím výrazně zmírnit dopravní komplikace jak v Pardubickém kraji, tak při nynější modernizaci D1. Pardubickému kraji uleví od tranzitní dopravy na současné 1/35 a výrazně zlepší spojení s dalšími regiony,“ řekl ministr Dan Ťok.

Společnost celý článek
19.6.

Evropský šampión FIA ETCC 2015 Michal Matějovský se vrací do Škoda Octavia Cupu. Pojede oba podniky v Mostě.

Jednatřicetiletý závodník již není na okruzích k vidění tak často jako v minulosti, kdy závodil v ETCC nebo Seat Leon Eurocupu a domov opouštěl na jaře a vracel se až na podzim. „Jsem ve fázi života, kde u mě má logicky práce přednost. Pracuji ve firmě Hesti, která mě i převážnou část mého závodního života podporuje, a tak ji to chci oplatit. S vedením firmy jsem dohodnutý, že pokud vše úspěšně zvládnu, budu se moci k motorsportu v rozumné podobě zase vrátit, ale určitě to nebude na úrovni jako v předchozích sezonách,“ vysvětluje Matějovský.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting