Systém vratných kelímků na kávu Otoč kelímek funguje nově i v Pardubicích

5.3.

Systém vratných kelímků na kávu Otoč kelímek funguje nově i v Pardubicích

Systém vratných kelímků na kávu Otoč kelímek funguje nově i v Pardubicích 

První český systém vratných kelímků se opět rozšiřuje. Původně olomoucký projekt mohou lidé nově využívat také v Pardubicích. Město se tak připojí k Praze, Brnu, Ostravě, Hradci Králové, Jihlavě a řadě dalších míst, kde systém od loňského roku funguje.

Jsme moc rádi, že můžeme systém spustit i v Pardubicích. Díky našim partnerům z kaváren Bakla café, Epifany patisserie, Putovní pražírna a potraviny Lokálka se používaní jednorázových kelímků na kávu může stát minulostí i zde,“ říká iniciátor projektu Jan Havránek ze společnosti Půjčovna kelímků s.r.o.

Vratné kelímky fungují na principu zálohy ve výši 50 Kč. Zájemci si za tuto sumu odolný kelímek v zapojeném podniků půjčí a pak ho vrátí kdykoliv a v jakémkoliv ze zapojených míst v rámci celé sítě a zálohu dostanou zpět. Zapojených míst je v rámci ČR už více než 200 a každý týden se přidávají další. Jejich seznam najdete na webových stránkách projektu www.otockelimek.cz.

Modré kelímky jsou vyrobeny v Německu ze snadno recyklovatelného polypropylenu, který je velmi odolný, zdravotně nezávadný a má veškeré potřebné certifikace na styk s jídlem a pitím. Každý takový kelímek dokáže za svůj život nahradit zhruba 500 až 600 jednorázových, kterých se každý rok jen v České republice spotřebují desítky miliónů. Tyto jednorázové kelímky jsou navíc obtížně recyklovatelné a absolutní většina z nich pak skončí na skládce nebo spalovně.

Projekt Otoč kelímek si klade za cíl snížit toto číslo na minimum. Systém lze použít nejen v rámci kaváren, ale i v menzách, festivalech, veletrzích nebo firemních kantýnách. Projekt vznikl v červnu loňského roku v Olomouci ve spolupráci s kavárnami Kafé Kodó, Naše Café a Café La Fée. V průběhu několika týdnů se připojila většina olomouckých kaváren a poté i řada podniků z celé republiky.

Seznam nově zapojených podniků:

Bakla Café, Pernštýnská 40

Epifany patisserie, Mezi Mosty 436

Lokálka – české potraviny, Pernštýnské nám. 5

Putovní pražírna Pardubice, Palackého třída 1929

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.7.

Hejtman přijal na úřadě prezidenta Novohradské župy

„Návštěva prezidenta Novohradské župy Zolta mě velmi potěšila. Delegaci jsme seznámili s fungováním a činností krajského úřadu a představili především silné stránky našeho regionu. Maďarská strana má zájem především o spolupráci v ekonomické sféře a na výměně zkušeností v oblasti veřejné správy,“ shrnul jednání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Společnost celý článek
19.11.

Řidiči, pozor u Opatovic nad Labem

Tato komunikace bude uzavřena od středeční 9. hodiny ranní do páteční 13. hodiny.

Společnost celý článek
18.1.

Městské muzeum zahájí výstavu Domácí umění

Kdo úplně první sletoval zajíčka ze zátek, kdo první udělal mravence z drátu a strhl tu lavinu celonárodního nadšení.

Společnost celý článek
20.9.

Téměř 11 tisíc dětí v kraji se účastnilo regionálních olympiád

Po celý školní rok se na základních a středních školách v kraji zapojují žáci do regionálních sportovních olympiád. Ti nejlepší v 16 sportech postupují do Krajské olympiády dětí a mládeže Pardubického kraje.

Společnost celý článek
5.9.

Pneumokok v Pardubickém kraji: mezi nejrizikovější skupinu patří osoby starší 55 let

První příznaky invazivního pneumokokového onemocnění jsou podobná chřipce – teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení. Právě proto jsou pneumokoková onemocnění velmi zrádná.

Společnost celý článek
15.2.

Helicopter Show a Rally Show opět spojí své síly

Z motoristického programu prozrazuje zajímavosti organizátor Karel Pohner: „Areál Czech Ringu připravuje pro diváky Rally Show ty nejlepší české i zahraniční teamy z motorsportu (rally, drift, formule, okruhy, vrchy, offroad - Dakarské speciály). Chybět rozhodně nebudou závodní legendy ani historické i současné sportovní vozy a veteráni. Ukázka novinek většiny světových automobilek diváky okouzlí na Autosalon Show.“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting