Talk show Bez kostýmu tentokrát (nejen) o kostýmu

14.1.

Talk show Bez kostýmu tentokrát (nejen) o kostýmu

V úterý 15. ledna v 19.00 hodin odstartuje na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice další díl zábavného diskusního pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který bude tentokrát věnován především divadelním kostýmům.

Od začátku sezóny jsme si v rámci pořadu Bez kostýmu již představili profesi režiséra a také jsme mluvili o „neviditelném“ herectví, tedy o dabingu a práci v rozhlase. Název Bez kostýmu mě inspiroval k tomu, abych se zamyslela nad kostýmy, a uvědomila si, že běžný divák se málokdy dozví něco o tom, jak vzniká a realizuje se výtvarná stránka inscenace. Kdo kostýmy navrhuje a kdo je šije, to je pro většinu lidí zahaleno tajemstvím,“ říká autorka a moderátorka večera Jana Uherová. A o tom všem si bude povídat s lidmi nanejvýš povolanými – s předním kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem, vedoucí krejčovské dílny Východočeského divadla Janou Kosejkovou, její pravou rukou Jaroslavou Krejčovou a vlásenkářem Bohuslavem Vagenknechtem. Ty, kteří kostýmy následně oblékají, bude reprezentovat herečka Jana Ondrušková.

S Romanem Šolcem jsem se seznámila před mnoha lety na premiéře inscenace Sešitky chrámové pěvkyně, u které byl podepsán pod návrhy kostýmů. Povoláním však tehdy byl tanečníkem, kostýmy byly jeho zálibou. Poté v našem divadle už nepůsobil, ale my se vídali dál a stali se z nás přátelé. Roman tančil v Pražském komorním baletu a poté se stal členem baletu Národního divadla v Praze. Vedle toho jej však pořád zajímala tvorba kostýmů, které vytvářel s citem pro potřeby tanečního umění, se znalostí titulu, doby, prostředí, atmosféry… Své první návrhy vytvořil pro svůj domovský Pražský komorní balet, posléze spolupracoval s Národním divadlem Brno, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, pražskou laternou Magikou, s Hudebním divadlem Karlín a nakonec se všemi baletními, operními i muzikálovými domy v naší republice, ale i na Slovensku, Maďarsku a v Rakousku. Roman je příkladem toho, kdy tanečník po ukončení aktivní kariéry najde další uplatnění v úplně jiné profesi. A nejen to – stal se jedním z nejvyhledávanějších a nejlepších kostýmních výtvarníků v Čechách,“ uvádí Jana Uherová.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.1.

Tento školní rok zahájila svou činnost Základní škola Na rovině

Vládne zde rodinná atmosféra, která je podpořena malým počtem dětí ve třídě.

Společnost celý článek
5.6.

Nenechte si ujít Muchův chrudimský jarmark

Největší červnová akce, kterou připravuje město Chrudim na sobotu 7. června, nese název „Muchův jarmark“.

Společnost celý článek
21.8.

Velké plány ve Vysokém Mýtě

Město také během dvou následujících let postaví nový Domov důchodců.

Společnost celý článek
3.12.

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč si už vydobyla místo mezi rodinným stříbrem kraje

Od prvního ročníku v roce 2003 se festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč vypracoval k profesionalitě a vysoké dramaturgické úrovni. Také letošní ročník nabízí řadu atraktivních titulů a jmen. Milovníky klasické hudby, opery, baletu, ale i jiných žánrů čekají dva měsíce jedinečných kulturních zážitků. Z velmi pestré nabídky si jistě vybere každý.

Společnost celý článek
27.10.

Česko má podle OECD nejméně vzdělaný venkov oproti městům ze všech členských zemí

Ze sborníku textů OECD Regional Outlook 2016 vyplývá, že na posledních příčkách se dále umístilo Slovensko, Maďarsko a Řecko. Lidí s pouze základním vzděláním je na českém venkově podle studie OECD o 171 % víc než ve městech.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting