TECHNOhrátky v Přelouči „navštívili“ Charlie Chaplin a Marilyn Monroe

23.2.

TECHNOhrátky v Přelouči „navštívili“ Charlie Chaplin a Marilyn Monroe

 Dokonce Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Kleopatra nebo víla Zvonilka se stali průvodci účastníků 49. zastavení TECHNOhrátek Pardubického kraje. Úžasné masky i styling studentů Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč byl důležitou součástí prezentace oborů reprodukční grafik a reprodukční grafik pro média. Společné fotografie s modely v podobě osobností stříbrného plátna, historie i pohádkové říše totiž vzápětí 122 žáků z devíti základních škol upravovalo v programu Photoshop.
Nikoliv náhodou tato střední škola prezentovala právě grafické profese – vyučuje je jako jediná v celém regionu a zájemci se do ní hlásí i z jiných krajů. „Je dobře, že si budete moci školu prohlédnout zábavnou formou zblízka a seznámit se v praxi s vyučovanými obory. Absolventi polygrafie, ale také automechanici jsou velice žádaní na pracovním trhu a obvykle jsou firmami už v posledních ročnících rozebraní,“ potvrdil školákům správnost případné volby Gymnázia a SOŠ Přelouč Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Město Přelouč, jehož rozvoj je historicky spjat s rozvojem průmyslové výroby, navíc i v současné době nabízí široké možnosti pracovního uplatnění. „Žije zde 9 200 obyvatel, ale zdejší zaměstnavatelé mají k dispozici až sedm tisíc pracovních míst. Podnikatelé neustále hledají kvalifikované absolventy v technických a odborných profesích,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.
Krabička, etiketa i výměna kola
Kromě zábavné polygrafie důkladně poznali žáci 8. tříd z Pardubicka a Chrudimska, mezi nimiž byli premiérově i ti ze ZŠ a MŠ Lázně Bohdaneč, rovněž učební obor mechanik opravář motorových vozidel (automechanik). Šest speciálních stanovišť bylo rozděleno na dvanáct podpracovišť, takže všichni aktéři TECHNOhrátek byli v plném nasazení. Za jejich výkony při manuálních aktivitách jim učitelé odborného výcviku udělovali body a na vítěznou školu čekal tradiční velký ovocný dort.
„U automechaniků představovalo sestavení šroubů a matic ještě lehčí rozcvičku, pak už však přišly na řadu náročnější úkoly – zapojení zásuvky přípojného vozidla a výměna kola u osobního vozidla. U grafiků je čekalo skládání krabičky i fotografických puzzle nebo zhotovení etikety na kořenku. Zajímavé určitě bylo, že do některých činností se zapojovali také doprovázející pedagogové,“ popsala připravené aktivity Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
V rámci přeloučských TECHNOhrátek se mezi sebou symbolicky střetly i dosud dvě nejúspěšnější základní školy, které v historii projektu získaly v soutěžích nejvíce ovocných dortů – ZŠ Prodloužená Pardubice-Polabiny (9) a ZŠ Chrast (8). Po vědomostním kvízu se však pořadí na špici vyrovnalo – školáci z Chrasti potvrdili roli favoritů a s převahou vyhráli. V manuálních činnostech tentokrát překvapivě nejvíc vynikli debutanti ze ZŠ a MŠ Lázně Bohdaneč.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.2.

Valentýnské odběry krve budou již potřetí hledat nové dárce

Už tradičně se prvodárci mohou těšit rovněž na ručně vyráběné dárky od dětí ze Základní a praktické školy Svítání. A pro každého dárce bude navíc na transfuzním oddělení připraveno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus.

Společnost celý článek
26.2.

Odpor proti bourání ústeckého nádraží roste

Představitelé sdružení se shodují v tom, že pro budoucnost budovy nyní nastává nejdůležitější období.

Společnost celý článek
4.1.

Na sociální služby v kraji bude podobně prostředků jako v roce 2015

Malé snížení dotace je dáno tím, že z krajských programů podpory bylo přeřazeno 47 služeb v České republice do programu Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu poskytování sociálních služeb s nadregionální či celostátní působností a na ně si ministerstvo ponechalo 55 milionů korun.

Společnost celý článek
27.6.

Kraj nabídl vládní delegaci vhodné prostory

Pardubický kraj nabízel prostory pro konání některých akcí v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Společnost celý článek
27.1.

Město plánuje modernizovat odborné učebny pardubických škol

Město plánuje mít projekty připraveny do září letošního roku. Díky tomu by mohlo v prosincových výzvách podat žádost na všech osm škol a příští rok se pustit do modernizace učeben. „Je nutné upozornit, že Hradecko-pardubická aglomerace na základě svého harmonogramu výzev pro rok 2017 předpokládá vyhlásit výzvy pro základní školy ve výši 155 milionů korun. Vzhledem k vysokému počtu individuálních výzev je třeba připravit projekty základních škol k podání co nejdříve. Proto jsme zvolili tento postup a vybrali prvních osm škol, které splňují kritéria pro získání dotací,“ dodává primátor města Martin Charvát.

Společnost celý článek
14.2.

Miroslav Zikmund oslaví 88. narozeniny v Pardubicích

88. narozeniny oslaví dne 14. února v Pardubicích Miroslav Zikmund, který spolu s Jiřím Hanzelkou procestoval celý svět.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting