TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

26.1.

TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

TECHNOhrátky Pardubického kraje vstoupily ve středu 25. ledna do svého 5. ročníku. A start to byl opravdu vydařený. Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice se totiž představila 129 žákům 8. a 9. tříd z osmi základních škol v plné kráse. Voňavé dílny pekařů a cukrářů se střídaly s moderními laboratořemi biologie a reologie nebo pracovišti prodavačů, kuchařů a číšníků. Pardubická „Potravina“ tak hned při svém debutu v projektu TECHNOhrátky potvrdila, že je unikátní školou pro výuku profesí z oblasti gastronomie i potravinářského průmyslu.
„Čeká vás hravý, zábavný a soutěžní program, při němž budete poznávat jednotlivé obory. Pečlivě si všímejte jejich náplně a přemýšlejte při tom, zda by se některý z nich nemohl stát i vaším budoucím povoláním. Také v gastronomii a při výrobě potravin platí, že umět dobré řemeslo se vyplatí,“ uvedl při slavnostním zahájení akce v sousedním Domě hudby Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Důležitý vzkaz pro účastníky letošních premiérových TECHNOhrátek, mezi nimiž byla vůbec poprvé Základní škola Pardubice-Spořilov, zazněl také z úst představitele krajského Úřadu práce. „Zájem zaměstnavatelů o gastronomické profese je v současné době velký. Pro vás je však klíčové, abyste získali o každém oboru maximum informací a vyhodnotili si poté, který z nich je pro vás nejlepší,“ řekl Petr Klimpl, ředitel Krajského Úřadu práce Pardubického kraje.
Všichni neustále v akci
Větší zájem o prezentované učební i maturitní obory tentokrát projevily dívky. Na šesti speciálních pracovištích vyslechli aktéři TECHNOhrátek nejprve krátkou instruktáž a poté se pustili do připravených manuálních činností. Závěrečný úkol vždy ocenili příslušnými body učitelé odborného výcviku. Aktivity byly velice pestré. Žáci rozeznávali druhy mouky, pipetovali přesné objemy, odhadovali hmotnosti zboží, ale také se učili přípravě chlebíčků, tajemství studené kuchyně nebo zdobení dortu.
„Velice se osvědčilo, že na každém stanovišti plnili školáci různé dílčí úkoly a v akci tak vlastně byl nepřetržitě každý z nich. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací, co bylo ještě důležitější, vyzkoušeli si v praxi i mnoho netradičních činností – ruční tvarování rohlíků a housek, mikroskopování škrobových zrn, v reologické laboratoři testování lidských smyslů a senzorické hodnocení pečiva či balení zboží. Bylo vidět, že žáky to baví a snažili se pokaždé odvést maximální výkon,“ popsala dění na pracovištích Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
Součástí akce byla také velice zajímavá prezentace pekařského řemesla v podání Jaromíra Dřízala, předsedy Svazu pekařů a cukrářů České republiky 
Nejúspěšnějším školním týmům se tradičně udělovaly velké ovocné dorty, které připravili žáci SPŠ potravinářství a služeb Pardubice. Soutěž manuálních aktivit vyhrálo družstvo Základní školy Prodloužená z Pardubic-Polabin, ve vědomostním kvízu zvítězili žáci Základní školy Smetanova z Přelouče.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.11.

V soutěži Kudy z nudy náš kraj uspěl

Agentura CzechTourism vyhlásila výsledky soutěže Ceny Kudy z nudy 2010

Společnost celý článek
14.10.

Zemědělci bijí na poplach: Jsme nejohroženější profese

Evropská rada mladých zemědělců chce dále prosadit změnu ve financování mladého zemědělství v členských státech EU.

Společnost celý článek
30.6.

Poslední předprázdninový chat s primátorem

Ptát se mohou občané jako vždy na cokoli, na odpovědi má primátor ve svém kalendáři vyhrazenou jednu hodinu.

Společnost celý článek
20.8.

Dům na půli cesty: 114 uživatelů za půl roku

V prvním pololetí roku 2007 využilo služeb Domu na půli cesty občanského sdružení SKP-CENTRUM celkem 114 mladých lidí.

Společnost celý článek
13.5.

Aviatická pouť nejsou jen letadla

Pro zcela jiný druh boje jsou určena hasičská vozidla. Ty se letos na Aviatické pouti setkají již po páté a co do počtu a pestrosti techniky se také jedná o jedno z největších setkání tohoto druhu v České republice.

Společnost celý článek
11.6.

Vyšla Křenovská farnost v historii

O grafickou úpravu se postarala firma Věra Kaderková - RUSTIKA z Jevíčka

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting