TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

26.1.

TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

TECHNOhrátky Pardubického kraje vstoupily ve středu 25. ledna do svého 5. ročníku. A start to byl opravdu vydařený. Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice se totiž představila 129 žákům 8. a 9. tříd z osmi základních škol v plné kráse. Voňavé dílny pekařů a cukrářů se střídaly s moderními laboratořemi biologie a reologie nebo pracovišti prodavačů, kuchařů a číšníků. Pardubická „Potravina“ tak hned při svém debutu v projektu TECHNOhrátky potvrdila, že je unikátní školou pro výuku profesí z oblasti gastronomie i potravinářského průmyslu.
„Čeká vás hravý, zábavný a soutěžní program, při němž budete poznávat jednotlivé obory. Pečlivě si všímejte jejich náplně a přemýšlejte při tom, zda by se některý z nich nemohl stát i vaším budoucím povoláním. Také v gastronomii a při výrobě potravin platí, že umět dobré řemeslo se vyplatí,“ uvedl při slavnostním zahájení akce v sousedním Domě hudby Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Důležitý vzkaz pro účastníky letošních premiérových TECHNOhrátek, mezi nimiž byla vůbec poprvé Základní škola Pardubice-Spořilov, zazněl také z úst představitele krajského Úřadu práce. „Zájem zaměstnavatelů o gastronomické profese je v současné době velký. Pro vás je však klíčové, abyste získali o každém oboru maximum informací a vyhodnotili si poté, který z nich je pro vás nejlepší,“ řekl Petr Klimpl, ředitel Krajského Úřadu práce Pardubického kraje.
Všichni neustále v akci
Větší zájem o prezentované učební i maturitní obory tentokrát projevily dívky. Na šesti speciálních pracovištích vyslechli aktéři TECHNOhrátek nejprve krátkou instruktáž a poté se pustili do připravených manuálních činností. Závěrečný úkol vždy ocenili příslušnými body učitelé odborného výcviku. Aktivity byly velice pestré. Žáci rozeznávali druhy mouky, pipetovali přesné objemy, odhadovali hmotnosti zboží, ale také se učili přípravě chlebíčků, tajemství studené kuchyně nebo zdobení dortu.
„Velice se osvědčilo, že na každém stanovišti plnili školáci různé dílčí úkoly a v akci tak vlastně byl nepřetržitě každý z nich. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací, co bylo ještě důležitější, vyzkoušeli si v praxi i mnoho netradičních činností – ruční tvarování rohlíků a housek, mikroskopování škrobových zrn, v reologické laboratoři testování lidských smyslů a senzorické hodnocení pečiva či balení zboží. Bylo vidět, že žáky to baví a snažili se pokaždé odvést maximální výkon,“ popsala dění na pracovištích Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
Součástí akce byla také velice zajímavá prezentace pekařského řemesla v podání Jaromíra Dřízala, předsedy Svazu pekařů a cukrářů České republiky 
Nejúspěšnějším školním týmům se tradičně udělovaly velké ovocné dorty, které připravili žáci SPŠ potravinářství a služeb Pardubice. Soutěž manuálních aktivit vyhrálo družstvo Základní školy Prodloužená z Pardubic-Polabin, ve vědomostním kvízu zvítězili žáci Základní školy Smetanova z Přelouče.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.4.

Investiční akce v oblasti sociálních věcí

Rada Pardubického kraje schválila investiční záměr na zřízení samostatného podporovaného bydlení Domova na zámku v Bystrém.

Společnost celý článek
7.11.

V Pardubicích se bude rozdávat štědrost

Principy Hearth.net osvětlí zakladatel sítě a filantrop Libor Malý. Na besedě se objeví i samotní uživatelé sítě a podělí se všemi o svoje zkušenosti a zážitky s „online“ darováním.

Společnost celý článek
26.4.

Vracíme se ke standardnímu výrobnímu režimu

V pátek se společnosti Explosia a.s. i společnost Synthesia, a.s vrátily ke standardnímu výrobnímu režimu.

Společnost celý článek
19.6.

Kraj přispěje zastupitelům pouze na vzdělání spojené s mandátem

V rozpočtu je nadále 200 tisíc korun na vzdělávání členů zastupitelstva, ale to bude zaměřeno na vzdělávání související s mandátem, tedy jazykové vzdělávání nebo vzdělávání související s činností zastupitelstva, například v oblasti legislativy.

Společnost celý článek
15.2.

Vlajka pro Tibet

Pardubický kraj se v sobotu 10. března 2007 opět připojí k akci „Vlajka pro Tibet“ a vyvěsí vlajku tohoto regionu.

Společnost celý článek
14.10.

V Žamberku slavnostně otevřeli pěší zónu

Nešlo pouze o stavbu chodníků, ale součástí byly i jiné zásahy na zpříjemnění vzhledu centra.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting