Tendenci k selhávání lidí v práci má pomoci identifikovat nový způsob sledování jejich očních pohybů. Stojí za ním firma z Poličky.

29.7.

Tendenci k selhávání lidí v práci má pomoci identifikovat nový způsob sledování jejich očních pohybů. Stojí za ním firma z Poličky.

Tendenci k selhávání lidí v práci má pomoci identifikovat nový způsob sledování jejich očních pohybů. Stojí za ním firma z Poličky.

Unikátní metoda, která pomůže snížit rizika selhání lidského faktoru při běžných pracovních činnostech, je společným projektem výzkumníků Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) a společnosti Medicton Group z Poličky. Experti v nové technologii využívají spojení virtuální reality, sledování očních pohybů pomocí oční kamery včetně znalostí z personalistiky a psychologie. Projekt finančně podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR).

Jedinečnost projektu spočívá v originálním spojení virtuální reality, sledování pohybu očí, tzv. eye-trackingu a znalostí z personalistiky a psychologie. Výzkumníci ho využijí pro identifikaci a trénink klíčových kompetencí zaměstnanců vztahujících se k jejich selhání a případnému rizikovému chování. „Eye-tracking nám umožní detailněji nahlédnout do emocionálních procesů, vnitřních stavů, pohnutek a vnímání člověka, ze kterých vychází pozorovatelné chování. Tím můžeme lépe porozumět přirozeným reakcím testovaných osob. Virtuální realita pak dodá autentičnost modelových situací a nasimuluje prostředí reálného provozu,“ vysvětlil Ing. Richard Grünes, Ph.D., technický ředitel poličské společnosti Medicton Group, jež se zdravotnickou technikou zabývá téměř patnáct let. Hlavním cílem týmu je vytvořit a otestovat řešení složené z virtuální reality, oční kamery a související psychodiagnostické“ aplikace, která umožní tyto dvě technologie propojit a použít je pro testování nebo pro trénink lidí. Projekt výzkumníci postavili na předchozí vědecko-výzkumné činnosti.

Výzkum odstartoval již v loňském roce a dokončit jej experti plánují v roce 2020. „Podíl rizik způsobený selháním technologií se daří postupně snižovat díky automatizaci procesů, a proto je potřeba věnovat maximální pozornost lidskému faktoru,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR. Ta do projektu vložila více než 9,7 milionu korun z programu EPSILON. Právě selhání lidského činitele přitom dnes patří mezi nejběžnější příčiny ohrožující bezpečnost pracovních procesů. „Novou technologii bude možné přizpůsobit na míru konkrétním potřebám uživatelů a požadavkům trhu, a sice návrhem a tvorbou dalších a dalších modelových situací,“ dodal Petr Konvalinka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.8.

Ve slatiňanském muzeu otevřeli novou výstavu

Akademický malíř Jan Jüngling je zkušeným pedagogem na uměleckých školách v Praze

Společnost celý článek
5.3.

Pardubické krematorium slaví devadesátku

Poprvé ji však mohou vidět návštěvníci Východočeského muzea Pardubice, kde bude vystavena od 15. 3. do 21. 4. „S výročím souvisí i publikace, jejíž vydání chystáme na září, tematická edice poštovních známek nebo filmový spot, který neotřelým způsobem připomene význam stavby.

Společnost celý článek
28.2.

Radní debatovali ve Fabrice se starosty obcí ze dvou okresů

Vysvětlila, proč kraj ke konkurzům přistoupil. Diskuzi vzbudila reforma financování regionálního školství připravovaná MŠMT.

Společnost celý článek
19.1.

V březnu zaplní obřadní síň pardubická miminka

Přestože baby boom evidentně končí, matrikářky mají stále dost práce.

Společnost celý článek
11.11.

V tunelu Hřebeč došlo k tragédii

V silničním tunelu Hřebeč došlo včera 10. listopadu k dopravní nehodě autobusu a nákladního automobilu.

Společnost celý článek
14.1.

Talk show Bez kostýmu tentokrát (nejen) o kostýmu

V úterý 15. ledna v 19.00 hodin odstartuje na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice další díl zábavného diskusního pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který bude tentokrát věnován především divadelním kostýmům.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting