TIC zveřejnila Globální barometr korupce 2010

14.12.

TIC zveřejnila Globální barometr korupce 2010

TIC zveřejnila Globální barometr korupce 2010

U příležitosti podepsání Protikorupční Úmluvy OSN, kterou Česká republika mimo jiné dosud neratifikovala, je každoročně je 9. prosinec celosvětovým protikorupčním dnem Barometr korupce ukazuje, že výrazné zhoršení je vnímáno hlavně v rozvinutých zemích, ale zároveň velkou naštvanost a ochotu veřejnosti se s tímto stavem nesmířit a něco s ním udělat. "Kromě vývozu demokracie, humanitární pomoci a pokroku, už dnes vyvážíme do rozvojového světa také korupci," říká David Ondráčka z nevládní neziskové organizace Transparency International - Česká republika (TIC). "Zároveň dnes vzniká řada nevládních a podnikatelských iniciativ, které chtějí s korupcí bojovat a postavit se obrovské síle korupčních peněz. Musíme pracovat na vytvoření kapacit (úřednických, policejních, kontrolních, nevládních), aby se stalo čelit koncentrované síle kartelu moci a peněz“, dodává Ondráčka. Globální barometr korupce (GBK) je jediným celosvětovým průzkumem veřejného mínění zaměřeným na názory a osobní zkušenosti respondentů s korupcí. Tento průzkum se realizoval již posedmé a v roce 2010 zahrnoval dosud nejvyšší počet zemí. Výsledky GBK 2010 zahrnují názory 91.781 respondentů z 86 zemí, sběr dat proběhl v období od 1. června do 30. září 2010. Průzkum probíhal prostřednictvím osobního dotazování a rozhovorů po telefonu nebo online a pro TIC jej ve většině zemí zajistila společnost Gallup International. Jaké jsou vybrané výsledky průzkumu GBK 2010? Podle názoru respondentů během posledních tří let míra korupce celosvětově roste. Téměř šest z každých deseti respondentů uvádí, že míra korupce v jejich zemi postupně roste. Nejvyšší nárůst korupce během posledních tří let pociťovali respondenti v Severní Americe a v evropských zemích. Zkušenosti s úplatky: každý čtvrtý respondent z celkového celosvětového vzorku více než 77 tisíc lidí během posledních 12 měsíců zaplatil úplatek. Otázka byla zaměřena na zkušenosti respondentů při jednání s institucemi, respektive při zařizování služeb v devíti základních oblastech - celní služby, vzdělávací systém, justice, služby při nakládání s nemovitostmi, zdravotnictví, policie, úřady pro registrace a udělování nejrůznějších povolení a licencí, daňová správa, poskytovatelé veřejných služeb.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.1.

Pamětníci zavzpomínali nejen na Silver A

Velmi si vážím toho, že jsem se této vzpomínkové akce mohl v tak vybrané společnosti zúčastnit.

Společnost celý článek
18.1.

Dotace takzvaným dalším složkám IZS

Rada Pardubického kraje účelové finanční dotace takzvaným dalším složkám integrovaného záchranného systému.

Společnost celý článek
1.12.

Na galavečeru ocení dobrovolníky, odpovědné firmy i neziskovky

Galavečer oceňování dobrovolníků pořádá opětovně Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s Pardubickým krajem, Europe Direct a Rytmus Chrudim, o. p. s. Oceněno bude 10 dobrovolníků, společensky odpovědných firem a 5 neziskových organizací.

Společnost celý článek
8.9.

Se sklenkou v ruce a na červeném koberci: Dny Marianne v OC Futurum vypuknou již za týden

Velkoryse pojaté noční nákupy, tzv. Nightshopping, vypuknou v pátek 15. i v sobotu 16. září v 18 hodin. Až do 22:00 bude možné využít slev, do kterých se zapojí také lokální obchody, jež nejsou součástí akce Dny Marianne. Výhod bude možné využít bez ohledu na kupony z magazínu Marianne.

Společnost celý článek
24.1.

Žáci a studenti odevzdali k recyklaci 4 667 kg baterií

Školáci a studenti v Pardubickém kraji odevzdali k recyklaci 4 667 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do 3měsíční sběrové kampaně zapojilo 64 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole Vápno, a to 36,6 kg. Tato škola je zároveň v přepočtu baterií vybraných na žáka nejlepší v celé republice. Vedle samotného sběru baterií se děti ve školách učí, proč je důležité baterie třídit a recyklovat a jak tím chrání životní prostředí.

Společnost celý článek
30.12.

Náchodská nemocnice stojí před úpadkem, kraj její provoz zajistí

Hospodářský výsledek nemocnice je v ostrém rozporu s dosavadními prohlášeními bývalého vedení krajského zdravotnického holdingu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting