Trh s druhotnými softwarovými multilicencemi v Česku šetří miliony korun

11.10.

Trh s druhotnými softwarovými multilicencemi v Česku šetří miliony korun

Ještě před šesti lety tento trh neexistoval a dnes v rámci Evropské unie výrazným způsobem šetří výdaje za nákup softwaru. Česko není pozadu. Tuzemská státní správa, ale i komerční sektor přichází na to, že s výraznou slevou může zcela legálně nabýt licence k operačním systémům, kancelářským balíkům, serverovým produktům a dalšímu softwaru. Trh s druhotnými licencemi firmám ušetří až 70 % výdajů za pořízení softwaru.
Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvoru Evropské unie (dříve Evropského soudního dvoru). Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která už někdy mohla být použita, nebo byla součástí hardwaru, se kterým používána není. Obchodování s takovým softwarem se však řídí striktními pravidly, jak je stanovil Soudní dvůr Evropské Unie (SDEU). „Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých, což je škoda,“ vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic ze společnosti SoftwarePro, a dodává: „Zároveň, pokud se firma rozhodne, že software nepotřebuje, má právo ho dále prodat, protože se koupí stal jejím majetkem. Žádný výrobce takovému prodeji podle SDEU nemůže bránit.“ SoftwarePro navíc upozorňuje, že všechny multilicence nabízené k druhotnému prodeji musí pocházet výhradně ze zemí Evropské unie, což se ne vždy na tuzemském trhu děje. „Stanoveného nařízení se držíme a mezi subjekty obchodujícími s druhotnými licencemi jsme aktuálně jediní, kteří dodávají druhotné licence do státní správy a současně provádí jejich výkup, zahrnující kompletní dokumentaci historie licencí,“ zdůrazňuje Patrik Sodoma. 
Prodej a výkup licencí roste o desítky procent
Tento druh byznysu má původ v Německu, kde podle posledních zveřejněných informací z průzkumu největšího prodejce, společnosti UsedSoft, trh s druhotnými softwarovými licencemi dosahuje ročního obratu více než 90 milionů Eur. Ročně přitom roste o desítky procent. Po vzoru západních zemí i Česká republika začíná ve výdajích za software šetřit. „Prodej a zpětný výkup druhotných multilicencí přináší z hlediska správy a jednoduchosti nasazení nesporné výhody pro zákazníky s větším počtem pracovních stanic. Tento užitečný způsob šetří desítky procent za výdaje na software, což v absolutních číslech představuje miliony korun. Naše společnost také vyniká rozsahem portfolia a dostupností nabízených druhotných licencí. Dá se říci, že dokážeme dodat všechny obvykle poptávané licence, což je zhruba 90 % produktového portfolia výrobce,“ vyčísluje Patrik Sodoma. Samotný Microsoft ve svých oficiálních vyjádřeních připouští, že tento druh prodeje softwaru je za předpokladu dodržování pravidel určených SDEU přípustný. Dokonce mu to výrazně napomáhá při snaze o digitální transformaci zákazníků do čím dál více populárního modelu předplatného a cloudových služeb.
Druhotné licence mají stejné výhody a podporu od výrobce
V Česku podle dostupných informací jen za poslední tři roky utratila státní správa každý rok v průměru více než miliardu korun za softwarové licence a služby od Microsoftu. Vzhledem k vyvíjejícím se trendům na tomto trhu a především postojům softwarových výrobců k cenotvorbě začíná být druhotný software cenově zajímavý také pro tento sektor. „Z již proběhlých obchodů dokázaly státní instituce nákupem druhotných softwarových multilicencí ušetřit od 10 % do 35 %, v závislosti na produktu a aktuální tržní ceně,“ sděluje Patrik Sodoma. Například Hasičský záchranný sbor (HZS) Královehradeckého kraje takto ušetřil při nákupu kancelářských aplikací MS Office 35 % pořizovacích nákladů. „Velmi jsme uvítali nový výhodný způsob nabývání softwaru. Samotný produkt se nikterak neliší od příslušné nové licence, má stejné výhody a podporu od výrobce. V porovnání se získáním nového softwaru nám nevznikají žádné nevýhody, ale naopak vysoká úspora financí, které můžeme využít například při nákupu potřebné techniky,“ dokládá kpt. Ing. Pavel Novotný z oddělení KOPIS (Krajské operační a informační středisko) a KIS (Komunikační a informační systémy) HZS Královéhradeckého kraje.
Ještě lépe je na tom komerční sektor, a to díky spojením nákupů a výkupů starších nepoužívaných licencí. Prosperující, ale i nově vzniklé firmy či start-upy rostou, vyvíjejí se, a tak musí řešit i otázky spojené se softwarovým vybavením. „V takovéto firmě provedeme softwarový audit, v rámci kterého vyčíslíme, za kolik od společnosti licence vykoupíme. Následně připravíme nabídku nákupu druhotných softwarových licencí v novější verzi a v ní zohledníme tuto proměnnou,“ vysvětluje Patrik Sodoma. Tímto způsobem mohou firmy ušetřit až 70 % výdajů za nákup nového softwaru a získají další volné finanční prostředky. „Tento druh pořizování softwaru je v tuzemsku čím dál tím více v povědomí a všichni si uvědomují, že tu existují možnosti, jak software výhodněji nakupovat a naopak znovu odprodávat specializovaným prodejcům,“ dodává Patrik Sodoma.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.12.

Pardubickou Duklu a Višňovku čeká šestiletá revitalizace

Zastupitelé města právě schválili takzvaný Integrovaný plán rozvoje Statutárního města Pardubice

Společnost celý článek
8.7.

Za přespání v bytě se jim odvděčil krádeží.

Protože o tomto 23letém muži věděli, že momentálně nemá kde bydlet, měli mu nabídnout byt na občasné přespání. Tak tomu mělo být i v pondělí. Muž využil nabídku noclehu, kdy mladý pár pracoval na noční směně. Údajně také věděl, že se v bytě nachází i větší obnos peněz. Když se ráno probudil, měl vzít v bytě bez dovolení finanční hotovost přes 17.000 korun a odejít do města.

Společnost celý článek
26.7.

Příroda Labského kaňonu přinese větší prospěch než jezy

Na důležitost zachování biologické rozmanitosti a zastavení vymírání druhů klade důraz i Organizace spojených národů.

Společnost celý článek
27.7.

Tísňová linka pro neslyšící

Nahlásit například krádež, napadení či dopravní nehodu je pro neslyšící a hluchoněmé občany velký problém.

Společnost celý článek
9.7.

Pardubický a Královéhradecký kraj chystají společné turistické noviny a účast na veletrzích

Na veletrzích cestovního ruchu Holiday World a Regiontour by mohly příští rok vystupovat Pardubický a Královéhradecký kraj společně. V letošním roce byla obnovena jednání mezi oběma kraji o používání značky Východní Čechy pro společné marketingové aktivity. Momentálně kraje řeší výběr a rozsah spolupráce pro rok 2016.

Společnost celý článek
12.10.

Čokoládový festival se podruhé představí v Ideonu

Od pátku 14. října do neděle 16. října 2016 se v Ideonu uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, obrazů malovaných čokoládou, kulinářskou přehlídkou a prodejními stánky s čokoládovými delikatesami.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting