Turecký velvyslanec s představiteli kraje a města uctili památku tureckých vojáků

21.3.

Turecký velvyslanec s představiteli kraje a města uctili památku tureckých vojáků

Čestnou salvou a položením věnců dnes uctili představitelé Turecké republiky, Pardubického kraje, města Pardubice a Armády ČR památku 508 tureckých vojáků pohřbených během první světové války v Pardubicích. Pietního aktu na městském hřbitově v Pardubicích se letos zúčastnili velvyslanec Turecka Cihad Erginay, první náměstek hejtmana Roman Línek a náměstek primátorky Jindřich Tauber.


     Vzpomínkový akt se koná každý rok u příležitosti výročí získání samostatnosti Turecka a organizuje jej turecké velvyslanectví. Turci tento den uctívají památku všech obětí válek. „Oceňuji, jak si zástupci Turecka váží svých padlých. Líbila se mi slova jeho excelence pana velvyslance Erginaye, který připomenul, že těla zemřelých tureckých vojáků nyní opět leží v půdě spojeneckého státu,“ uvedl po skončení pietního aktu Roman Línek. Turecký velvyslanec Erginay v jeho průběhu mimo jiné děkoval zástupcům Pardubického kraje i města Pardubice za péči o hrob tureckých vojáků.


     Turci bojovali během 1. světové války na rusko-rakouské frontě po boku armád Německa a Rakousko-Uherska. V Pardubicích fungovala tehdy největší válečná nemocnice monarchie, tzv. Karanténa, v níž se léčilo i mnoho tureckých vojáků. Řada z nich tady zemřela a jejich ostatky byly uloženy na místním hřbitově v místech, kde dnes stojí budova krematoria. V 50. letech byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Památník tureckým vojákům nechala Turecká republika vybudovat v roce 2000.


     V České republice je pohřbeno více než tisíc tureckých mrtvých. Kromě Pardubic leží ostatky tureckých vojáků také v Hodoníně a Valašském Meziříčí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.9.

Krajští zastupitelé podpořili muzea a památky

Kromě Letohradu se peněz dočká i kostel v Trhové Kamenici.

Společnost celý článek
29.1.

Střet s vlakem řidič Nissanu nepřežil

Vlak, který jel od Chocně, táhl vozidlo po nárazu ještě přibližně 300 metrů.

Společnost celý článek
7.9.

Ve sběru bílé techniky jsme mez kraji osmí

Recyklací se uspoří také značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin.

Společnost celý článek
11.6.

Zastavení sedmé: Ivo Toman v Moravské Třebové

Prohlédl si nejnovější expozice místního zámku. Na vlastní kůži si vyzkoušel mučící nástroje instalované ve sklepení zámku.

Společnost celý článek
3.6.

Nejúspěšnější vesnice jsou na Svitavsku

Do celostátních kol dalších soutěží postupují nositelé Zlaté, Zelené a Oranžové stuhy.

Společnost celý článek
18.8.

Děti se dozví o regionu

Jan Honza Lušovský o velkých prázdninách příliš neodpočíval, a připravil přibližně sto autorských listů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting