Turecký velvyslanec s představiteli kraje a města uctili památku tureckých vojáků

21.3.

Turecký velvyslanec s představiteli kraje a města uctili památku tureckých vojáků

Čestnou salvou a položením věnců dnes uctili představitelé Turecké republiky, Pardubického kraje, města Pardubice a Armády ČR památku 508 tureckých vojáků pohřbených během první světové války v Pardubicích. Pietního aktu na městském hřbitově v Pardubicích se letos zúčastnili velvyslanec Turecka Cihad Erginay, první náměstek hejtmana Roman Línek a náměstek primátorky Jindřich Tauber.


     Vzpomínkový akt se koná každý rok u příležitosti výročí získání samostatnosti Turecka a organizuje jej turecké velvyslanectví. Turci tento den uctívají památku všech obětí válek. „Oceňuji, jak si zástupci Turecka váží svých padlých. Líbila se mi slova jeho excelence pana velvyslance Erginaye, který připomenul, že těla zemřelých tureckých vojáků nyní opět leží v půdě spojeneckého státu,“ uvedl po skončení pietního aktu Roman Línek. Turecký velvyslanec Erginay v jeho průběhu mimo jiné děkoval zástupcům Pardubického kraje i města Pardubice za péči o hrob tureckých vojáků.


     Turci bojovali během 1. světové války na rusko-rakouské frontě po boku armád Německa a Rakousko-Uherska. V Pardubicích fungovala tehdy největší válečná nemocnice monarchie, tzv. Karanténa, v níž se léčilo i mnoho tureckých vojáků. Řada z nich tady zemřela a jejich ostatky byly uloženy na místním hřbitově v místech, kde dnes stojí budova krematoria. V 50. letech byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek. Památník tureckým vojákům nechala Turecká republika vybudovat v roce 2000.


     V České republice je pohřbeno více než tisíc tureckých mrtvých. Kromě Pardubic leží ostatky tureckých vojáků také v Hodoníně a Valašském Meziříčí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.4.

Akce "FLAKSA"

Podstatou celého podvodu bylo údajně „fingování“ dodávek masa a masných výrobků na Slovensko, kdy je plátce daně osvobozen od uplatňování daně z přidané hodnoty na výstupu. Pokud takové zboží je ve skutečnosti prodáváno na tuzemském trhu, dochází ke značnému krácení příjmů státního rozpočtu.

Společnost celý článek
31.5.

Nechal dopis na rozloučenou

Po ztraceném muži pátrala bezmála jedna desítka policistů.

Společnost celý článek
23.4.

Férová snídaně ve vašem městě.

Férovou snídani prodejcům jasně říkáme: chceme kupovat fair trade a máme zájem o výrobky vyrobené v důstojných podmínkách!

Společnost celý článek
16.5.

Žena podváděla řemeslníky

Mělo opakovaně docházet k oddalování termínů schůzek.

Společnost celý článek
20.3.

Dobrovolnictví táhne. neziskovky k němu svolávají konferenci

„Během posledních 3 let se dobrovolnictví v Pardubickém kraji velmi dobře rozvíjí. Je skvělé, kolik lidí má chuť pomáhat druhým. Na konferenci budou také prezentovány výsledky Analýzy dobrovolnictví v Pardubickém kraji, kterou zpracovala Akademie věd ČR. Účastníci se zároveň dozvědí, jak se stát dobrovolníkem v rámci Evropské dobrovolné služby a také o možnostech mezinárodního dobrovolnictví ve světě,“ shrnuje Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Společnost celý článek
19.4.

Dům na půli cesty: Jedeme za Kelty

O tomto víkendu proběhne víkendové setkání bývalých i současných obyvatel, dobrovolníků a pracovníků Domu na půli cesty

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting