U Kostelíčka najdou azyl lidé s Alzheimerovou chorobou

6.12.

V Pardubicích dnes byla slavnostně otevřena přístavba Domova pro seniory U Kostelíčka. V novém oddělení se 40 lůžky, které vyrostlo na místě bývalé plicní ambulance ve Štrossově ulici, najdou azyl lidé s psychiatrickým onemocněním, zejména s Alzheimerovou chorobou. Výstavba nového křídla, včetně demolice původního objektu, trvala zhruba rok a půl a stála 78 milionů korun. Stavbu financovalo město, Pardubický kraj přispěl patnácti miliony na stavbu a vybavení nového oddělení „Stavba vznikala v proluce mezi dvěma funkčními objekty Domova pro seniory a tomu jsme také museli přizpůsobit organizaci výstavby se všemi návaznostmi. Stavbu jsme od počátku chápali jako službu pro naše spoluobčany, kteří to opravdu potřebují a myslím, že tomu odpovídá i výsledek,“ řekl David Petrásek, ředitel společnosti Marhold, která byla generálním dodavatelem stavby. V současné době žije v Pardubicích přes 15 tisíc lidí starších 65 let a podle demografické studie se během deseti let počet seniorů zdvojnásobí. Bude tedy přibývat lidí, kteří se už neobejdou bez sociálních služeb. Město by tak podle primátorky potřebovalo dál zvyšovat kapacitu zařízení poskytujících sociální služby. „Rozšíření kapacity našich domovů pro seniory je pro město velmi důležité. Dnes mají Sociální služby města Pardubic (SSMP) dlouhý seznam lidí, žádajících o přijetí, nemají je však kam umístit. Čtyřicet nových míst situaci jistě zlepší, ale nevyřeší,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. „V pořadnících o umístění v domovech pro seniory v Pardubicích evidujeme několik set žádostí,“ potvrdil ředitel SSMP Petr Krejčí. „Nově otvírané oddělení bude součástí domova se zvláštním režimem, který pečuje o uživatele se sníženou soběstačností, způsobenou chronickým duševním onemocněním. Celková kapacita této služby od 1. 1. 2012 vzroste na 177 míst. Rozhodujícím kritériem pro přijetí bude celkový zdravotní stav při splnění diagnózy odpovídající cílové skupině poskytované služby,“ dodal. Nové oddělení je rozloženo do čtyř pater. V každém je pět dvoulůžkových pokojů s televizí vybavených speciálními polohovatelnými lůžky s antidekubitními matracemi a hygienickým zázemím. Každé patro dále uživatelům nabízí k využití relaxační a reminiscenční místnost, společenskou místnost s kuchyňským koutem a zázemí potřebné pro provoz oddělení. V posledním patře nového křídla domova pro seniory vznikly společenské prostory, terasa, zázemí a apartmán pro dvě osoby. Ten je prioritně určený k ubytování návštěv uživatelů služeb domova. Město Pardubice zřizuje dva domovy pro seniory U Kostelíčka a na Dubině. Po otevření nového oddělení budou celkem disponovat více jak 460 lůžky. Postupná rekonstrukce vnitřních prostor, spolu s mírným růstem celkové kapacity zařízení, bude od roku 2012 probíhat i v Domově pro seniory Dubina.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.2.

Východočeský Toxi tým opět v akci 

Pětadvacetiletá žena je důvodně podezřelá, že v období let 2004 až 2008 na různých místech v Pardubicích.

Společnost celý článek
31.10.

Státní svátek oslavil Pardubický kraj na francouzské ambasádě

Recepci při příležitosti státního svátku připravili kuchaři z Poličky, o květinou výzdobu se postarali zahradníci z Litomyšle.

Společnost celý článek
11.6.

K nápravě došlo po více než 40 letech

Hana Urbanová spolu s manželem v roce 1968 opustila svou vlast po vpádu pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa.

Společnost celý článek
16.11.

Město opět podpoří opravu Zámečku

Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich.

Společnost celý článek
21.12.

Filmový festival LA PELÍCULA vzdá hold španělské divě Aně Belén

Letošní dramaturgie vzdává výběrovou retrospektivní sekcí hold slavné španělské herečce a zpěvačce Aně Belén. Slavná španělská diva

Společnost celý článek
24.10.

V Hrobicích roste vánoční strom pro Pardubice

Překvapením pro všechny, kteří přijdou v neděli 1. prosince vpodvečer na Pernštýnské náměstí, bude obměněná výzdoba stromu. 

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting