Univerzita Pardubice zve do kampusu na letošní NOC VĚDCŮ. Bude ve znamení „pohybu“

6.10.

Univerzita Pardubice zve do kampusu na letošní NOC VĚDCŮ. Bude ve znamení „pohybu“

Brány Univerzity Pardubice se opět otevřou veřejnosti při NOCI VĚDCŮ, která nastane už tento PÁTEK 6. ŘÍJNA. O tom, jak svět je v pohybu a jak se přemísťují lidé, zboží i informace, se návštěvníci s letošním tématem Noci vědců – „Mobilita“ přesvědčí hned na dvou místech Univerzity Pardubice.

Demonstrační vědecká stanoviště Noci vědců vyrostou nejen v univerzitním kampusu ve Studentské ulici, ale také ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera v Technologickém areálu univerzity v Doubravicích. Obě lokality navíc propojí speciální autobus.

Během prvního říjnového pátku čeká návštěvníky Noci vědců opravdu pestrá vědecká jízda. Bohatý populárně-naučný program připravilo šest fakult univerzity. A tak se zájemci přenesou například na zajímavá místa s virtuální realitou a s chemiky se vydají na výlet za pestrým chemickým dobrodružstvím v podobě nejrůznějších pokusů nebo molekulární kuchyně. Chybět nebudou zajímavé workshopy, kvízy, rébusy a šifry a děti se zabaví v kreativním koutku. Zahájení Noci vědců svým vystoupením zpestří i katedra tělovýchovy a sportu, která bude mít v kampusu rovněž své stanoviště, nebo Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.

Zajímavé vědecké aktivity čekají návštěvníky jednak v kampusu univerzity ve Studentské ulici, kde se představí šest fakult. Například s Fakultou elektrotechniky a informatiky se zájemci vyzkouší, zda bez jediného doteku projdou laserovou prolézačkou. Zdravotníci budou maskovat zranění a poradí, jak poskytnout první pomoc, když někoho zradí mobilita, a jak správně telefonovat na záchranku. Otevřený bude i dopravní sál, připravený bude simulátor letadla či jízdy nákladního auta. Chybět nebudou nové hry pro handicapované, pohybliví roboti a robůtci,“ vyjmenovává vybrané demonstrace organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a dodává, že i v Technologickém areálu v Doubravicích toho bude k vidění opět dost.

Dopravní fakulta Jana Pernera zve návštěvníky do svých laboratoří v Doubravicích, kde si zájemci zkusí například přejít most, změří si otáčky a zjistí, jak funguje tachometr, na koloběžkách si projedou dopravní hřiště, vyrobí si parkovací hodiny, uvidí robotický trolejbus, zazávodí si proti větru, otisknou si kolo a hlavně si projdou velkolepé technologické a výzkumné laboratoře. Tady totiž opravdu vědí, jak svět je v pohybu,“ dodává k atraktivnímu programu Noci vědců za organizátory Iva Svobodová.

Letošní interaktivní populárně-naučný program připravily fakulty Univerzity Pardubice i její partneři.

Naši partneři prozradí například princip radiolokace, jak je to s lidskými smysly, povypráví, jak se český krteček proletěl do vesmíru, nebo ukáží radioaktivitu. Připravili si i výtvarné vyžití, elektrotechnické či hasičské ukázky a přidají i efektní chemické pokusy,“ dodává k programu partnerů Iva Svobodová. Finančně akci univerzity podpořily společnost ČEZ, Pardubický kraj i město Pardubice.

Program, v němž návštěvníci zapomenou na starosti a pobaví se vědou a poznáváním, začíná v 16 hodin a potrvá v univerzitním kampusu v Polabinách i v Technologickém areálu v Doubravicích až do 22 hodin. Vstup na akci je zdarma. Demonstrace a vědecké ukázky budou jak venku, tak uvnitř v laboratořích univerzity, a tak si návštěvníci program užijí i za případné nepřízně počasí.

Kompletní program Noci vědců, jízdní řád autobusu nebo mapky stanovišť jsou dostupné na webových stránkách univerzity www.uni-pardubice.cz nebo na univerzitním facebooku: https://www.facebook.com/events/1727861124188808/.

Všichni zájemci bez rozdílu věku jsou na NOC VĚDCŮ srdečně zváni.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.11.

Santa Klaus – první vánoční protestsong láme rekordy

Píseň Santa Klaus, která se vymezuje vůči komercializaci vánočních svátků, natočili pánové z kapely Vesper jako reakci na mainstreamové vánoční písně populárních kapel.

Společnost celý článek
24.1.

Skvělé jídlo v rámci Grand Restaurant Festivalu 2013 vyzkoušel i hejtman

Hejtman ocenil i skutečnost, že tato unikátní kulinářská událost propaguje lokální suroviny a biopotraviny z ekologických farem.

Společnost celý článek
18.8.

Pomozte handicapovaným cyklistům

Každý průjezd bránou má hodnotu 5 Kč. Brána bude po celé léto putovat po cyklostezkách v ČR. Celkovou vyježděnou částku věnuje Birell na nákup cyklistického vybavení, například handbiku, pro handicapované osoby.

Společnost celý článek
14.3.

Rekordní veletrh Kontakt: Firmy se představily vysokoškolákům

Osmnáctý ročník veletrhu v univerzitní aule a ve foyer Fakulty chemicko-technologické nabídl studentům mimo jiné odpovědi na otázky: Kde najít práci nebo získat stáž po ukončení studia? Jaké požadavky mají zaměstnavatelé? Jaké trainee programy existují? Co napsat do životopisu? „V doprovodném programu jsme připravili několik interaktivních aktivit. Například konzultaci životopisu a LinkedIn profilu s odborníky, zkoušku pohovoru nanečisto, konzultaci podnikatelských záměrů.

Společnost celý článek
6.11.

Pohřby osamělých přijdou město ročně na desetitisíce

V Pardubicích zemře ročně až dvacet lidí, které nemá kdo pohřbít. Město tak zaplatí za "obecní pohřby" kolem 60 tisíc korun.

Společnost celý článek
15.11.

Hudbou za demokracii i charitu

Ve čtvrtek se v aule Arnošta z Pardubic v areálu Univerzity Pardubice uskuteční slavnostní koncert.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting