Univerzita Pardubice zve na přírodovědnou přednášku o gravitačním poli

28.4.

Univerzita Pardubice zve na přírodovědnou přednášku o gravitačním poli


Ve čtvrtek 28. dubna pokračuje na Univerzitě Pardubice volný cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech, v němž osobnosti vědeckého světa pravidelně každý měsíc prezentují zajímavosti ze svých oborů. Na dubnovém setkání zájemci zjistí, jak je to s gravitačním polem Země.


„V našich pravidelných přírodovědných odpolednech nás tentokrát svou návštěvou poctí RNDr. Zdislav Šíma, CSc., z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Vystoupí s přednáškou věnovanou tématu Gravitační pole (Země) a hudba sfér,“ zve na čtvrteční přednášku jeden z organizátorů Mgr. Libor Koudela, Ph.D., z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice a pokračuje:

„Přednášející nám přiblíží Newtonův zákon a zároveň vysvětlí jeho princip. Zákon totiž sice platí pro hmotné body, ale reálná tělesa, zvláště pak tuhá tělesa jako planety nebo planetky, nejsou kulová ani po slupkách, takže se od hmotných bodů zásadně liší. Díky tomu je jejich gravitační pole zborcené, zdaleka ne kulové, tedy ani vzdáleně to není pole hmotného bodu,“ přibližuje téma přednášky doktor Koudela.


Pro tvar Země se zavádí pojem geoid. Popis tohoto pole se činí dvoudimensionální harmonickou analýzou (tzv. Fourierova transformace), nebo sadou hmotných bodů (MASCONy). Takto určené pole se pak používá pro výpočet nejen pohybů družic v okolí planety, ale i všech dalších aplikací včetně měření atomového času.


„Od hladinové plochy – geoidu – se odvozují výškové systémy, tedy údaje, jak vysoko leží dané místo tak zvaně nad mořem. Sjednocení výškových systémů je dnešní velký problém celosvětové geodézie a použití astronomie je přitom nutné. Je dobře, že Česká republika je v této akci zapojena velice aktivně,“ doplňuje Koudela.


Oblíbené přednášky pořádá pardubická pobočka Jednoty českých matematiků a fyziků, ve spolupráci s Ústavem matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní a Katedrou elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Na matematické, fyzikální a přírodovědné zajímavosti se zájemci mohou těšit po celý akademický rok v pravidelných měsíčních intervalech. Čeká je tak ještě jedna přednáška v květnu.


Přednáška se koná ve čtvrtek 28. dubna 2016 v posluchárně A3 Univerzity Pardubice (budova univerzitní auly v Pardubicích-Polabinách), začátek v 17:00 hodin.
Vstup volný.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.9.

Živnostníkem roku je perníkář, firmou roku společnost Příhoda z Hlinska

Vítězný perníkář Pavel Janoš navázal na tradici svého otce a s dojetím v hlase na něj také při vyhlášení soutěže zavzpomínal. Jeho kultivovaně ozdobené perníčky ochutnaly už mnohé významné osobnosti.

Společnost celý článek
28.5.

Chytrá města šetří energii a zdraví lidí

O možnostech „Inovativního chytrého města“ (Innovative Smart City) se tak přesvědčili představitelé Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým, zástupci měst a významných institucí a organizací Pardubického kraje.

Společnost celý článek
13.10.

Vraclavští se dočkali důstojného centra obce

Nově zrekonstruované návsi se o víkendu dočkali obyvatelé Vraclavi na Vysokomýtsku.

Společnost celý článek
25.1.

Cvičení „Záchrana 2018“

Pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Pardubického kraje dnes cvičí spolu s kolegy z Letecké služby Policie ČR, horské služby, hasičského záchranného sboru, jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí a zdravotnické záchranné služby, za podpory Krajského úřadu Pardubického kraje ve složitém terénu turistické oblasti Kralického Sněžníku.

Společnost celý článek
2.12.

Advent v Lanškrouně bude obohacen zpěvy z Velikonočního ostrova

Druhá adventní neděle ale bude o mnoho bohatší.

Společnost celý článek
12.11.

Kraj ocenil péči o tradiční lidovou kulturu i rozvoj památkové zóny v Ústí nad Orlicí

Pardubický kraj pořádá na podzim tradiční setkání pracovníků v kultuře a památkové péči. Mimo jiné to je příležitost slavnostně vyhlásit spolu s komisí pro lidovou kulturu další držitele titulu Nositel tradice a ocenit jedno město za nejlepší uskutečněnou regeneraci městské památkové rezervace nebo městské památkové zóny za minulý rok. Tím se nyní stalo Ústí nad Orlicí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting