Univerzitní náměstí v Hradci Králové ponese jméno Václava Havla

26.6.

Univerzitní náměstí v Hradci Králové ponese jméno Václava Havla

Náměstí uvnitř univerzitního kampusu Na Soutoku ponese jméno Václava Havla. Návrh Univerzity Hradec Králové se rozhodli podpořit zastupitelé, již minulý týden ho schválila městská rada. Slavnostní odhalení nového pojmenování piazzety je plánované 16. listopadu, tedy den před 30. výročím sametové revoluce.

Stotisícový Hradec doposud neměl žádné veřejné prostranství pojmenované po prvním českém prezidentovi. „Tento nápad, pojmenování doposud bezejmenného náměstí, jsem sdílel. Univerzity si vážím a jsem rád za její iniciativu,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek. „Pojmenování veřejného prostoru v areálu kampusu hradecké univerzity na náměstí Václava Havla je z mého pohledu velmi symbolické a propojuje nezastupitelnou roli studentů v boji za svobodu a demokracii v období listopadu 89 s významnou osobností českého disentu a naším prvním polistopadovým prezidentem,“ dodal primátor. Již dříve bylo snahou přejmenovat náměstí Svobody a zasvětit ho někdejšímu prezidentovi. Návrh však před sedmi lety v roce 2012 s rozdílem jednoho hlasu zastupitelé neschválili.

Odhalení pojmenování náměstí univerzita plánuje v předvečer 30. výročí listopadových událostí z roku 1989, tedy 16. listopadu. „Studenti byli vždy katalyzátorem historických momentů, které vedly k zásadním společenským změnám. Univerzitní kampus je proto dle mého názoru to nejdůstojnější místo, které bude jejich odhodlání, vůli a ochotu měnit společnost k lepšímu připomínat,“ řekl Kamil Kuča, rektor UHK. V Hradci Králové se od roku 2014 nachází lavička Václava Havla, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Je tvořena dvěma židlemi, které jsou spojené stolkem, jehož středem prochází strom.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.5.

Boj s krizí se může změnit v boj s nezaměstnaností

Podle ekonomických expertů mají Evropa, Česká republika a tedy i její regiony faktický vrchol ekonomické krize zřejmě za sebou.

Společnost celý článek
15.3.

V pondělí začalo v Pardubicích blokové čištění města

Letošní novinkou bude používání zařízení na čištění kanalizačních vpustí.

Společnost celý článek
1.9.

Chtěl skočit z mostu?

Řidič zpozorněl. Napadlo ho, že by se mohlo jednat o člověka, který se rozmýšlí skočit.

Společnost celý článek
21.12.

Století autoškoly

S rozvojem autoškol za první republiky souvisí i český vynález - motocykl s dvojím řízením, patentovaný v roce 1938.

Společnost celý článek
3.1.

Přihlaste se do 20. ročníku Zlatého erbu – soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí

Krajská kola se budou hodnotit od 22. ledna, krajské ceremoniály proběhnou v únoru a březnu, finále celostátního kola se opět uskuteční na konferenci ISSS v Hradci Králové, a to v pondělí 9. dubna 2018.

Společnost celý článek
30.4.

Cvičné legendy amerického letectva na Aviatické pouti

Pardubické letiště je již čtvrt století spojeno s výcvikem vojenských pilotů a dalo by se říci, že cvičná vojenská letadla k pardubickému letišti neodmyslitelně patří. Přesvědčit se o tom budou moci i návštěvníci letošního již devětadvacátého ročníku Aviatické pouti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting