Univerzitní vědecká kavárna uzavře rok 2014 Tolkienovým pojetím fantazie

2.12.

Univerzitní vědecká kavárna uzavře rok 2014 Tolkienovým pojetím fantazie


Naposledy v tomto roce otevírají studenti Univerzity Pardubice tradiční KAVÁRNU UNIVERSITAS a zvou zájemce na slovíčko s vědcem. Tentokrát na téma tvůrčí fantazie podle J. R. R. Tolkiena. Poslední diskusní večer v roce 2014 proběhne v úterý 2. prosince v 19:00 hodin v kavárně Klubu 29.


„Naše pozvání přijal doc. Pavel Hošek, Th.D., z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Přiblíží nám zvláštní metodu Tolkienova utváření literárních fikčních světů. Ta se postupně formovala během jeho pohnuté životní cesty nebo při rozhovorech s důležitými přáteli, mezi které patřil třeba C. S. Lewis, slavný autor Letopisů Narnie,“ uvedla Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a jedna z organizátorek vědecké kavárny.


Prosincová vědecká kavárna se proto ponese v duchu Tolkienova pojetí umělecké fantazie, a to na pozadí širších souvislostí jeho myšlení a jeho rozsáhlého literárního díla. Literární tvorbu tohoto anglického spisovatele ovlivňovala řada faktorů. Vedle jeho osobitého pojetí vztahu mezi jazykem a jím zobrazovanou skutečností mělo na jeho tvorbu rozhodující vliv také jeho přesvědčení týkající se metafyzických a spirituálních dimenzí skutečnosti, kterých se dotkne i úterní přednášející.


Doc. Pavel Hošek Th.D. (nar. 1973) je vedoucím katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a kazatelem Církve bratrské. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu. Je autorem několika knih, mezi něž patří například C. S. Lewis: mýtus, imaginace a pravda (2004), Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé (2010), Židovská teologie křesťanství (2011), A bohové se vracejí. Proměny náboženství v postmoderní době (2012).


Kavárna Universitas aneb „Na slovíčko s vědcem“ v úterý 2. prosince - začátek je v 19 hodin v kavárně Klubu 29 - Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České, Pardubice. Vstup je volný.


S končícím rokem zájemci o oblíbené diskusní večery s vědci rozhodně nepřijdou. Studenti Univerzity Pardubice je budou pořádat i v novém roce 2015. Kavárna Universitas bude pokračovat hned v úterý 13. ledna 2015 s Mgr. Liborem Koudelou, Ph.D. z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.10.

Prodej bytů družstvu je pro nájemníky nevýhodný

Prodejní cena byla stanovena podle technického stavu domů na 9 až 12,5 tisíc korun za metr čtvereční.

Společnost celý článek
12.7.

Hasiči likvidovali požár balíku slámy

Řidič traktoru si zajistil nakladač, kterým byla sláma rozhrnuta do příkopu a následně důkladně prolita vodou. Požár dle slov vyšetřovatele hasičů s největší pravděpodobností způsobil nedopalek z jiného vozidla.

Společnost celý článek
3.6.

Cestovní ruch v Česku brzdí fatální nedostatek pracovních sil

Cestovní ruch v Česku dosáhl v loňském roce na dosavadní maxima, roste příliv zahraničních návštěvníků i domácí turistika. Další možný růst ale naráží na nedostatek pracovních sil. Lidí ochotných pracovat v cestovním ruchu a příbuzném gastro oboru je stále méně.

Společnost celý článek
5.11.

Stezka mechu a perníku není utopií, rýsuje se jaro 2015

Město Pardubice už svůj podíl na cyklostezce splnilo, když ji i za pomoci kraje dovedlo pod Kunětickou horu a nyní na našem území zbývá část po Bukovinu.

Společnost celý článek
11.3.

Východočeští poslanci se sešli na radnici

Poslance a senátory, mezi nimiž je několik politických nováčků, seznámila s přípravou metropolitní oblasti Hradec Králové – Pardubice na čerpání evropských dotací prostřednictvím integrovaných územních investic.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting