Univerzitní vědecká kavárna uzavře rok 2014 Tolkienovým pojetím fantazie

2.12.

Univerzitní vědecká kavárna uzavře rok 2014 Tolkienovým pojetím fantazie


Naposledy v tomto roce otevírají studenti Univerzity Pardubice tradiční KAVÁRNU UNIVERSITAS a zvou zájemce na slovíčko s vědcem. Tentokrát na téma tvůrčí fantazie podle J. R. R. Tolkiena. Poslední diskusní večer v roce 2014 proběhne v úterý 2. prosince v 19:00 hodin v kavárně Klubu 29.


„Naše pozvání přijal doc. Pavel Hošek, Th.D., z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Přiblíží nám zvláštní metodu Tolkienova utváření literárních fikčních světů. Ta se postupně formovala během jeho pohnuté životní cesty nebo při rozhovorech s důležitými přáteli, mezi které patřil třeba C. S. Lewis, slavný autor Letopisů Narnie,“ uvedla Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a jedna z organizátorek vědecké kavárny.


Prosincová vědecká kavárna se proto ponese v duchu Tolkienova pojetí umělecké fantazie, a to na pozadí širších souvislostí jeho myšlení a jeho rozsáhlého literárního díla. Literární tvorbu tohoto anglického spisovatele ovlivňovala řada faktorů. Vedle jeho osobitého pojetí vztahu mezi jazykem a jím zobrazovanou skutečností mělo na jeho tvorbu rozhodující vliv také jeho přesvědčení týkající se metafyzických a spirituálních dimenzí skutečnosti, kterých se dotkne i úterní přednášející.


Doc. Pavel Hošek Th.D. (nar. 1973) je vedoucím katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a kazatelem Církve bratrské. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu. Je autorem několika knih, mezi něž patří například C. S. Lewis: mýtus, imaginace a pravda (2004), Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé (2010), Židovská teologie křesťanství (2011), A bohové se vracejí. Proměny náboženství v postmoderní době (2012).


Kavárna Universitas aneb „Na slovíčko s vědcem“ v úterý 2. prosince - začátek je v 19 hodin v kavárně Klubu 29 - Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České, Pardubice. Vstup je volný.


S končícím rokem zájemci o oblíbené diskusní večery s vědci rozhodně nepřijdou. Studenti Univerzity Pardubice je budou pořádat i v novém roce 2015. Kavárna Universitas bude pokračovat hned v úterý 13. ledna 2015 s Mgr. Liborem Koudelou, Ph.D. z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.6.

Letečtí záchranáři dali kvůli povodním k dispozici záložní vrtulník

„Dopoledne náš vrtulník zachraňoval životy v Hostinném, kde tamním obyvatelům odřízla voda přístupovou cestu. Máme v pohotovosti všechny naše piloty a záchranáře, abychom případně mohli okamžitě vzlétnout,“ uvedl předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

Společnost celý článek
22.4.

Duální vzdělávání cestou k zaměstnanosti absolventů

V České republice je řada podobných projektů, ale žádný z nich nedosahuje takové intenzity jako tzv. duální vzdělávání. To je ve vyučovacím týdnu založeno na třídenní praxi studenta přímo v podniku ve spojení s dvoudenní teoretickou výukou.

Společnost celý článek
30.10.

Zemědělci vylévají mléko, hejtman apeluje na premiéra

Vašina také uvedl, že současná krize pro mnohé zemědělce znamená konec podnikání.

Společnost celý článek
29.3.

Litomyšlská nemocnice: nová neurologie a operační sály

Nemocnice v Litomyšli přistavěla objekt neurologie a operačních sálů a právě dnešního 29. března 2007 je slavnostně otevírá.

Společnost celý článek
5.8.

Klen pasován mezi významné stromy v kraji

Toho se ujal předseda dendrologické pobočky České lesnické společnosti Pavel Kyzlik.

Společnost celý článek
23.9.

8. ROČNÍK SOUTĚŽE „MALÝ SOPTÍK 2019“ se konal opět na Výstavišti v Lounech.

Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, územní odbor Žatec ve spolupráci s Policií ČR a za finanční podpory Města Loun pořádal již 8. ročník soutěže „Malý Soptík“ na Výstavišti v Lounech. Soutěž zahájila za Hasičský záchranný sbor, územní odbor Žatec kpt. Bc. Radka Brunclíková a starosta města Loun pan Mgr. Pavel Janda. V letošním roce byl o soutěž „Malý Soptík“ velký zájem. Zúčastnilo se jí 16 čtyřčlenných družstev předškoláků z MŠ Loun, Dobroměřic a Lenešic.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting