Uprchlice Spomenka získala české občanství

14.4.

Uprchlice Spomenka získala české občanství

Uprchlice Spomenka získala české občanství

Prvním cizincem, který v letošním roce složil na pardubické radnici slib a stal se tak občanem České republiky, je Spomenka Habětínková Tomićová. Bývalá občanka Chorvatska, reprezentantka handicapovaných sportovců ve stolním tenisu, žije v ČR s dvouletou přestávkou 15 let. Spomenka se tu provdala za Čecha, s nímž má dnes třináctiletou dceru. Státoobčanský slib složila v přítomnosti svých blízkých 8. dubna 2009. „Slib se skládá v obřadní síni radnice před tajemníkem městského úřadu a za přítomnosti matrikářky kraje, která celý akt připravuje. Pro cizince, kteří žijí dlouhodobě v naší republice je to významná událost, proto se snažíme, aby byl ceremoniál důstojný a slavnostní, nevylučujeme z něj ani rodinu či přátele člověka, který občanství získává,“ řekl tajemník pardubické radnice Martin Růžička. „Nejde o častý úkon, za posledních deset měsíců u nás složili slib dva cizinci, paní Habětínková je třetí,“dodal Růžička. Složení státoobčanského slibu před tajemníkem městského úřadu, v jehož správním obvodu má občan trvalý pobyt, je posledním krokem pro nabytí státního občanství České republiky, které ve správním řízení uděluje Ministerstvo vnitra. Cizinec žádající o občanství musí mimo jiné žít nejméně pět let legálně v ČR a prokázat, že pozbude dosavadního občanství. Udělení státního občanství představuje nejvyšší stupeň integrace do společnosti. České státní občanství zabezpečuje občanovi aktivní i pasivní volební právo, jistotu, že jej nelze vyhostit ani mu odepřít vstup na území České republiky a diplomatickou ochranu českého státu. Spomenka Habětínková Tomićová uprchla v roce 1992 před válečným konfliktem provázejícím rozpad Jugoslávie. Do ledna 1994 žila s dětmi v uprchlickém táboře v Trhové Kamenici, pak odjela zpět do Sarajeva, odkud se v roce 1996 vrátila do České republiky. Ona i její děti zde získaly trvalý pobyt, provdala se a v roce 2002 poprvé požádala o státní občanství, její žádost však byla zamítnuta. Uspěla až z druhou žádostí, kterou podala v roce 2007. Před pěti lety prodělala Spomenka Habětínková, která se od mládí úspěšně věnovala stolnímu tenisu, těžkou mozkovou příhodu a od té doby je v plném invalidním důchodu. V roce 2006 se zapojila do trénování a soutěžení ve stolním tenisu pod paraolympijským výborem. V témže roce vybojovala druhé místo na mistrovství ČR, které o rok později obhájila. Letos se nominovala na mistrovství Evropy v Itálii.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.10.

Již tento pátek začnou Městské slavnosti

„Město žije kulturou“ neboli druhá část slavností ve dnech 9. – 12. října již zahrnuje tradiční festivalový program s koncerty pod širým nebem, Dny medu, srazem historických vozidel, lampionovým průvodem či velkou ohňostrojovou show na Labi – tentokráte s překvapením.

Společnost celý článek
2.2.

Úpravy silničních úseků na Pardubicku

Radní také vybrali zhotovitele dokumentace pro modernizaci silnice II/357 z Vysokého Mýta do Chocně.

Společnost celý článek
12.4.

Dialog oboustranně upevňuje morální hodnoty

Pražský arcibiskup Dominik Duka je mimo jiné členem Etického fóra České republiky.

Společnost celý článek
12.3.

Posledních deset Rákosníčkových hřišť rozdáno! Zájem o hlasování byl letos rekordní

142 prodejen celý únor bojovalo o posledních deset Rákosníčkových hřišť. O vítězích rozhodlo rekordních 671 271 hlasů. Jak hlasování dopadlo?

Společnost celý článek
21.1.

Vozový park záchranky rozšířilo šest nových sanit

Nové vozy budou sloužit posádkám v Poličce, Hlinsku, Moravské Třebové, Pardubicích a dvě sanitky poputují do Ústí nad Orlicí.

Společnost celý článek
7.9.

Sladké i slané regionální produkty sbíraly body v prestižní soutěži

Podle spotřebitelského hlasování to byly mnohdy špičkové věci, které mohu doporučit nejen já, ale i organizátoři,“ konstatoval radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting