V arboretu Žampach byly objeveny čertovy kameny

25.10.

V arboretu Žampach byly objeveny čertovy kameny

V arboretu Žampach byly objeveny čertovy kameny

Při rekonstrukci opěrné zdi pod horní částí zámeckého parku byly vyzdviženy ze země tři obří pískovcové bloky. Objevené kameny nyní připomínají nedokončený most, který dle lidové pověsti měl spojovat vzdušnou cestou hrady Žampach a Lanšperk.      Ve čtvrtek 20. října proběhla na Žampachu instalace tří obřích kamenů, které byly objeveny při rekonstrukci opěrné zdi podél silnice vedoucí na Písečnou. Z toho dva byly instalovány do horní části parku u vzdušné lávky a jeden umístěn v dolní části horního parku u rozcestníku. Kameny dostaly přízvisko čertovy, protože lze předpokládat návaznost na čertovskou pověst vztahující se k mostu spojujícímu hrad Lanšperk a Žampach.      Protože již odedávna se traduje pověst o tom, jak se hradní pán z Lanšperka spřáhl se samotným Luciferem, který mu měl během jedné noci postavit vzdušný most, vedoucí na hrad Žampach, aby tito hradní páni měli k sobě snadnější a pohodlnější cestu. Pekelník si však kladl podmínku, že nesmí v celém kraji zakokrhat jediný kohout, proto je nechal lanšperský panovník pobít. Tu noc pak blesk stíhal blesk, skály pukaly a čertovští panáčci budovali velké dílo. Avšak jedna opuštěná stařenka svého kohouta schovala do pekáče do pece, protože kdo by právě tam hledal kohouta, a s ranním rozbřeskem ho pustila, aby mohl svým pronikavým hlasem přivolat nový den. V tom okamžiku se nedokončený most zřítil do údolí. A tak přišel lanšperský pán o svou duši, kterou upsal peklu a po celém údolí mezi Lanšperkem a Žampachem lze zbytky balvanů najít.      Luděk Grätz ředitel Domova pod hradem Žampach, pod který spadá i arboretum, nám celou instalaci přiblížil: „Za pomoci akademického sochaře pana Reného Tikala, jeho spolupracovníka Petra Dufka a těžké techniky (jeřábu a traktoru) se nám ve čtvrtek podařilo instalovat jeden ležící a dva stojící kameny. Přestože byla instalace v nepříznivém terénu, spolupráce všech zúčastněných přispěla k úspěšné realizaci těchto architektonických prvků, jež jsou nyní součástí zdejšího arboreta a jsou tak celoročně přístupná veřejnosti, kterou tímto zveme ke zhlédnutí naší nejnovější parkové instalace.“ Organizační manažer domova Kristýna Hanzelková dodává: „O Lanšperku je známo, že tamní obyvatelé mají již léta památný kámen vztahující se k čertovské pověsti a vzdušnému mostu, proto i my jsme rádi, že se kameny objevily, byly instalovány a mohou tak zmiňovanou pověst připomínat i v našem arboretu.“  

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.3.

V roce 2016 zaplatili lidé na pokutách za neoprávněnou jízdu po českých dálnicích skoro 34 milionů korun

Kdo od února vyjede na zpoplatněný úsek bez dálniční známky, musí počítat s pokutou až do výše pěti tisíc korun. Pokuta hrozí i tomu, kdo má platnou známku, ale zapomene doma druhý díl kuponu. Dodatečné předložení není možné.

Společnost celý článek
13.3.

Studenti ze SPŠE spolupracovali se zahraničními vrstevníky na 3D tiskárně i televizních zprávách

SPŠE byla koordinátorem projektů s názvy „3D technik“ a „Školní TV zprávy“. V rámci prvního projektu, na kterém se kromě SPŠE podílely školy ze Švédska a Slovenska, se studenti učili sestavit 3D tiskárnu a získávali znalosti základů 3D modelování.

Společnost celý článek
22.3.

Tajemníci obcí dostali informace k novelám zákonů

Přesto se kraji podařilo udržet sociální služby ve svých prioritách a příspěvky výrazně nekrátit.

Společnost celý článek
15.11.

Pardubice mají svůj Slavín

Cílem projektu je připomínat živým osobnosti, na které mohou být Pardubice hrdé. Hnacím motorem pro členy klubu bylo i to, že se na některých hrobech lidí, kteří si zaslouží všeobecnou úctu, objevily lístky s nápisem „k pronajmutí“, znak toho, že se k nim nikdo nehlásí a hrozí jim zánik. Informační tabule jsou již na starém i novém hřbitově a v urnovém háji v Jesničánkách a na hřbitově v Pardubičkách.

Společnost celý článek
28.2.

Dostavba D11 prioritou kraje i města

Vedle této problematiky měli dnes radní na programu další více než dvě desítky společných témat.

Společnost celý článek
7.3.

Emblematický AVION v Hradci Králové změnil majitele - novým vlastníkem je FPD Group

Objekt tvoří kancelářské plochy (1 765 m2) a prostory pro služby nebo obchod (743 m2). Jeho velkou výhodou jsou zachovalé hotelové dispozice v části budovy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting