V korunách stromů tráví děti i několik hodin

21.8.

V korunách stromů tráví děti i několik hodin

Hradec Králové 12. srpna 2019 – tisková zpráva

Na hřišti visutém v korunách stromů v parku Na Větvi v Hradci Králové jsou děti schopné strávit i několik hodin. Ukázal to dvouměsíční provoz nové pohybové dílny v městských lesích. „Během prázdnin jsme park Na Větvi navštívili s dětmi celkem 5x. Přestože skladba dětí byla od 4 do 14 let, každý si tam našel svoje. Překvapilo mě, že ačkoliv jde o fyzicky poměrně náročnou aktivitu, děti v sítích vydržely zpravidla celé dopoledne,“ říká vedoucí příměstského tábora Iveta Nožičková.

Tábory, dětské skupiny, školky ale i babička s dědečkem

Park Na Větvi si oblíbily jak dětské skupiny, tak rodiny s dětmi. Zatímco červen patřil především víkendům, o prázdninách se park naplnil i ve všední den zejména tábory a dětskými skupinami. „Na začátku jsme vůbec nevěděli, jak dlouho budou děti na sítích ve výšce několika metrů schopny vydržet. Teď víme, že to je mnohdy i několik hodin. Za klíčové považuji, že se potvrdila naprostá bezpečnost celého parku. Za ty dva měsíce prošly visutými sítěmi stovky dětí a neměli jsme žádné ani malé zranění,“ říká autor projektu Petr Smola. Celé sportoviště je uzavřené a na všechna místa je dobře vidět. Rodiče a pedagogové tak nemusí mít obavy a do výšek mohou vypustit i opravdu malé děti. Projekt pohybové dílny ve větvích stromů našel svou inspiraci v Anglii. V současné době jsou v Evropě pouze tři podobné areály. „Zavěšené sítě se chovají jinak než trampolína. Jsou méně předvídatelné, což je z hlediska rozvoje hrubé motoriky, rovnovážného systému a reakcí dětí mnohem lepší varianta. Po stěnách se navíc dá lézt, což zase rozvíjí svalový aparát a zručnost. Jde o ideální volnočasovou aktivitu na čerstvém vzduchu,“ shrnuje zkušenosti vedoucí příměstského tábora Iveta Nožičková.

Bezpečný pohyb bez jištění

Sportoviště je natolik bezpečné, že se děti mohou v sítích pohybovat bez nutnosti lanového jištění. To je zásadní benefit, který umožňuje realizovat násobně více pohybových aktivit než standardní lanové parky. Dětem se navíc nabízí rozhled do okolí z jiné perspektivy a jsou obklopeny zeleným větvovím. Přírodní atrakce ve stínu lesa je příjemnou alternativou k letnímu rozpálenému městu, přitom v dosahu místní dopravy. „Původně jsme to nezamýšleli, ale přidali jsme pak vedle lanového hřiště i velké pískoviště, dřevěné herní prvky a občerstvení. Mysleli jsme na rodiče, kteří přijdou s různě starými dětmi,“ dodává Petr Smola. Před případnou dešťovou přeháňkou návštěvníky ochrání kryté posezení. Praktickou technologickou možností je pak nákup vstupného na dálku. Přes aplikaci přijde zájemci do e-mailu či mobilu QR kód, pomocí kterého vstoupí do areálu systémem podobným mýtné bráně.

Zvednout kotvy, napnout plachty

Hřiště propojená lávkami ve výšce 4-5 metrů tvoří téměř 6 km lan, z toho téměř 2 km ocelově vyztužených. Aby se lana nezadírala do kmenů, je každý strom nejprve obemknut dřevěným opaskem, ze kterého teprve lana vycházejí. Každých 1,5 roku je třeba lana vypnout. „Návštěvník se tu aktivně pohybuje průměrně dvě hodiny. Údržba je potřeba. S tím jsme ale počítali, říká Petr Smola. Pro vyšší bezpečnost je stanoven i nižší bezpečnostní limit pro nosnost. Park je dimenzovaný na současnou návštěvu 80 sportovců vážících 80 kg, ale počítadlo je nastavené raději jen na 75 takových osob. Navíc převážnou většinu návštěvníků tvoří děti, jejichž hmotnost je výrazně nižší než 80 kg. „Podle reakcí návštěvníků soudím, že se nám povedlo udělat park Na Větvi příjemným a bezpečným místem, který bezpečným a zároveň atraktivním způsobem rozvíjí pohybové dovednosti dětí. A o to šlo především.“ dodává Petr Smola. Pro nejmenší děti se navíc park stal i enviromentálním lesním prostorem. Důkazem toho jsou desítky lesních domečků v okolí sportoviště.

O parku Na Větvi

Park Na větvi (www.parknavetvi.cz) v městských lesích v Hradci Králové tvoří unikátní soustava tří síťových hřišť zavěšených v korunách stromů. Herní plochy jsou propojeny visutými lávkami. Pohybová atrakce je natolik bezpečná, že na rozdíl od klasických lanových center nevyžaduje žádné osobní lanové jištění. Park Na Větvi byl otevřen 1.6.2019 a dostanete se do něj veřejnou dopravou (zastávka MHD č. 9 – Zděná Bouda), autem, na kole i pěšky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.6.

Rendez–vous pro záchranku

Toto menší sanitní vozidlo funguje s velkými sanitkami na principu slova rendez–vous.

Společnost celý článek
20.1.

Rekonstrukce předbraní zpřístupní druhé patro

V druhé polovině loňského roku prošla rozsáhlou rekonstrukcí i samotná Zelená brána. Výměna dlažby a odvodnění, zajištění statiky, částečné ošetření pláště poškozeného erozí a oprava ochozu nakonec vyšla na 3,5 milionu korun.

Společnost celý článek
14.1.

Expozice kraje na Region Tour v Brně: letos levnější

Realizace expozice bude stát 260 tisíc korun, což je o 111 tisíc méně než vloni.

Společnost celý článek
5.10.

Biskupické kaléšek aneb slivovicefest

Ani jednou zde zatím nescházel pan Radko Martínek. Přijížděl jako poslanec, ministr a letos poprvé pozdravil hosty jako hejtman

Společnost celý článek
27.5.

Pardubicky kraj a Týden Evropy ve Francii

V sídelním městě partnerského regionu Pardubického kraje ve Francii se od 24. května koná akce s názvem Týden Evropy.

Společnost celý článek
23.10.

Úzká spolupráce firem a škol může fungovat i v zemědělství, říká hejtman Netolický

V rámci smluvního vztahu mezi žáky a firmou neexistuje žádný závazek k nástupu do společnosti po dokončení studia. Firma samotná musí žáky přesvědčit, že ona je ta pravá pro jejich další pracovní dráhu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting