V městských lesích je rušno

21.3.

V městských lesích je rušno

V městských lesích je rušno

V plném proudu je likvidace škod, které počátkem března způsobila v městských lesích vichřice Emma. Lesní společnost, která polomy likviduje, si na pomoc vzala těžkou techniku. Ta těžbu urychlí a navíc minimalizuje rizika hrozící těžařům při likvidaci polomů. Škodu, kterou Emma v městských lesích způsobila, správci odhadují na půl milionu korun. Záleží i na ceně, za níž se jim dřevo z polomů podaří prodat. Z městských lesů je třeba vytěžit zhruba 1500 metrů krychlových dřevní hmoty, což představuje zhruba tři čtvrtiny roční plánované těžby. Správci městských lesů začali o způsobu likvidace polomů i o prodeji dřevní hmoty jednat bezprostředně po zmapování rozsahu škod. „Nemohli jsme otálet. Při likvidaci podobných živelných pohrom vzniká na trhu přetlak dřevní hmoty a odběratelské firmy snižují ceny. Už dnes jsou výkupní ceny podstatně nižší, než v době, kdy jsme je nasmlouvali my,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. Nejvíce byly vichrem poškozeny porosty v okolí Opočinku, kde Emma lámala stromy plošně. V současné době je již z této lokality vytěženo zhruba 900 kubíků dřevní hmoty. „Společnost zajišťující pro nás likvidaci polomů na Opočinku využila harwestor, což je speciální stroj používaný pro těžařské práce na větších plochách. Zároveň však umí zpracovat i padlé a polámané stromy,“ prozradil Miroslav Míča. Harwestor je schopen polomy zlikvidovat mnohem rychleji, než dřevaři vybavení běžnou technikou, tedy motorovými pilami a traktory. „Navíc odpadá riziko, kterým je pro těžaře práce v polámaných a popadaných porostech,“ dodal Míča. V ostatních městských lesích přijde při likvidaci polomů ke slovu již jen dřevařská klasika. Vichřicí pokácené stromy jsou totiž popadané v lesních porostech, z nichž je musí lesní dělníci vyprostit víceméně ručně. Po firmě, která polomy pro město likviduje, přijdou do lesů ještě zájemci o palivové dříví. „V rámci dočištění po těžbě si mohou z lesa odvézt větve, o něž nemají zpracovatelé zájem. Samozřejmě od nás musí mít povolení,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.1.

Prvním letošním Pardubákem je Tadeášek

Prvním miminkem, které se v letošním roce narodilo v pardubické nemocnici, je Tadeáš Červinka.

Společnost celý článek
10.5.

Formy zla jsou jiné, podstata je stejná

Musíme umět čelit terorismu, lidské nesnášenlivosti i všem násilným privatizátorům moci kdekoliv na Zemi.

Společnost celý článek
23.10.

Ve Vraclavi shořela výrobna nábytku

Oheň dostali hasiči pod kontrolu ve 13.30 hodin a zcela zlikvidován byl ve 14.19 hodin.

Společnost celý článek
28.3.

Zdechovský procedurálně zpochybnil hlasování o copyrightu, žádá předsedu EP o nové hlasování

Zdechovský procesní stránku hlasování napadl předně proto, že nesouhlasí s aktuálním zněním článku 13, který podle něho dělá medvědí službu celé jinak dobré a potřebné směrnici, již dříve proto i podpořil iniciativu na vymazání kontroverzního článku, který je mezi lidmi známý jako „cenzura internetu“.

Společnost celý článek
15.3.

Jarní Srdíčkové dny pomáhají vážně nemocným dětem

Jako už tradičně se Univerzita Pardubice připojuje k zimní sbírce Srdíčkové dny, která se letos uskuteční v týdnu od 19. do 23. března a jejíž výtěžek je určen na pomoc vážně nemocným dětem.

Společnost celý článek
21.7.

Obyvatelé Pardubic se budou moci seznámit s plánem rozvoje Pardubic na následujících deset let.

Pracovní skupiny, které byly líhní nápadů a základnou znalostí o městě, se účastnili jak odborníci z města, tak jeho významní partneři.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting