V městských lesích je rušno

21.3.

V městských lesích je rušno

V městských lesích je rušno

V plném proudu je likvidace škod, které počátkem března způsobila v městských lesích vichřice Emma. Lesní společnost, která polomy likviduje, si na pomoc vzala těžkou techniku. Ta těžbu urychlí a navíc minimalizuje rizika hrozící těžařům při likvidaci polomů. Škodu, kterou Emma v městských lesích způsobila, správci odhadují na půl milionu korun. Záleží i na ceně, za níž se jim dřevo z polomů podaří prodat. Z městských lesů je třeba vytěžit zhruba 1500 metrů krychlových dřevní hmoty, což představuje zhruba tři čtvrtiny roční plánované těžby. Správci městských lesů začali o způsobu likvidace polomů i o prodeji dřevní hmoty jednat bezprostředně po zmapování rozsahu škod. „Nemohli jsme otálet. Při likvidaci podobných živelných pohrom vzniká na trhu přetlak dřevní hmoty a odběratelské firmy snižují ceny. Už dnes jsou výkupní ceny podstatně nižší, než v době, kdy jsme je nasmlouvali my,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. Nejvíce byly vichrem poškozeny porosty v okolí Opočinku, kde Emma lámala stromy plošně. V současné době je již z této lokality vytěženo zhruba 900 kubíků dřevní hmoty. „Společnost zajišťující pro nás likvidaci polomů na Opočinku využila harwestor, což je speciální stroj používaný pro těžařské práce na větších plochách. Zároveň však umí zpracovat i padlé a polámané stromy,“ prozradil Miroslav Míča. Harwestor je schopen polomy zlikvidovat mnohem rychleji, než dřevaři vybavení běžnou technikou, tedy motorovými pilami a traktory. „Navíc odpadá riziko, kterým je pro těžaře práce v polámaných a popadaných porostech,“ dodal Míča. V ostatních městských lesích přijde při likvidaci polomů ke slovu již jen dřevařská klasika. Vichřicí pokácené stromy jsou totiž popadané v lesních porostech, z nichž je musí lesní dělníci vyprostit víceméně ručně. Po firmě, která polomy pro město likviduje, přijdou do lesů ještě zájemci o palivové dříví. „V rámci dočištění po těžbě si mohou z lesa odvézt větve, o něž nemají zpracovatelé zájem. Samozřejmě od nás musí mít povolení,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.1.

Pardubice uzavřely městské lesy

Vedle pluhů, radlic a posypových vozů jsou v ulicích pracovníci s lopatami.

Společnost celý článek
5.12.

Shoda ohledně ženské věznice v Králíkách prozatím nepanuje Areál bývalého výchovného ústavu v Králíkách

Pro kraj je názor občanů, kteří v místě žijí a pracují mimořádně důležitý, plně jej respektujeme, a proto nechápu postoj ministerstva,“ uvedl hejtman Netolický po jednání s ministrem Pelikánem. „Z postojů pana ministra jsem pochopil, že pro resort spravedlnosti nemají výsledky místního referenda, kterého se zúčastnilo téměř 45 procent oprávněných voličů, žádnou relevanci a závaznost,“ sdělil hejtman Netolický.

Společnost celý článek
18.4.

Pardubickou porotu T-Mobile Rozjezdů přesvědčila Stylová kola Funky Bike Tomáše Klímy

Nejlepším projektem pardubického kola soutěže začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy jsou stylová kola Funky Bike Tomáše Klímy z Chocně. Druhé místo udělila odborná porota Lence Školoudové, která rozjela zdravou pekárnu le Zentaine v Chrudimi, a třetí příčka patří Josefu Jílkovi a jeho litomyšlské kavárně Rócafé.

Společnost celý článek
19.10.

Pardubice spustily databázi projektových záměrů

Databáze projektových záměrů má vést k užší spolupráci mezi nositeli projektů a městem.

Společnost celý článek
10.6.

Soutěž do práce na kole má vítěze

„Ke všem, kteří se do projektu zapojili, míří moje poděkování a uznání. Akce znovu potvrdila, že kolo je v Pardubicích hojně využívaným dopravním prostředkem. I proto městu záleží na zlepšování podmínek pro cyklisty a rozvoji cyklostezek,“ uvedla krátce po předání cen náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Společnost celý článek
16.8.

Praha hledá strom pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Tipy lze zasílat až do konce prázdnin. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting