V městských lesích je rušno

21.3.

V městských lesích je rušno

V městských lesích je rušno

V plném proudu je likvidace škod, které počátkem března způsobila v městských lesích vichřice Emma. Lesní společnost, která polomy likviduje, si na pomoc vzala těžkou techniku. Ta těžbu urychlí a navíc minimalizuje rizika hrozící těžařům při likvidaci polomů. Škodu, kterou Emma v městských lesích způsobila, správci odhadují na půl milionu korun. Záleží i na ceně, za níž se jim dřevo z polomů podaří prodat. Z městských lesů je třeba vytěžit zhruba 1500 metrů krychlových dřevní hmoty, což představuje zhruba tři čtvrtiny roční plánované těžby. Správci městských lesů začali o způsobu likvidace polomů i o prodeji dřevní hmoty jednat bezprostředně po zmapování rozsahu škod. „Nemohli jsme otálet. Při likvidaci podobných živelných pohrom vzniká na trhu přetlak dřevní hmoty a odběratelské firmy snižují ceny. Už dnes jsou výkupní ceny podstatně nižší, než v době, kdy jsme je nasmlouvali my,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. Nejvíce byly vichrem poškozeny porosty v okolí Opočinku, kde Emma lámala stromy plošně. V současné době je již z této lokality vytěženo zhruba 900 kubíků dřevní hmoty. „Společnost zajišťující pro nás likvidaci polomů na Opočinku využila harwestor, což je speciální stroj používaný pro těžařské práce na větších plochách. Zároveň však umí zpracovat i padlé a polámané stromy,“ prozradil Miroslav Míča. Harwestor je schopen polomy zlikvidovat mnohem rychleji, než dřevaři vybavení běžnou technikou, tedy motorovými pilami a traktory. „Navíc odpadá riziko, kterým je pro těžaře práce v polámaných a popadaných porostech,“ dodal Míča. V ostatních městských lesích přijde při likvidaci polomů ke slovu již jen dřevařská klasika. Vichřicí pokácené stromy jsou totiž popadané v lesních porostech, z nichž je musí lesní dělníci vyprostit víceméně ručně. Po firmě, která polomy pro město likviduje, přijdou do lesů ještě zájemci o palivové dříví. „V rámci dočištění po těžbě si mohou z lesa odvézt větve, o něž nemají zpracovatelé zájem. Samozřejmě od nás musí mít povolení,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.12.

S blížícím se koncem roku pojďme nahlédnout do statistiky

Největším požárem v Pardubickém kraji byl v roce 2015 požár z 9. září 2015, kdy v Poličce – Poličských strojírnách, a. s., vypukl požár skladu výbušnin. Škoda byla vyčíslena na 14, 3 Příčina je dosud v šetření Policie ČR.

Společnost celý článek
24.2.

Královéhradečtí lidovci chtějí tvrdě zatočit s lichváři

Lidé lehce podléhající reklamě se snadno nechávají vyburcovat do závazků, které nejsou schopni plnit.

Společnost celý článek
5.1.

Pozvánka na Svatební veletrh Pardubice 2016

Blíží se Váš velký den a zatím váháte nebo vůbec netušíte jaké si vybrat šaty, prstýnky, kytici pro nevěstu, svatební dort či jaká bude hostina? Nebo jste pouze zvědaví na svatební trendy?

Společnost celý článek
9.5.

Jarní Paříž herce okouzlila

Část hereckého souboru Východočeského divadla v Pardubicích na studijním pobytu v prosluněné Paříži.

Společnost celý článek
4.5.

Více než 300 dětí z Pardubického kraje čeká na rodinu

Cílem 5. ročníku Běhu pro život je vybrat 4 miliony korun na proškolení pěstounů a na finanční podporu pěstounské péče.

Společnost celý článek
19.10.

V Hradci Králové vzniká první dendrologická MŠ

Z mateřské školy Věkoše v Hradci Králové se stává díky dlouhodobému vzdělávacímu projektu dendrologická mateřská škola. Ve spolupráci s edukativním centrem Lesní svět nyní pedagožky z MŠ budují na zahradě školky prostor na způsob venkovní laboratoře.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting