V Pardubicích dnes na dva dny ožívají pernštejnské stavby

8.6.

V Pardubicích dnes na dva dny ožívají pernštejnské stavby

V Pardubicích dnes na dva dny ožívají pernštejnské stavby

V Pardubicích dnes na dva dny ožívají pernštejnské stavby

Pernštejnové ‒ jednoznačně nejbohatší rod českého království na přelomu 15. a 16. století. Jejich hvězda zazářila stejně rychle jako zhasla, zůstaly po nich však nádherné památky, na Moravě to byl bezesporu pohádkový Pernštejn, v Čechách například Litomyšl, ale především pardubický zámek, nové moderní rodové sídlo. A právě pardubický zámek a nedaleká Kunětická Hora, hrad, který Pernštejnové přestavěli a kde se původně chtěli usídlit, než objevili Pardubice, se dnes a zítra otevírají všem návštěvníkům, kteří mají chuť poodhrnout roušku staletí a vypravit se na výlet do renesance. Východočeské muzeum v Pardubicích, které zámek spravuje, a Státní hrad Kunětická Hora společně pořádají akci Pernštejnské slavnosti pod erbem zubra – Muzejní noc a historický průvod na Kunětickou Horu. „Akce je dvoudenní a začíná dnes úderem 16. hodiny, kdy se městem vydá historický průvod v čele s Vilémem z Pernštejna. Velmož zamíří na pardubický zámek, kde se bude slavit až do 23.00. Až se panstvo po prohýřené noci vyspí, bude pokračovat ve své pouti na Kunětickou Horu,“ vysvětluje Mgr. Jitka Rychlíková z Východočeského muzea v Pardubicích a dodává, že sobotní pochod na hrad vyráží ve 13.00. Pro ty, kteří mají strach, že desetikilometrový pochod bude nad jejich síly, je připraven historický autobus. Oslavy na pardubickém zámku zahájí osobně jeho zakladatel, nejvyšší hofmistr království Vilém z Pernštejna slavnostním projevem. Zámek ožije postavami v dobových kostýmech, před vstupem do zámku návštěvníky zkontrolují stráže, biřic ve věži se je pokusí obehrát v kostkách a pro ty, kteří neholdují hazardu ale spíše módě je na 22. hodinu připravena módní přehlídka historických šatů. Na své si přijdou i milovníci historických řemesel. V zámeckých komnatách budou ožívat příběhy ze zámeckých nástěnných maleb - nevynechejte proto příběh Samsona a Dalily, nebo Vrtakvého Štěstí, Fortuny Volubilis (jejíž vyobrazení v zámeckých zdech je považováno za nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění). Zámek i muzejní expozice budou volně přístupné až do 23.00. Na páteční renesanční hýření naváže historický průvod na Kunětickou Horu. O zábavu se postarají kejklíři a rytíři v plné zbroji, pravidelný přísun zlatavého moku zase zajistí pivovarský vůz pardubického pivovaru Pernštejn. Vilém z Pernštejna se se svou družinou zastaví v Brozanech, Rábech nebo Kuněticích. „V kunětickém kostelíku proběhne i krátká slavnostní mše a pak budeme teprve pokračovat na hrad,“ říká Pavel Konvalina, jeden z organizátorů akce. Na hradě se pak uskuteční koncert skupiny Arcus. Do historického průvodu určitě patří i koně, ten Viléma z Pernštejna nebude výjimkou. První muž království hned po králi bude mít k dispozici své vlastní koně ‒ starokladrubáky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.6.

Město s krajem našly možnou cestu, jak pomoci pardubickému letišti

Město Pardubice a Pardubický kraj mají připravený plán, jak pomoci místnímu regionálnímu letišti. Podle zástupců obou akcionářů společnosti, tedy města a kraje, se jako řešení nabízí navýšení základního kapitálu společnosti East Bohemian Airport (EBA) provozující letiště. Tato podoba pomoci však musí najít podporu také u městského a krajského zastupitelstva.

Společnost celý článek
13.9.

Oddací síň se stěhuje do budovy bývalé reálky

Od prosince, pravděpodobně do května 2018, bude oddávajícím místem, kde snoubenci mohou uzavřít sňatek bez dalších poplatků, Kašparův sál v budově bývalé reálky. Sem město po dobu rekonstrukce přesune i vítání občánků.

Společnost celý článek
25.5.

Koupaliště Flošna zahajuje hlavní letní sezónu v neděli

Letní koupaliště v Hradci Králové bylo letos poprvé otevřeno 12. 5. v režimu vedlejší sezóny. Poté bylo z důvodu ochlazení na několik dní uzavřeno a návštěvníci se můžou opět koupat od 20. 5. Od neděle 27. 5. bude již otevřeno v režimu hlavní sezóny, která bude pokračovat až do konce léta.

Společnost celý článek
12.3.

Rozšíření odděleného sběru biologicky rozložitelného odpadu

Rada města zároveň schválila změnu platby za tento sběr.

Společnost celý článek
11.6.

Pardubáci dvakrát objeli zeměkouli na kole

V celé České republice se do soutěže zapojilo 2 536 účastníků v 829 týmech ze 400 firem a institucí.

Společnost celý článek
23.8.

Kinematograf bratří Čadíků opět úspěšný!

Na dobrovolném vstupném se během šesti večerů podařilo vybrat celkem 25.049 korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting