V Pardubicích se pije „odložené kafe“

9.10.

V Pardubicích se pije „odložené kafe“

 
Po Praze, Brně a Českých Budějovicích jsou Pardubice dalším městem, ve kterém mohou lidé přispět na tzv. odložené kafe, které si pak vychutnají lidé v nouzi.  


Zámecká kavárna v Pardubicích se tento týden přidala ke společensky prospěšnému projektu Coffeeshare. Jeho smyslem je podpora těch, pro něž je káva vypitá v klidu v kavárně něčím těžko představitelným. Těmto lidem nabízí kafe zdarma. Iniciativa je také známa pod označením odložená (či zavěšená) káva a pomáhá lidem v nouzi tím, že jim umožňuje nejen uhasit žízeň, ale zároveň si odpočinout v důstojném a příjemném prostředí kavárny, ze kterého bývají kvůli své finanční situaci vyloučeni. Myšlenkově projekt navazuje na globální hnutí Suspended Coffees. 


Na pultu Zámecké kavárny stojí kasička s logem Coffeeshare, do které mohou zákazníci vhazovat své peníze pro potřebné. Všichni ti, kdo na nápoj nemají prostředky, pak mohou přijít a o zavěšenou kávu si u pultu říci. Pokud je v kasičce dost peněz, tak jim kavárna nápoj připraví. „Není na personálu kavárny, aby určoval, kdo má a kdo již nemá právo si o zavěšenou kávu říct. Kdo si pro ni přijde, má na ni právo. Každá kavárna má také možnost si vytvořit své podmínky výdeje kávy,“ vysvětluje Petra Trachtmanová, mluvčí iniciativy Coffeeshare. Upozorňuje na to, že lidé by neměli zaměňovat příspěvek na Coffeeshare se spropitným. „Necháváte-li v kavárně spropitné, čiňte tak prosím i nadále. Jestliže se vám myšlenka coffeeshare líbí, zanechte v kavárně spolu s darem pro nejslabší i spropitné, zaměstnanci tak budou vůči projektu vlídní,“ dodává. 


Hlavním smyslem Coffeeshare je podpora sociálně nejslabších a jejich začlenění do společnosti. „Je to příležitost pro všechny šťastnější ukázat svou spoluúčast a pokusit se v prostředí kavárny vytvořit prostor pro solidární společenství lidí, bez ohledu na aktuální sociální situaci člověka. Zavěšená káva je tu pro každého, kdo je ve finanční tísni,“ říká Petra Trachtmanová.   
   
V Pardubicích projekt Coffeeshare spolupracuje s organizací SKP-CENTRUM, o.p.s., která zde provozuje azylové domy, noclehárny a nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a lidi ohrožené ztrátou bydlení. „Neznamená to ale, že jen jejich uživatelé si mohou pro zavěšenou kávu přijít. Jste-li student, co má hluboko do kapsy, matka samoživitelka či sociálně slabý senior, rozhodně jste vítáni, káva je tu i pro vás,“ upřesňuje Petra Trachtmanová, která dodává: „Jsme velmi rádi, že se projekt Coffeeshare ve svém prvním roce působení šíří z Prahy i do dalších měst České republiky. S radostí jsme proto uvítali, že se k němu nově přidává i pardubická Zámecká kavárna. Věříme, že i v ní se tak otevírá prostor ke střetávání lidí, kteří jsou ochotni věnovat ze svého pár drobných a podělit se s těmi méně šťastnými mezi námi." 


K dnešnímu dni je do Coffeeshare v České republice kromě pardubické Zámecké kavárny zapojeno 20 pražských, dvě brněnské a jedna českobudějovická kavárna.   

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.4.

Okružní jízda hejtmana pokračovala v Poličce

Polička má své kouzlo. Je to mladé, ambiciózní město s velkou perspektivou.

Společnost celý článek
11.6.

Dominanta východních Čech, hrad Kunětická hora přivítá předprázdninový díl seriálu Běžíme na hrad

Běžecký den s cílem na Kunětické hoře má pro vás opět připravených několik tras na výběr; závod na 5 km, tzv. Pětku a závod na 15 km, tzv. Patnáctku. Dětské závodní tratě jsou svojí délkou rozděleny podle věku účastníků v délkách 100, 300, 600 a 1200 m v blízkém okolí registrace a zázemí závodu. V cíli pro všechny finišery závodu, i pro děti, budou čekat účastnické medaile!

Společnost celý článek
6.5.

Pod modrou oblohou byly předány ceny mladým výtvarníkům

V okrajové části regionu se podařilo uspořádat soutěž, která přesáhla hranice republiky.

Společnost celý článek
31.7.

Źamberk se rozrůstá do krásy

Kromě stavebních úprav dojde k obnově zeleně a parkovacích ploch.

Společnost celý článek
3.10.

Srnku ze skruže vyprostili hasiči

Srnka nebyla zraněná a hasiči ihned po příjezdu začali s její záchranou. Nejprve na srnku hodili síť a přidrželi si ji pomocí odchytové tyče.

Společnost celý článek
21.2.

Spolupráce s partnerskými regiony za rok 2006

V letech 2001 až 2004 uzavřel Pardubický kraj dohody o spolupráci s pěti regiony evropských zemí

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting