V Pardubicích se pije „odložené kafe“

9.10.

V Pardubicích se pije „odložené kafe“

 
Po Praze, Brně a Českých Budějovicích jsou Pardubice dalším městem, ve kterém mohou lidé přispět na tzv. odložené kafe, které si pak vychutnají lidé v nouzi.  


Zámecká kavárna v Pardubicích se tento týden přidala ke společensky prospěšnému projektu Coffeeshare. Jeho smyslem je podpora těch, pro něž je káva vypitá v klidu v kavárně něčím těžko představitelným. Těmto lidem nabízí kafe zdarma. Iniciativa je také známa pod označením odložená (či zavěšená) káva a pomáhá lidem v nouzi tím, že jim umožňuje nejen uhasit žízeň, ale zároveň si odpočinout v důstojném a příjemném prostředí kavárny, ze kterého bývají kvůli své finanční situaci vyloučeni. Myšlenkově projekt navazuje na globální hnutí Suspended Coffees. 


Na pultu Zámecké kavárny stojí kasička s logem Coffeeshare, do které mohou zákazníci vhazovat své peníze pro potřebné. Všichni ti, kdo na nápoj nemají prostředky, pak mohou přijít a o zavěšenou kávu si u pultu říci. Pokud je v kasičce dost peněz, tak jim kavárna nápoj připraví. „Není na personálu kavárny, aby určoval, kdo má a kdo již nemá právo si o zavěšenou kávu říct. Kdo si pro ni přijde, má na ni právo. Každá kavárna má také možnost si vytvořit své podmínky výdeje kávy,“ vysvětluje Petra Trachtmanová, mluvčí iniciativy Coffeeshare. Upozorňuje na to, že lidé by neměli zaměňovat příspěvek na Coffeeshare se spropitným. „Necháváte-li v kavárně spropitné, čiňte tak prosím i nadále. Jestliže se vám myšlenka coffeeshare líbí, zanechte v kavárně spolu s darem pro nejslabší i spropitné, zaměstnanci tak budou vůči projektu vlídní,“ dodává. 


Hlavním smyslem Coffeeshare je podpora sociálně nejslabších a jejich začlenění do společnosti. „Je to příležitost pro všechny šťastnější ukázat svou spoluúčast a pokusit se v prostředí kavárny vytvořit prostor pro solidární společenství lidí, bez ohledu na aktuální sociální situaci člověka. Zavěšená káva je tu pro každého, kdo je ve finanční tísni,“ říká Petra Trachtmanová.   
   
V Pardubicích projekt Coffeeshare spolupracuje s organizací SKP-CENTRUM, o.p.s., která zde provozuje azylové domy, noclehárny a nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a lidi ohrožené ztrátou bydlení. „Neznamená to ale, že jen jejich uživatelé si mohou pro zavěšenou kávu přijít. Jste-li student, co má hluboko do kapsy, matka samoživitelka či sociálně slabý senior, rozhodně jste vítáni, káva je tu i pro vás,“ upřesňuje Petra Trachtmanová, která dodává: „Jsme velmi rádi, že se projekt Coffeeshare ve svém prvním roce působení šíří z Prahy i do dalších měst České republiky. S radostí jsme proto uvítali, že se k němu nově přidává i pardubická Zámecká kavárna. Věříme, že i v ní se tak otevírá prostor ke střetávání lidí, kteří jsou ochotni věnovat ze svého pár drobných a podělit se s těmi méně šťastnými mezi námi." 


K dnešnímu dni je do Coffeeshare v České republice kromě pardubické Zámecké kavárny zapojeno 20 pražských, dvě brněnské a jedna českobudějovická kavárna.   

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.12.

Pardubičtí psi se odliší barevnými známkami

Novou evidenci psů chystá na začátek roku 2008 statutární město Pardubice.

Společnost celý článek
14.12.

Prohlášení primátora Martina Charváta

Prostřednictvím svojí kanceláře jsem požádal šéfredaktorku pardubické redakce, jestli by mohla prověřit, jakým způsobem pardubická redakce přišla k mým citacím.

Společnost celý článek
20.4.

Při bourání starého domu našli ve zdi zkamenělinu

V týdnu poputuje zkamenělina do Prahy na expertní posouzení odborníků z Národního muzea.

Společnost celý článek
12.1.

Hejtman obdaroval první občánky Pardubického kraje

Rodina Zuzaňákova se těší z druhorozené dcery Lucinky.

Společnost celý článek
16.6.

Farmářské slavnosti ovládnou Slavětín nad Metují

Čeká zde na vás jelení farma, klokan, kulturní program, aktivity pro děti či dobroty od místních farmářů.

Společnost celý článek
3.8.

Kulturní památky v aglomeraci mohou získat téměř miliardu

„Kunětická hora je už pátým významným projektem, který začal s naší podporou stavební práce. Čilý ruch můžete v těchto dnech vidět například na Příhrádku v Pardubicích nebo v Muzeu Východních Čech v Hradci Králové. Roste také zbrusu nový Depozitář pro Východočeské muzeum v Pardubicích Ohrazenicích a dokončen bude za pár dnů projekt Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové,“ říká manažer ITI Miroslav Janovský.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting