V Pardubicích už rok pomáhají noví dobrovolníci

22.7.

V Pardubicích už rok pomáhají noví dobrovolníci

V červnu 2015 vzniklo nové Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka (KONEP). Během roku úspěšného fungování vyslalo více jak 80 dobrovolníků do pardubických neziskových organizací, mateřských školek, základních škol, ale také do městského komunitního centra nebo konkrétních rodin, kde dobrovolníci doučují děti.
Dobrovolníci chodí letos pomáhat do 17 organizací. Například v organizaci Apolenka asistují při hiporehabilitacích – tedy léčebné terapii s koňmi pro děti a handicapované. V obecně prospěšné společnosti CEDR vzdělávají duševně nemocné na kurzech anglického a francouzského jazyka či počítačových dovednostech. V pardubickém Středisku rané péče, škole SVÍTÁNÍ a Rodinném integračním centru poté pomáhají pečovat o děti s handicapem nebo poruchou autistického spektra.
Jenže proč vlastně dobrovolníci ve svém volném čase, navíc bez nároku na odměnu, pracují pro druhé? „Chtěla jsem zažít něco nového, potkat nové lidi a obohatit setkáním s nimi sama sebe. Zároveň je pro mě dobrovolnictví příjemné odreagování při rodičovské dovolené,“ prozradila Alena Hanzalová, která lektoruje počítačové kurzy v CEDRu.
„Dobrovolnická činnost mi přináší radost z toho, že mohu někomu pomoci. Daří se mi ji i dobře skloubit s mým zaměstnáním. Pracuji od brzkého rána, na dobrovolnictví mám čas odpoledne. Vyhovuje mi, že se vždy snadno domluvím na čase a dnech s dívkou, které pomáhám,“ přibližuje dobrovolnice Denisa Popovičová, která chodí doučovat děti.
Velkou finanční podporu získalo dobrovolnické centrum od statutárního města Pardubice. Město totiž využívá dobrovolníky z řad seniorů pro svůj ojedinělý projekt, kdy babičky a dědečkové dochází do školek, kde si hrají s dětmi, předčítají jim nebo třeba pomáhají při oblékání, hygieně a chodí na společné vycházky. S trochou nadsázky se dá říci, že opravdu takřka každé pardubické dítě může mít svou vlastní babičku nebo dědečka.
„Dávám dětem lásku a péči automaticky, je to pro mě dar, že jsem tuto příležitost dostala. Jsem proto ráda, že v Pardubicích dobrovolnické centrum KONEP funguje, poskytuje oporu a zázemí,“ zamýšlí se Ivanka Žaludová, jedna z nejaktivnějších dobrovolnic ve školkách.
Všichni, kteří mají chuť pomáhat druhým, se mohou kdykoliv zapojit. „Dobrovolníkem může být opravdu každý. Stačí mě kontaktovat na e-mailu krivkova@konep.cz, domluvíme si osobní schůzku, kde probereme se zájemcem možnosti jeho zapojení, představíme mu aktuální nabídky dobrovolnictví a on si poté vybere aktivitu, která mu nejvíce vyhovuje. Po celou dobu jeho dobrovolnictví o něj budeme pečovat – dobrovolník bude pojištěn, může si s námi kdykoliv popovídat o své práci a získá také potvrzení o absolvování dobrovolnické činnosti. To se hodí často studentům, kteří tak mohou nejen ve škole, ale i potencionálním zaměstnavatelům prokázat svou aktivitu a odhodlání pracovat a pomáhat,“ vysvětluje Lucie Křivková, koordinátorka dobrovolníků Dobrovolnického centra KONEP.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.1.

Jednáním chtějí v Ústí nad Orlicí zamezit vzniku nových komínů

V případě společné dohody by mělo vzniknout na jednání memorandum o podmínkách, za kterých budou uzavřeny smlouvy o odběru tepla na další roky.

Společnost celý článek
7.7.

Saxána a Lexikon kouzel na Festivalu fantazie

Saxána a Lexikon kouzel vstoupí do českých kin 15. září.

Společnost celý článek
2.6.

Pardubice rozkvétají pod taktovkou Služeb města

Okolí Východočeského divadla zkrášlí ozdobné mísy osázené muškáty, kopretinami a petuniemi.

Společnost celý článek
17.6.

Provozovatel zařízení na úpravu a zpracování mléka neměl patřičné povolení, od inspektorů ČIŽP dostal pokutu 120 tisíc korun

Společnost AGRICOL s.r.o., provozovatel zařízení na úpravu a zpracování mléka, kde množství odebíraného mléka je větší než 200 t denně (v průměru za rok) dostala od inspektorů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové pokutu 120 tisíc korun. Bez příslušného integrovaného povolení 1provozoval v Poličce tři roky zařízení na úpravu a zpracování mléka a porušil tak zákon o integrované prevenci.

Společnost celý článek
28.6.

Učitelé: Děti se naučí více na zemědělském statku

Učitelé si tento způsob spolupráce velmi pochvalují a pozitivně hodnotí přínos pro své žáky.

Společnost celý článek
10.12.

SKP-CENTRUM pořádá Dny bezdomovectví

Se svými příspěvky zde vystoupili zástupci zařízení, která poskytují pomoc a podporu lidem bez domova.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting