V Pardubickém kraji odevzdali lidé nejvíce použitých baterií a akumulátorů v republice

5.9.

V Pardubickém kraji odevzdali lidé nejvíce použitých baterií a akumulátorů v republice


Pardubický kraj se loni umístil v žebříčku krajů na 1. místě v množství vysloužilých baterií a akumulátorů odevzdaných veřejností. Každý obyvatel odevzdal v průměru 0,052 kg. Loni lidé a firmy v Pardubickém kraji podle dat společnosti ECOBAT odevzdali celkem rekordních 34 756 kilogramů baterií a akumulátorů. Je to meziroční nárůst o 63 % a z hlediska celkového objemu odevzdaných baterií je Pardubický kraj pátý nejlepší v republice.


„Češi jsou přeborníky v třídění papíru, skla a plastů. Ve zpětném odběru použitých baterií však zaostáváme. Proto je každý pokrok v této oblasti velmi důležitý,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT, a dodává: „Loni bylo v České republice k recyklaci odevzdáno celkem 920 679 kilogramů použitých baterií a akumulátorů, což je o téměř čtvrtinu více než v roce předcházejícím. Pardubický kraj se na tomto čísle podílel z 3,7 procent.“


Použité baterie lze odevzdat na řadě míst
Pardubický kraj má jednu z nejhustších sítí sběrných míst na počet obyvatel. V  kraji je celkem 1 112 sběrných míst a jedno tak připadá na 464 obyvatel. Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterii i na školách, úřadech a ve firmách.

Významná pomoc ze strany obcí
Z celkového objemu baterií a akumulátorů odevzdaných v Pardubickém kraji jich přibližně 77 procent odevzdala veřejnost na veřejných, k tomu určených místech. Firmy odevzdaly zbylých 23 procent. „Do zpětného odběru se stále více zapojuje veřejnost, což je velmi významné. V jejím vzdělávání nám hodně pomáhají školy v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět a v poslední době stále častěji zástupci měst a obcí. Úzce spolupracujeme s obcemi v Pardubickém kraji a věříme, že do budoucna se jejich počty budou dále zvyšovat,“ říká Petr Kratochvíl. Mezi obce, které se aktivně zapojují – tj. podporují a propagují recyklaci baterií a akumulátorů ve spolupráci s ECOBATEM – patří například Vysoké Mýto či Choceň. Zapojení měst je různé, od propagace recyklace v radničních médiích až po distribuci krabiček Ecocheese do domácností.

"Vysoké Mýto se aktivně zapojilo do zpětného odběru vysloužilých baterií a akumulátorů již v roce 2006 v rámci oslav Dne Země," říká Stanislava Jetmarová, vedoucí odboru životního prostředí. "Jsme rádi, že můžeme přispět k ochraně životního prostředí konkrétními kroky, jakým byl například pokus o překonání rekordu ve sběru baterií před dvěma lety," dodává. V roce 2010 se ve městě při pokusu o rekord podařilo nasbírat přes 540 kilogramů tohoto nebezpečného odpadu, ale úspěšná spolupráce s organizací ECOBAT přetrvává. "Ve městě se nachází dostatek míst, na kterých mohou lidé vysloužilé baterie a akumulátory zanechat," zakončuje Stanislava Jetmarová.

Výchova k recyklaci už od školních lavic
Do zpětného sběru baterií se v kraji aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. Na konci roku 2012 jich v kraji bylo celkem 202. Nejlepších výsledků ve sběru baterií mezi školami a ve vědomostních soutěžích na téma recyklace odpadů dosáhly v loňském roce Základní škola Červená Voda, ZŠ Pardubice – Polabiny a Základní škola Opatovice nad Labem.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.8.

Počítáme ztráty

Všichni ti, kterých se dotkla v Pardubickém kraji zdolávací opatření proti ptačí chřipce počítají ztráty.

Společnost celý článek
25.1.

Česká Třebová se objeví na filmovém plátně

Krajský zastupitel a poradce hejtmana Martin Netolický byl s premiérou filmu spokojený.

Společnost celý článek
11.12.

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Podle odborníků je tento projekt jedinou reálnou nadějí na záchranu severního bílého nosorožce.

Společnost celý článek
19.8.

Pardubické kostely se otevřou milovníkům památek

Milovníci památek dostanou v neděli 14. září opět příležitost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná.

Společnost celý článek
11.7.

Most Pavla Wonky je už zase ve stoprocentní kondici

Na závěr stavebních prací silničáři provedli ještě měření tzv. bludných proudů. To je nedestruktivní diagnostika stavu koroze mostní výztuže. Na Wonkově mostě odborníci zvolili kombinaci optických vláknových mřížek, čidel vlhkosti a teploty a laserových interferometrů.

Společnost celý článek
15.12.

Rock for People hlásí Evanescence, Foster the People, The Bloody Beetroots LIVE a Moose Blood

Ze zcela odlišné hudební galaxie zavítají do hradeckého areálu The Bloody Beetroots LIVE. Ústřední postava „krvavých řep“, Sir Bob Cornelius Rifo, je anomálií skrytou uprostřed poněkud rozmazlených, uhlazených, vyšťavených a mízy zbavených kmenů současné taneční hudby. O tom se ostatně mohli na vlastní oči i uši přesvědčit ti, kteří byli na jeho letošním pražském koncertu, kde vystoupil se svým sólovým projektem SBCR. Na Rock for People se The Bloody Beetroots představí ve své nejsilnější formaci LIVE.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting